vim 9.0 - en to ca translation catalogue (2800 entries)

en: 
    	Last set from
ca: 
    	Definit per últim cop a

en: 
    
    Usage:
ca: 
    
      ús:

en: 
              modified:
ca: 
             modificat:

en: 
             [not usable on this computer]
ca: 
              [no usable en aquesta màquina]

en: 
             [not usable with this version of Vim]
ca: 
              [no usable amb aquesta versió del Vim]

en: 
             host name:
ca: 
               màquina:

en: 
             user name:
ca: 
       nom de l'usuari:

en: 
            process ID:
ca: 
         ID del procés:

en: 
           a: Find assignments to this symbol
           c: Find functions calling this function
           d: Find functions called by this function
           e: Find this egrep pattern
           f: Find this file
           g: Find this definition
           i: Find files #including this file
           s: Find this C symbol
           t: Find this text string
ca: 
           a: Cerca assignacions a aquest símbol
           c: Cerca funcions que criden aquesta funció
           d: Cerca funcions cridades per aquesta funció
           e: Cerca aquest patró egrep
           f: Cerca aquest fitxer
           g: Cerca aquesta definició
           i: Cerca fitxers que fan #include amb aquest fitxer
           s: Cerca aquest símbol C
           t: Cerca aquesta cadena de caràcters

en: 
        Name              Args Address Complete    Definition
ca: 
        Nom               Args Adreça  Compleció   Definició

en: 
       #   line
ca: 
       #   línia

en: 
       or:
ca: 
    o bé:

en: 
      # TO tag         FROM line  in file/text
ca: 
      #  A nom   DES DE la línia  al fitxer/text

en: 
     jump line  col file/text
ca: 
     salt  lín  col fitxer/text

en: 
    # %s History (newest to oldest):
ca: 
    # Historial %s (de més a menys recent):

en: 
    # Bar lines, copied verbatim:
ca: 
    # Línies copiades literalment sense modificar:

en: 
    # Buffer list:
ca: 
    # Llista de buffers:

en: 
    # File marks:
ca: 
    # Marques:

en: 
    # History of marks within files (newest to oldest):
ca: 
    # Historial de marques (més recents primer):

en: 
    # Jumplist (newest first):
ca: 
    # Salts (més recents primer):

en: 
    # Last %sSearch Pattern:
    ~
ca: 
    # Últim patró de cerca%s:
    ~

en: 
    # Last Substitute String:
    $
ca: 
    # Última cadena substituïda:
    $

en: 
    # Registers:
ca: 
    # Registres:

en: 
    # global variables:
ca: 
    # variables globals:

en: 
    (1) Another program may be editing the same file.  If this is the case,
        be careful not to end up with two different instances of the same
        file when making changes.  Quit, or continue with caution.
ca: 
    (1) Un altre programa podria estar editant aquest mateix fitxer.  Si
        és aquest el cas, aneu amb compte de no acabar amb dues versions
        diferents del mateix fitxer quan feu canvis.  Sortiu, o continueu
        amb precaució.

en: 
    (You might want to write out this file under another name
ca: 
    (Potser voleu desar aquest fitxer amb un altre nom

en: 
    --- Autocommands ---
ca: 
    --- Ordres automàtiques ---

en: 
    --- Global option values ---
ca: 
    --- Valors de les opcions globals ---

en: 
    --- Local option values ---
ca: 
    --- Valors de les opcions locals ---

en: 
    --- Menus ---
ca: 
    --- Menús ---

en: 
    --- Options ---
ca: 
    --- Opcions ---

en: 
    --- Signs ---
ca: 
    --- Senyals ---

en: 
    --- Syntax items ---
ca: 
    --- Elements de sintaxi ---

en: 
    --- Syntax sync items ---
ca: 
    --- Elements de sincronització de sintaxi ---

en: 
    --- Terminal codes ---
ca: 
    --- Codis del terminal ---

en: 
    --- Terminal keys ---
ca: 
    --- Tecles del terminal ---

en: 
    Arguments recognised by gvim (GTK+ version):
ca: 
    Arguments reconeguts pel gvim (versió GTK+):

en: 
    Arguments recognised by gvim (Motif version):
ca: 
    Arguments reconeguts pel gvim (versió Motif):

en: 
    Cannot create pipes
ca: 
    No es poden crear canonades

en: 
    Cannot execute shell
ca: 
    No es pot executar l'intèrpret

en: 
    Cannot execute shell sh
ca: 
    No s'ha pogut executar l'intèrpret sh

en: 
    Cannot fork
ca: 
    No es pot fer fork

en: 
    Command terminated
ca: 
    L'ordre ha finalitzat

en: 
    Compiled
ca: 
    Compilat

en: 
    Could not get security context for
ca: 
    Error en obtenir el context de seguretat per a

en: 
    Could not set security context for
ca: 
    Error en establir el context de seguretat per a

en: 
    Extra patches:
ca: 
    Canvis addicionals:

en: 
    Found a swap file by the name "
ca: 
    S'ha trobat un fitxer d'intercanvi amb nom "

en: 
    Huge version
ca: 
    Versió molt completa

en: 
    If you entered a new crypt key but did not write the text file,
ca: 
    Si vau entrar una nova clau de xifrat però no vau desar el fitxer,

en: 
    If you wrote the text file after changing the crypt key press enter
ca: 
    Si vau desar el fitxer després de canviar la clau, premeu Entrar per a

en: 
    Included patches:
ca: 
    Canvis inclosos:

en: 
    MS-Windows 32-bit GUI version
ca: 
    Versió GUI per a MS-Windows de 32 bits

en: 
    MS-Windows 32-bit GUI/console version
ca: 
    Versió GUI/consola per a MS-Windows de 32 bits

en: 
    MS-Windows 32-bit console version
ca: 
    Versió consola per a MS-Windows de 32 bits

en: 
    MS-Windows 64-bit GUI version
ca: 
    Versió GUI per a MS-Windows de 64 bits

en: 
    MS-Windows 64-bit GUI/console version
ca: 
    Versió GUI/consola per a MS-Windows de 64 bits

en: 
    MS-Windows 64-bit console version
ca: 
    Versió consola per a MS-Windows de 64 bits

en: 
    Maybe no changes were made or Vim did not update the swap file.
ca: 
    Potser no hi havia canvis o no es va desar el fitxer .swp.

en: 
    More info with: "vim -h"
ca: 
    Més informació amb: "vim -h"

en: 
    Normal version
ca: 
    Versió normal

en: 
    Note: process STILL RUNNING:
ca: 
    Nota: procés EN EXECUCIÓ:

en: 
    OpenVMS version
ca: 
    Versió per a OpenVMS

en: 
    Tiny version
ca: 
    Versió minimalista

en: 
    Type Name Content
ca: 
    Tip. Nom  Contingut

en: 
    Vim: Got X error
ca: 
    Vim: Error del sistema de finestres X

en: 
    WARNING: Original file may be lost or damaged
ca: 
    ATENCIÓ: El fitxer original es pot haver perdut o fet malbé

en: 
    Where case is ignored prepend / to make flag upper case
ca: 
    On no es distingeixen majúscules el prefix / indica majúscules

en: 
    You may want to delete the .swp file now.
ca: 
    Potser voleu esborrar el fitxer .swp ara.

en: 
    [bytes] total alloc-freed %lu-%lu, in use %lu, peak use %lu
ca: 
    [octets] total assignat-alliberat %lu-%lu, en ús %lu, màxim ús %lu

en: 
    change line  col text
ca: 
    canvi línia  col text

en: 
    enter the new crypt key.
ca: 
    entreu la nova clau.

en: 
    macOS version
ca: 
    Versió per a macOS

en: 
    macOS version w/o darwin feat.
ca: 
    Versió per a macOS sense funcionalitat darwin

en: 
    mark line  col file/text
ca: 
    marca lín  col fitxer/text

en: 
    shell returned
ca: 
    l'intèrpret ha retornat

en: 
    syncing on items
ca: 
    es sincronitza amb elements

en: 
    to use the same key for text file and swap file
ca: 
    usar la mateixa clau per al fitxer de text i per al fitxer d'intercanvi.

en:                               for Vim defaults
ca:                                  per al mode compatible

en:                               for two modes
ca:                                  per a dos modes

en:              dated:
ca:           amb data:

en:           owned by:
ca:       propietat de:

en:          [cannot be opened]
ca:          [no es pot obrir]

en:          [cannot be read]
ca:          [no es pot llegir]

en:          [does not look like a Vim swap file]
ca:          [no sembla un fitxer .swp de Vim]

en:          [from Vim version 3.0]
ca:          [del Vim versió 3.0]

en:          file name:
ca:     nom del fitxer:

en:        defaults file: "
ca: fitxer de valors per defecte: "

en:       -- none --
ca:       -- cap --

en:       CANNOT BE FOUND
ca:       NO TROBAT

en:       NEWER than swap file!
ca:       MÉS NOU que el fitxer d'intercanvi!

en:       user exrc file: "
ca:      fitxer exrc de l'usuari: "

en:      user vimrc file: "
ca:     fitxer vimrc de l'usuari: "

en:     If this is the case, use ":recover" or "vim -r
ca:     En aquest cas, useu ":recover" o bé "vim -r

en:     If you did this already, delete the swap file "
ca:     Si ja ho heu fet, elimineu el fitxer "

en:     line=%ld  id=%d%s  name=%s  priority=%d
ca:     línia=%ld  id=%d%s  nom=%s  prioritat=%d

en:     system menu file: "
ca:   fitxer de menú del sistema: "

en:     user gvimrc file: "
ca:    fitxer gvimrc de l'usuari: "

en:    In current directory:
ca:    En el directori actual:

en:    In directory
ca:    En el directori

en:    Using specified name:
ca:    Usant el nom especificat:

en:    dated:
ca:    amb data:

en:    host name:
ca:     màquina:

en:    system vimrc file: "
ca:     fitxer vimrc del sistema: "

en:   # pri kind tag
ca:   # pri tip  etiqueta

en:   (Already listed)
ca:   (Ja llistat)

en:   2nd user exrc file: "
ca:   2n fitxer exrc de l'usuari: "

en:   DEBUG BUILD
ca:   VERSIÓ DE DEPURACIÓ

en:   Features included (+) or not (-):
ca:   Funcionalitats incloses (+) o excloses (-):

en:   NOT FOUND
ca:   NO TROBAT

en:   TOTAL      COUNT  MATCH   SLOWEST     AVERAGE   NAME               PATTERN
ca:   TOTAL      FREQ   COINC   PITJOR      MITJANA   NOM                PATRÓ

en:   Using tag with different case!
ca:   No es fa distinció entre majúscules i minúscules!

en:   fall-back for $VIM: "
ca:       alternativa per a $VIM: "

en:   group=%s
ca:   grup=%s

en:   system gvimrc file: "
ca:    fitxer gvimrc del sistema: "

en:  # pid    database name                       prepend path
ca:  # pid    base de dades                       prefix d'ubicació

en:  (Interrupted)
ca:  (Interromput)

en:  (NOT FOUND)
ca:  (NO TROBAT)

en:  (STILL RUNNING)
ca:  (EN EXECUCIÓ)

en:  (includes previously listed match)
ca:  (inclou resultats mostrats anteriorment)

en:  (insert)
ca:  (inserir)

en:  (insert) Scroll (^E/^Y)
ca:  (inserir) Desplaçament (^E/^Y)

en:  (line deleted)
ca:  (línia eliminada)

en:  (not supported)
ca:  (no suportat)

en:  (paste)
ca:  (enganxar)

en:  (replace)
ca:  (substituir)

en:  (replace) Scroll (^E/^Y)
ca:  (substituir) Desplaçament (^E/^Y)

en:  (vreplace)
ca:  (substituirv)

en:  2nd user vimrc file: "
ca:  2n fitxer vimrc de l'usuari: "

en:  3rd user vimrc file: "
ca:  3r fitxer vimrc de l'usuari: "

en:  Adding
ca:  Afegint

en:  Arabic
ca:  Àrab

en:  CONVERSION ERROR
ca:  ERROR DE CONVERSIÓ

en:  Command-line completion (^V^N^P)
ca:  Compleció de la línia d'ordres (^V^N^P)

en:  Copy %d of %d
ca:  Còpia %d de %d

en:  Definition completion (^D^N^P)
ca:  Compleció de definicions (^D^N^P)

en:  Dictionary completion (^K^N^P)
ca:  Compleció de paraules (^K^N^P)

en:  FAILED
ca:  ERROR

en:  File name completion (^F^N^P)
ca:  Compleció de noms de fitxer (^F^N^P)

en:  Hebrew
ca:  Hebreu

en:  INSERT
ca:  INSERIR

en:  Keyword Local completion (^N^P)
ca:  Compleció de paraules clau locals (^N^P)

en:  Keyword completion (^N^P)
ca:  Compleció de paraules clau (^N^P)

en:  Omni completion (^O^N^P)
ca:  Omni-compleció (^O^N^P)

en:  Path pattern completion (^N^P)
ca:  Compleció d'ubicacions (^N^P)

en:  REPLACE
ca:  SUBSTITUIR

en:  REVERSE
ca:  INVERS

en:  SELECT
ca:  SELECCIONAR

en:  SELECT BLOCK
ca:  SELECCIONAR BLOC

en:  SELECT LINE
ca:  SELECCIONAR LÍNIA

en:  SPACE/d/j: screen/page/line down, b/u/k: up, q: quit
ca:  ESPAI/d/j: pantalla/pàgina/línia avall, b/u/k: amunt, q: sortir

en:  Spelling suggestion (s^N^P)
ca:  Suggeriment d'ortografia (s^N^P)

en:  Tag completion (^]^N^P)
ca:  Compleció d'etiquetes (^]^N^P)

en:  Thesaurus completion (^T^N^P)
ca:  Compleció de sinònims (^T^N^P)

en:  User defined completion (^U^N^P)
ca:  Compleció definida per l'usuari (^U^N^P)

en:  VISUAL BLOCK
ca:  VISUAL BLOC

en:  VISUAL LINE
ca:  VISUAL LÍNIA

en:  VREPLACE
ca:  SUBSTITUIRV

en:  Whole line completion (^L^N^P)
ca:  Compleció de línies senceres (^L^N^P)

en:  [Modified]
ca:  [Modificat]

en:  [w]
ca:  [e]

en:  ^X mode (^]^D^E^F^I^K^L^N^O^Ps^U^V^Y)
ca:  Mode ^X (^]^D^E^F^|^K^L^N^O^Ps^U^V^Y)

en:  appended
ca:  afegits

en:  cannot be used on this computer.
ca:  no es pot utilitzar en aquesta màquina.

en:  cannot be used with this version of Vim.
ca:  no es pot utilitzar amb aquesta versió del Vim.

en:  f-b for $VIMRUNTIME: "
ca:    altern. per a $VIMRUNTIME: "

en:  has been damaged (page size is smaller than minimum value).
ca:  ha estat danyat (la mida de pàgina és inferior al valor mínim).

en:  in line %ld;
ca:  a la línia %ld

en:  info
ca:  / info

en:  into "%c
ca:  a "%c

en:  kind file
ca:   tip fitxer

en:  line
ca:  línia

en:  line breaks
ca:  salts de línia

en:  lines before top line
ca:  línies abans de la línia superior

en:  marks
ca:  / marques

en:  oldfiles
ca:  / fitxers vells

en:  or more
ca:  o més

en:  returned
ca:  ha retornat

en:  with OLE support
ca:  amb suport per a OLE

en:  written
ca:  escrits

en: "
        to avoid this message.
ca: "
        per a evitar aquest missatge.

en: "
        to recover the changes (see ":help recovery").
ca: "
        per a recuperar els canvis (vegeu ":help recovery").

en: "            A boolean option will be toggled.
ca: "            Una opció booleana canviarà d'estat.

en: "            For other options you can edit the value before hitting <Enter>.
ca: "            Amb altres opcions podeu editar el valor abans de prémer <Entrar>.

en: " Each "set" line shows the current value of an option (on the left).
ca: " Cada línia "set" mostra el valor actual de l'opció (a l'esquerra).

en: " Hit <Enter> on a "set" line to execute it.
ca: " Premeu <Entrar> en una lína "set" per a executar-la.

en: " Hit <Enter> on a help line to open a help window on this option.
ca: " Premeu <Entrar> en una línia d'ajuda per a obrir una finestra amb ajuda.

en: " Hit <Enter> on an index line to jump there.
ca: " Premeu <Entrar> en una línia de l'índex per anar al contingut.

en: " Hit <Space> on a "set" line to refresh it.
ca: " Premeu <Espai> en una línia "set" per a refrescar-la.

en: " already exists!
ca: " ja existeix!

en: "alpha", "octal", "hex", "bin" and/or "unsigned"; number formats
    recognized for CTRL-A and CTRL-X commands
ca: "alpha", "octal", "hex", "bin" i/o "unsigned"; formats de
    número reconeguts per les ordres CTRL-A i CTRL-X

en: "dark" or "light"; the background color brightness
ca: "dark" o "light"; la brillantor del color de fons

en: "extend", "popup" or "popup_setpos"; what the right
    mouse button is used for
ca: "extend", "popup" o "popup_setpos"; estableix la funció del
    botó dret del raolí

en: "icons", "text" and/or "tooltips"; how to show the toolbar
ca: "icons", "text" i/o "tooltips"; com es mostra la barra
    d'eines

en: "last", "buffer" or "current": which directory used for the file browser
ca: "last", "buffer" o "current": directori inicial per al
    navegador de fitxers

en: "mouse", "key" and/or "cmd"; when to start Select mode
    instead of Visual mode
ca: "mouse", "key" i/o "cmd"; quan s'inicia el mode selecció en
    lloc del mode visual

en: "no", "yes" or "menu"; how to use the ALT key
ca: "no", "yes" o "menu"; com utilitzar la tecla ALT

en: "old", "inclusive" or "exclusive"; how selecting text behaves
ca: "old", "inclusive" o "exclusive"; comportament de la
    selecció de text

en: "startsel" and/or "stopsel"; what special keys can do
ca: "startsel" i/o "stopsel"; comportament de les tecles especials

en: "sync", "fsync" or empty; how to flush a swap file to disk
ca: "sync", "fsync" o en blanc; com sincronitzar el fitxer
    d'intercanvi al disc

en: "unnamed" to use the * register like unnamed register
    "autoselect" to always put selected text on the clipboard
ca: "unnamed" utilitza el registre * com un registre anònim
    "autoselect" posa la selecció al porta-retalls, sempre

en: "useopen" and/or "split"; which window to use when jumping
    to a buffer
ca: "useopen" i/o "split"; quina finestra utilitzar quan s'entra
    en un buffer

en: "ver", "hor" and/or "jump"; list of options for 'scrollbind'
ca: "ver", "hor" i/o "jump"; llista d'opcions per a 'scrollbind'

en: "xterm", "xterm2", "sgr", etc.; type of mouse
ca: "xterm", "xterm2", "sgr", etc.; tipus de ratolí

en: # This viminfo file was generated by Vim %s.
ca: # Aquest fitxer viminfo ha estat generat per Vim %s.

en: # Value of 'encoding' when this file was written
ca: # Valor de 'encoding' en el moment d'escriure aquest fitxer

en: # You may edit it if you're careful!
ca: # El podeu editar si aneu amb compte!

en: %-5s: %s%*s (Usage: %s)
ca: %-5s: %s%*s (Sintaxi: %s)

en: %3d  %s %s  line %ld
ca: %3d  %s %s  línia %ld

en: %d buffer deleted | %d buffers deleted
ca[0]: S'ha eliminat %d buffer
ca[1]: S'han eliminat %d buffers

en: %d buffer unloaded | %d buffers unloaded
ca[0]: S'ha alliberat %d buffer
ca[1]: S'han alliberat %d buffers

en: %d buffer wiped out | %d buffers wiped out
ca[0]: S'ha destruït %d buffer
ca[1]: S'han destruït %d buffers

en: %d duplicate word(s) in %s
ca: %d paraula/es duplicada/es a %s

en: %d files to edit
ca: %d fitxers per editar

en: %d line changed | %d lines changed
ca[0]: %d línia ha canviat
ca[1]: %d línies han canviat

en: %d more file to edit.  Quit anyway? | %d more files to edit.  Quit anyway?
ca[0]: Queda %d fitxer per editar.  Voleu sortir de totes maneres?
ca[1]: Queden %d fitxers per editar.  Voleu sortir de totes maneres?

en: %d of %d edited
ca: editat %d de %d

en: %ld line %sed %d time | %ld line %sed %d times
ca[0]: %ld línia %sada %d vegada
ca[1]: %ld línia %sada %d vegades

en: %ld line --%d%%-- | %ld lines --%d%%--
ca[0]: %ld línia --%d%%--
ca[1]: %ld línies --%d%%--

en: %ld line changed | %ld lines changed
ca[0]: %ld línia ha canviat
ca[1]: %ld línies han canviat

en: %ld line indented  | %ld lines indented
ca[0]: %ld línia sagnada
ca[1]: %ld línies sagnades

en: %ld line less | %ld fewer lines
ca[0]: %ld línia menys
ca[1]: %ld línies menys

en: %ld line moved | %ld lines moved
ca[0]: %ld línies desplaçades
ca[1]: %ld línies desplaçades

en: %ld line yanked%s | %ld lines yanked%s
ca[0]: %ld línia copiada%s
ca[1]: %ld línies copiades%s

en: %ld line,  | %ld lines,
ca[0]: %ld línia,
ca[1]: %ld línies,

en: %ld lines %sed %d time | %ld lines %sed %d times
ca[0]: %ld línies %sades %d vegada
ca[1]: %ld línies %sades %d vegades

en: %ld lines filtered
ca: %ld línies filtrades

en: %ld lines to indent...
ca: %ld línies a sagnar...

en: %ld match on %ld line | %ld matches on %ld line
ca[0]: %ld coincidència a %ld línia
ca[1]: %ld coincidències a %ld línia

en: %ld match on %ld lines | %ld matches on %ld lines
ca[0]: %ld coincidència a %ld línies
ca[1]: %ld coincidències a %ld línies

en: %ld more line | %ld more lines
ca[0]: %ld línia més
ca[1]: %ld línies més

en: %ld second ago | %ld seconds ago
ca[0]: fa %ld segon
ca[1]: fa %ld segons

en: %ld substitution on %ld line | %ld substitutions on %ld line
ca[0]: %ld substitució a %ld línia
ca[1]: %ld substitucions a %ld línia

en: %ld substitution on %ld lines | %ld substitutions on %ld lines
ca[0]: %ld substitució a %ld línies
ca[1]: %ld substitucions a %ld línies

en: %lld byte | %lld bytes
ca[0]: %lld octet
ca[1]: %lld octets

en: %s (%s, compiled %s)
ca: %s (%s, compilat el %s)

en: %s Autocommands for "%s"
ca: Ordres automàtiques de %s per a "%s"

en: %s aborted
ca: %s ha avortat

en: %s discarded
ca: %s s'ha descartat

en: %s line %ld
ca: %s línia %ld

en: %s made pending
ca: %s s'ha posposat

en: %s resumed
ca: %s s'ha reprès

en: %s returning #%ld
ca: %s ha retornat #%ld

en: %s returning %s
ca: %s ha retornat "%s"

en: %s value differs from what is used in another .aff file
ca: el valor %s difereix de l'usat en un altre fitxer .aff

en: %s, line %ld
ca: %s, línia %ld

en: %serror list %d of %d; %d errors
ca: %sllista d'errors %d de %d; %d errors

en: %sviminfo: %s in line:
ca: %sviminfo: %s a la línia:

en: &Cancel
ca: &Cancel·la

en: &Dismiss
ca: &Ignora

en: &Filter
ca: &Filtre

en: &Help
ca: &Ajuda

en: &OK
ca: &D'acord

en: &OK
    &Cancel
ca: &D'acord
    &Cancel·la

en: &OK
    &Load File
    Load File &and Options
ca: &D'acord
    &Carrega el fitxer
    Carrega el fitxer &i opcions

en: &Ok
ca: &D'acord

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Delete it
    &Quit
    &Abort
ca: &Obrir amb només lectura
    &Editar igualment
    &Recuperar
    E&liminar
    &Sortir
    &Avortar

en: &Open Read-Only
    &Edit anyway
    &Recover
    &Quit
    &Abort
ca: &Obrir amb només lectura
    &Editar igualment
    &Recuperar
    &Sortir
    &Avortar

en: &Replace
ca: &Substitueix

en: &Undo
ca: &Desfés

en: &Yes
    &No
ca: &Sí
    &No

en: &Yes
    &No
    &Cancel
ca: &Sí
    &No
    &Cancel·la

en: &Yes
    &No
    Save &All
    &Discard All
    &Cancel
ca: &Sí
    &No
    Desa-ho &tot
    &Descarta-ho tot
    &Cancel·la

en: ' not known. Available builtin terminals are:
ca: ' desconegut. Els terminals disponibles són:

en: '-nb' cannot be used: not enabled at compile time
ca: '-nb' no està disponible: no s'ha compilat el suport

en: 'dictionary' option is empty
ca: El paràmetre 'dictionary' està en blanc

en: 'g' and 'c' flags of ":substitute" toggle
ca: usa les opcions 'g' i 'c' per a ":substitute"

en: 'history' option is zero
ca: el valor de 'history' és zero

en: 'readonly' option is set for "%s".
    Do you wish to write anyway?
ca: S'ha establert l'opció 'readonly' per a "%s".
    El voleu escriure de totes maneres?

en: 'redrawtime' exceeded, syntax highlighting disabled
ca: s'ha excedit 'redrawtime', es desabilita el ressaltat

en: 'thesaurus' option is empty
ca: El paràmetre 'thesaurus' està en blanc

en: (%d of %d)%s%s:
ca: (%d de %d)%s%s:

en: (+%lld for BOM)
ca: (+%lld per la BOM)

en: (2) An edit session for this file crashed.
ca: (2) El Vim es va estrellar mentre s'editava aquest fitxer.

en: (Interrupted)
ca: (Interromput)

en: (Invalid)
ca: (No vàlid)

en: (global or local to buffer)
ca: (global o local del buffer)

en: (local to buffer)
ca: (local del buffer)

en: (local to window)
ca: (local de la finestra)

en: +			Start at end of file
ca: +			Comença al final del fitxer

en: +-%s%3ld line:  | +-%s%3ld lines:
ca[0]: +-%s%3ld línia:
ca[1]: +-%s%3ld línies:

en: +--%3ld line folded  | +--%3ld lines folded
ca[0]: +--%3ld línia plegada
ca[1]: +--%3ld línies plegades

en: +<lnum>		Start at line <lnum>
ca: +<lnúm>		Comença a la línia <lnúm>

en: +reverse		Don't use reverse video (also: +rv)
ca: +reverse		No usa el mode de video invers (també: +rv)

en: ,
    or the file has been damaged.
ca: ,
    o el fitxer està fet malbé.

en: -               read text from stdin
ca: -               edita el text de l'entrada estàndard

en: --			Only file names after this
ca: --			Després d'això només noms de fitxers

en: -- More --
ca: -- Més --

en: -- Searching...
ca: -- Cercant...

en: --- Included files
ca: --- Fitxers inclosos

en: --Deleted--
ca: --Eliminat--

en: --No lines in buffer--
ca: --Cap línia en el buffer--

en: --clean		'nocompatible', Vim defaults, no plugins, no viminfo
ca: --clean		'nocompatible', sense configuració, plugins, ni viminfo

en: --cmd <command>	Execute <command> before loading any vimrc file
ca: --cmd <ordre>	Executa <ordre> abans de llegir els fitxers vimrc

en: --cmd argument
ca: argument --cmd

en: --echo-wid		Make gvim echo the Window ID on stdout
ca: --echo-wid		Escriu el Window ID a la sortida estàndard

en: --gui-dialog-file {fname}  For testing: write dialog text
ca: --gui-dialog-file {fitxer} Per proves: escriu el contingut el diàleg

en: --literal		Don't expand wildcards
ca: --literal		No expandeix patrons de noms

en: --log <file>		Start logging to <file> early
ca: --log <fitxer>		Registra l'activitat a <fitxer>

en: --noplugin		Don't load plugin scripts
ca: --noplugin		No carrega plugins

en: --not-a-term		Skip warning for input/output not being a terminal
ca: --not-a-term		Omet avisos relacionats amb el terminal

en: --remote <files>	Edit <files> in a Vim server if possible
ca: --remote <fitxers>	Edita <fitxers> en un servidor Vim, si és possible

en: --remote-expr <expr>	Evaluate <expr> in a Vim server and print result
ca: --remote-expr <expr>	Avalua <expr> en un servidor Vim i mostra el resultat

en: --remote-send <keys>	Send <keys> to a Vim server and exit
ca: --remote-send <tecles>  Envia <tecles> a un servidor Vim i surt

en: --remote-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
ca: --remote-silent <fitxers>  Igual, no es queixa si no hi ha servidor

en: --remote-tab[-wait][-silent] <files>  As --remote but use tab page per file
ca: --remote-tab[-wait][-silent] <fitxers>
                            Com --remote, però obre una pestanya per fitxer

en: --remote-wait <files>  As --remote but wait for files to have been edited
ca: --remote-wait <fitxers>  Com --remote, però espera que s'editin els fitxers

en: --remote-wait-silent <files>  Same, don't complain if there is no server
ca: --remote-wait-silent <fitxers>  Igual, no es queixa si no hi ha servidor

en: --role <role>	Set a unique role to identify the main window
ca: --role <rol>		Usa un únic rol per a identificar la finestra principal

en: --serverlist		List available Vim server names and exit
ca: --serverlist		Llistat de servidors Vim disponibles

en: --servername <name>	Send to/become the Vim server <name>
ca: --servername <nom>	Envia a/es converteix en servidor Vim <nom>

en: --socketid <xid>	Open Vim inside another GTK widget
ca: --socketid <xid>	Obre el Vim dins d'un altre giny GTK

en: --startuptime <file>	Write startup timing messages to <file>
ca: --startuptime <fitxer>  Desa la cronologia d'arrencada a <fitxer>

en: --ttyfail		Exit if input or output is not a terminal
ca: --ttyfail		Surt si l'entrada/sortida no són un terminal

en: --version		Print version information and exit
ca: --version		Mostra informació sobre la versió i surt

en: --windowid <HWND>	Open Vim inside another win32 widget
ca: --windowid <HWND>	Obre el Vim dins d'un altre giny win32

en: -A			Start in Arabic mode
ca: -A			Comença en mode aràbic

en: -C			Compatible with Vi: 'compatible'
ca: -C			Compatible amb Vi: 'compatible'

en: -D			Debugging mode
ca: -D			Mode de depuració

en: -E			Improved Ex mode
ca: -E			Mode Ex millorat

en: -H			Start in Hebrew mode
ca: -H			Comença en mode hebreu

en: -L			Same as -r
ca: -L			Igual que -r

en: -M			Modifications in text not allowed
ca: -M			No permet modificar el text

en: -N			Not fully Vi compatible: 'nocompatible'
ca: -N			No del tot compatible amb Vi: 'nocompatible'

en: -O[N]		Like -o but split vertically
ca: -O[N]		Com -o però amb divisió vertical

en: -P <parent title>	Open Vim inside parent application
ca: -P <aplicació>		Obre el Vim dins d'una altra aplicació

en: -R			Readonly mode (like "view")
ca: -R			Mode només lectura (com "view")

en: -S <session>		Source file <session> after loading the first file
ca: -S <fitxer>		Executa <fitxer> un cop carregat el primer fitxer

en: -T <terminal>	Set terminal type to <terminal>
ca: -T <terminal>	Defineix el tipus de terminal

en: -U <gvimrc>		Use <gvimrc> instead of any .gvimrc
ca: -U <gvimrc>		Usa <gvimrc> en lloc de qualsevol altre .gvimrc

en: -V[N][fname]		Be verbose [level N] [log messages to fname]
ca: -V[N][nomf]		Loquacitat [nivell N] [desa missatges a nomf]

en: -W <scriptout>	Write all typed commands to file <scriptout>
ca: -W <script>		Escriu totes les ordres entrades al fitxer <script>

en: -X			Do not connect to X server
ca: -X			No es connecta al servidor X

en: -Z			Restricted mode (like "rvim")
ca: -Z			Mode restringit (com "rvim)

en: -b			Binary mode
ca: -b			Mode binari

en: -background <color>	Use <color> for the background (also: -bg)
ca: -background <color>	Usa <color> per al fons (també: -bg)

en: -boldfont <font>	Use <font> for bold text
ca: -boldfont <fosa>	Usa <fosa> per al text en negreta

en: -borderwidth <width>	Use a border width of <width> (also: -bw)
ca: -borderwidth <amplada>  Usa un marge d'amplada <amplada> (també: -bw)

en: -c <command>		Execute <command> after loading the first file
ca: -c <ordre>		Executa <ordre> després de carregar el primer fitxer

en: -c argument
ca: argument -c

en: -d			Diff mode (like "vimdiff")
ca: -d			Mode diff (com "vimdiff")

en: -dev <device>		Use <device> for I/O
ca: -dev <dispositiu>		Usa <dispositiu> per a l'E/S

en: -display <display>	Connect Vim to this particular X-server
ca: -display <pantalla>	Connecta el Vim a un servidor X particular

en: -display <display>	Run Vim on <display>
ca: -display <pantalla>	Executa Vim a <pantalla>

en: -display <display>	Run Vim on <display> (also: --display)
ca: -display <pantalla>	Executa Vim a <pantalla> (també: --display)

en: -e			Ex mode (like "ex")
ca: -e			Mode Ex (com "ex")

en: -f			Don't use newcli to open window
ca: -f			No obre una finestra nova amb newcli

en: -f  or  --nofork	Foreground: Don't fork when starting GUI
ca: -f  o   --nofork	No crea un procés nou per al GUI

en: -font <font>		Use <font> for normal text (also: -fn)
ca: -font <fosa>		Usa <fosa> per al text normal (també: -fn)

en: -foreground <color>	Use <color> for normal text (also: -fg)
ca: -foreground <color>	Usa <color> per al text normal (també: -fg)

en: -g			Run using GUI (like "gvim")
ca: -g			Usa la interfície gràfica (com "gvim")

en: -geometry <geom>	Use <geom> for initial geometry (also: -geom)
ca: -geometry <geom>	Usa <geom> com a geometria inicial (també: -geom)

en: -h  or  --help	Print Help (this message) and exit
ca: -h  o   --help	Mostra aquesta ajuda i surt

en: -i <viminfo>		Use <viminfo> instead of .viminfo
ca: -i <viminfo>		Usa <viminfo> en lloc de .viminfo

en: -iconic		Start Vim iconified
ca: -iconic		Comença iconificat

en: -italicfont <font>	Use <font> for italic text
ca: -italicfont <fosa>	Usa <fosa> per al text en cursiva

en: -l			Lisp mode
ca: -l			Mode Lisp

en: -m			Modifications (writing files) not allowed
ca: -m			No permet modificar (escriure) fitxers

en: -n			No swap file, use memory only
ca: -n			No usa fitxers d'intercanvi, només memòria

en: -o[N]		Open N windows (default: one for each file)
ca: -o[N]		Obre N finestres (per omissió: una per fitxer)

en: -p[N]		Open N tab pages (default: one for each file)
ca: -p[N]		Obre N pestanyes (per omissió: una per fitxer)

en: -q [errorfile]  edit file with first error
ca: -q [ftxerrors]  edita el fitxer on hi ha el primer error

en: -r			List swap files and exit
ca: -r			Llistat dels fitxers d'intercanvi

en: -r (with file name)	Recover crashed session
ca: -r (amb nom de fitxer)  Recupera una sessió accidentada

en: -register		Register this gvim for OLE
ca: -register		Registra aquest gvim a OLE

en: -reverse		Use reverse video (also: -rv)
ca: -reverse		Usa el mode de video invers (també: -rv)

en: -s			Silent (batch) mode (only for "ex")
ca: -s			Mode silenciós per lots (només per a "ex")

en: -s <scriptin>	Read Normal mode commands from file <scriptin>
ca: -s <script>		Llegeix ordres del mode Normal del fitxer <script>

en: -scrollbarwidth <width>  Use a scrollbar width of <width> (also: -sw)
ca: -scrollbarwidth <amplada>  Amplada de la barra de desplaçament (també: -sw)

en: -t tag          edit file where tag is defined
ca: -t etiqueta     edita el fitxer on hi ha l'etiqueta

en: -u <vimrc>		Use <vimrc> instead of any .vimrc
ca: -u <vimrc>		Usa <vimrc> en lloc de qualsevol altre .vimrc

en: -unregister		Unregister gvim for OLE
ca: -unregister		Dóna de baixa aquest gvim a OLE

en: -v			Vi mode (like "vi")
ca: -v			Mode Vi (com "vi")

en: -w <scriptout>	Append all typed commands to file <scriptout>
ca: -w <script>		Afegeix totes les ordres entrades al fitxer <script>

en: -x			Edit encrypted files
ca: -x			Edita fitxers amb xifrat

en: -xrm <resource>	Set the specified resource
ca: -xrm <recurs>	Estableix el recurs especificat

en: -y			Easy mode (like "evim", modeless)
ca: -y			Mode senzill (com "evim", sense modes)

en: / line ignored in %s line %ld: %s
ca: S'ignora línia / a %s, línia %ld: %s

en: /encoding= line after word ignored in %s line %ld: %s
ca: S'ignora línia /encoding= després de paraula a %s, línia %ld: %s

en: 0 or 1; the order in which ":cstag" performs a search
ca: 0 o 1; l'ordre amb què ":cstag" efectua una cerca

en: 0, 1 or 2; when to use a status line for the last window
ca: 0, 1 o 2; controla quan s'utilitza una línia d'estat per a
    l'última finestra

en: 0, 1 or 2; when to use a tab pages line
ca: 0, 1 o 2; quan utilitzar una línia de pestanyes

en: 2nd user gvimrc file: "
ca: 2n fitxer gvimrc de l'usuari: "

en: 3rd user gvimrc file: "
ca: 3r fitxer gvimrc de l'usuari: "

en: : Send expression failed.
ca: : Error en enviar l'expressió.

en: : Send failed.
ca: : Error en enviar.

en: : Send failed. Trying to execute locally
ca: : Error en enviar. Intentant executar vim localment

en: :cd without argument goes to the home directory
ca: :cd sense arguments porta al directori personal

en: ; match
ca: ; coincident amb

en: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Oct %03o, Digr %s
ca: <%s>%s%s  %d,  Hex %02x,  Octal %03o,  Digr %s

en: <empty>
ca: <buit>

en: > %d, Hex %04x, Oct %o, Digr %s
ca: > %d, Hex %04x, Octal %o, Digr %s

en: > %d, Hex %08x, Oct %o, Digr %s
ca: > %d, Hex %08x, Octal %o, Digr %s

en: ??? from here until ???END lines may be messed up
ca: ??? Des d'aquí fins a ???FINAL les línies poden ser incorrectes

en: ??? from here until ???END lines may have been inserted/deleted
ca: ??? Des d'aquí fins a ???FINAL hi pot haver línies inserides/eliminades

en: ???BLOCK MISSING
ca: ???FALTA UN BLOC

en: ???EMPTY BLOCK
ca: ???BLOC BUIT

en: ???END
ca: ???FINAL

en: ???LINE COUNT WRONG
ca: ???RECOMPTE DE LÍNIES INCORRECTE

en: ???LINES MISSING
ca: ???FALTEN LÍNIES

en: ???MANY LINES MISSING
ca: ???FALTEN MOLTES LÍNIES

en: ANCHOR_BUF_SIZE too small.
ca: Valor de ANCHOR_BUF_SIZE massa petit.

en: Add a new database
ca: Afegeix una base de dades nova

en: Added cscope database %s
ca: S'ha afegit la base de dades cscope %s

en: Affix also used for BAD/RARE/KEEPCASE/NEEDAFFIX/NEEDCOMPOUND/NOSUGGEST in %s line %d: %s
ca: Mateix afix utilitzat per BAD/RARE/KEEPCASE/NEEDAFFIX/NEEDCOMPOUND/NOSUGGEST a %s, línia %d: %s

en: Affix name too long in %s line %d: %s
ca: Nom d'afix és massa llarg a %s, línia %d: %s

en: All
ca: Tot

en: All Files (*)	*
ca: Tots els fitxers (*)	*

en: All Files (*)	*
    C source (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ source (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    Vim files (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc
ca: Tots els fitxers (*)	*
    Codi font C (*.c, *.h)	*.c;*.h
    Codi font C++ (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    Fitxers del Vim (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc

en: All Files (*.*)	*.*
ca: Tots el fitxers (*.*)	*.*

en: All Files (*.*)	*.*
    C source (*.c, *.h)	*.c;*.h
    C++ source (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    VB code (*.bas, *.frm)	*.bas;*.frm
    Vim files (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc
ca: Tots els fitxers (*.*)	*.*
    Codi font C (*.c, *.h)	*.c;*.h
    Codi font C++ (*.cpp, *.hpp)	*.cpp;*.hpp
    Codi font VB (*.bas, *.frm)	*.bas;*.frm
    Fitxers del Vim (*.vim, _vimrc, _gvimrc)	*.vim;_vimrc;_gvimrc

en: All cscope databases reset
ca: S'han restablert totes les bases de dades cscope

en: All included files were found
ca: S'han trobat tots els fitxers inclosos

en: Already at newest change
ca: Ja us trobeu al canvi més recent

en: Already at oldest change
ca: Ja us trobeu al canvi més antic

en: Already only one tab page
ca: Només hi ha una pestanya

en: Already only one window
ca: Només hi ha una finestra

en: Append File
ca: Afegeix un fitxer

en: Arabic
ca: Àrab

en: Argument missing after
ca: Falta un argument després de

en: Arrows
ca: Fletxes

en: At line
ca: A la línia

en: Attempt to open script file again: "
ca: Es torna a intentar obrir l'script: "

en: Back at original
ca: Original

en: Backwards range given, OK to swap
ca: Interval decreixent. El voleu invertir

en: Become a registered Vim user!
ca: Feu-vos usuari de Vim registrat!

en: Beep!
ca: Bip!

en: Before byte %ld
ca: Abans de l'octet %ld

en: Block elements
ca: Elements de bloc

en: Bot
ca: Baix

en: Both SAL and SOFO lines in %s
ca: Línies SAL i SOFO alhora a %s

en: Box drawing
ca: Caixes

en: Breakpoint in "%s%s" line %ld
ca: Punt de ruptura a "%s%s" línia %ld

en: Broken condition in %s line %d: %s
ca: Condició errònia a %s, línia %d: %s

en: CJK symbols and punctuation
ca: Símbols i puntuació CJK

en: COMPOUNDSYLMAX used without SYLLABLE
ca: Element COMPOUNDSYLMAX sense SYLLABLE

en: Calling shell to execute: "%s"
ca: Es crida l'intèrpret d'ordres per a executar: "%s"

en: Can't find temp file for conversion
ca: No s'ha trobat el fitxer temporal per a fer la conversió

en: Cancel
ca: Cancel·la

en: Cannot create
ca: No s'ha pogut crear

en: Cannot execute
ca: No s'ha pogut executar

en: Cannot open NIL:
ca: No s'ha pogut obrir NIL:

en: Cannot open file "%s"
ca: No s'ha pogut obrir el fitxer "%s"

en: Cannot open for reading: "
ca: No es pot obrir per a lectura: "

en: Cannot open for script output: "
ca: No es pot obrir per a la sortida de l'script: "

en: Cannot source a directory: "%s"
ca: No és possible executar un directori: "%s"

en: Cannot write undo file in any directory in 'undodir'
ca: No s'ha pogut escriure el fitxer de desfer a cap dels directoris de 'undodir'

en: Change "%.*s" to:
ca: Canviar "%.*s" per:

en: Cleared
ca: Restablert

en: Close tab
ca: Tanca la pestanya

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %lld of %lld; Byte %lld of %lld
ca: Columna %s de %s; línia %ld de %ld; paraula %lld de %lld; octet %lld de %lld

en: Col %s of %s; Line %ld of %ld; Word %lld of %lld; Char %lld of %lld; Byte %lld of %lld
ca: Columna %s de %s; línia %ld de %ld; paraula %lld de %lld; caràcter %lld de %lld; octet %lld de %lld

en: Command Line
ca: de la línia d'ordres

en: Compilation:
ca: Compilat amb:

en: Compiler:
ca: Compilador:

en: Compressed %s: %ld of %ld nodes; %ld (%ld%%) remaining
ca: %s comprimit: %ld de %ld nodes; %ld (%ld%%) pendents

en: Compressing word tree...
ca: Comprimint l'arbre de paraules...

en: Conversion failure for word in %s line %d: %s
ca: No s'ha pogut convertir una paraula a %s, línia %d: %s

en: Conversion failure for word in %s line %ld: %s
ca: No s'ha pogut convertir una paraula a %s, línia %ld: %s

en: Conversion in %s not supported: from %s to %s
ca: La conversió a %s no està suportada: de %s a %s

en: Conversion with 'charconvert' failed
ca: La conversió amb 'charconvert' ha fallat

en: Could not get security context %s for %s. Removing it!
ca: Error en obtenir el context de seguretat %s per a %s.  Eliminat!

en: Could not load gpm library: %s
ca: No s'ha pogut carregar la biblioteca gpm: %s

en: Could not open temporary log file for writing, displaying on stderr...
ca: No es pot obrir un fitxer temporal de logs, s'escriu a stderr...

en: Could not set security context %s for %s
ca: Error en establir el context de seguretat %s per a %s

en: Cscope tag: %s
ca: Etiqueta cscope: %s

en: Currency
ca: Moneda

en: Current %slanguage: "%s"
ca: Idioma actual ( %s): "%s"

en: Custom
ca: Personalitzat

en: Cyrillic
ca: Ciríl·lic

en: Debug Line
ca: d'ordres de depuració

en: Defining COMPOUNDFORBIDFLAG after PFX item may give wrong results in %s line %d
ca: Definir COMPOUNDFORBIDFLAG després de PFX, pot produir resultats incorrectes, a %s, línia %d

en: Defining COMPOUNDPERMITFLAG after PFX item may give wrong results in %s line %d
ca: Definir COMPOUNDPERMITFLAG després de PFX, pot produir resultats incorrectes, a %s, línia %d

en: Diff with Vim
ca: Mostra les diferències amb Vim

en: Different combining flag in continued affix block in %s line %d: %s
ca: Diferents tipus de combinació en bloc d'afixos a %s, línia %d: %s

en: Direction
ca: Direcció

en: Directories
ca: Directoris

en: Directory	*.nothing
ca: Directori	*.res

en: Disabled
ca: Desactivat

en: Do you really want to write to it
ca: Esteu segur que voleu escriure'l

en: Done!
ca: Fet!

en: Down
ca: Avall

en: Duplicate /encoding= line ignored in %s line %ld: %s
ca: S'ignora línia /encoding= duplicada a %s, línia %ld: %s

en: Duplicate /regions= line ignored in %s line %ld: %s
ca: S'ignora línia /regions= duplicada a %s, línia %ld: %s

en: Duplicate affix in %s line %d: %s
ca: Afix duplicat a %s, línia %d: %s

en: Duplicate character in MAP in %s line %d
ca: Caràcter duplicat a MAP a %s, línia %d

en: Duplicate field name: %s
ca: Camp de nom duplicat: %s

en: Duplicate word in %s line %d: %s
ca: Paraula duplicada a %s, línia %d: %s

en: E1001: Variable not found: %s
ca: E1001: Variable no trobada: %s

en: E1002: Syntax error at %s
ca: E1002: Error de sintaxi a %s

en: E1003: Missing return value
ca: E1003: Falta un valor de retorn

en: E1004: White space required before and after '%s' at "%s"
ca: E1004: Es requereix espai abans i després de '%s' a "%s"

en: E1005: Too many argument types
ca: E1005: Sobren arguments de tipus

en: E1006: %s is used as an argument
ca: E1006: %s utilitzat com a argument

en: E1007: Mandatory argument after optional argument
ca: E1007: Argument obligatori després d'argument opcional

en: E1008: Missing <type> after %s
ca: E1008: Falta <tipus> després de %s

en: E1009: Missing > after type: %s
ca: E1009: Falta un > després del tipus: %s

en: E100: No other buffer in diff mode
ca: E100: No hi ha cap altre buffer en mode diff

en: E1010: Type not recognized: %s
ca: E1010: Tipus no reconegut: %s

en: E1011: Name too long: %s
ca: E1011: El nom és massa llarg: %s

en: E1012: Type mismatch; expected %s but got %s
ca: E1012: Tipus incorrecte; s'esperava %s però s'ha obtingut %s

en: E1012: Type mismatch; expected %s but got %s in %s
ca: E1012: Tipus incorrecte; s'esperava %s però s'ha obtingut %s a %s

en: E1013: Argument %d: type mismatch, expected %s but got %s
ca: E1013: Argument %d: tipus incorrecte, s'esperava %s però s'ha obtingut %s

en: E1013: Argument %d: type mismatch, expected %s but got %s in %s
ca: E1013: Argument %d: tipus incorrecte, s'esperava %s però s'ha obtingut %s a %s

en: E1014: Invalid key: %s
ca: E1014: Clau no vàlida: %s

en: E1015: Name expected: %s
ca: E1015: S'esperava un nom: %s

en: E1016: Cannot declare a %s variable: %s
ca: E1016: No es pot declarar una variable %s: %s

en: E1016: Cannot declare an environment variable: %s
ca: E1016: No es pot declarar una variable d'entorn: %s

en: E1017: Variable already declared: %s
ca: E1017: La variable ja s'havia declarat: %s

en: E1018: Cannot assign to a constant: %s
ca: E1018: No és possible assignar a una constant: %s

en: E1019: Can only concatenate to string
ca: E1019: Només es poden concatenar cadenes

en: E101: More than two buffers in diff mode, don't know which one to use
ca: E101: Hi ha més de 2 buffers en mode diff

en: E1020: Cannot use an operator on a new variable: %s
ca: E1020: No es pot utilitzar un operador amb una variable nova: %s

en: E1021: Const requires a value
ca: E1021: Const requereix un valor

en: E1022: Type or initialization required
ca: E1022: Es requereix un tipus o inicialització

en: E1023: Using a Number as a Bool: %lld
ca: E1023: Ús de Number com a Bool: %lld

en: E1024: Using a Number as a String
ca: E1024: Ús de Number com a String

en: E1025: Using } outside of a block scope
ca: E1025: Ús de } fora de l'àmbit d'un bloc

en: E1026: Missing }
ca: E1026: Falta un }

en: E1027: Missing return statement
ca: E1027: Falta una instrucció de retorn

en: E1028: Compiling :def function failed
ca: E1028: Ha fallat la compilació de la funció :def

en: E1029: Expected %s but got %s
ca: E1029: S'esperava %s però s'ha obtingut %s

en: E102: Can't find buffer "%s"
ca: E102: No s'ha trobat el buffer "%s"

en: E1030: Using a String as a Number: "%s"
ca: E1030: Ús de String com a Number: "%s"

en: E1031: Cannot use void value
ca: E1031: No es pot utilitzar un valor buit

en: E1032: Missing :catch or :finally
ca: E1032: Falta :catch després de :finally

en: E1033: Catch unreachable after catch-all
ca: E1033: Catch inaccessible després de catch-all

en: E1034: Cannot use reserved name %s
ca: E1034: No es pot usar el nom reservat %s

en: E1035: % requires number arguments
ca: E1035: % requereix arguments

en: E1036: %c requires number or float arguments
ca: E1036: %c requereix un número com a argument

en: E1037: Cannot use "%s" with %s
ca: E1037: No es pot utilitzar "%s" amb %s

en: E1038: "vim9script" can only be used in a script
ca: E1038: "vim9script" només es pot utilitzar en un script

en: E1039: "vim9script" must be the first command in a script
ca: E1039: "vim9script" ha de ser la primera ordre en un script

en: E103: Buffer "%s" is not in diff mode
ca: E103: El buffer "%s" no es troba en mode diff

en: E1040: Cannot use :scriptversion after :vim9script
ca: E1040: No es permet utilitzar :scriptversion després de :vim9script

en: E1041: Redefining script item: "%s"
ca: E1041: S'està redefinint un element de l'script: "%s"

en: E1042: Export can only be used in vim9script
ca: E1042: Export només es pot utilitzar en vim9script

en: E1043: Invalid command after :export
ca: E1043: Ordre no vàlida després de :export

en: E1044: Export with invalid argument
ca: E1044: Ús de Export amb un argument invàlid

en: E1047: Syntax error in import: %s
ca: E1047: Error de sintaxi en la importació: %s

en: E1048: Item not found in script: %s
ca: E1048: Ítem no trobat a l'script: %s

en: E1049: Item not exported in script: %s
ca: E1049: Element no exportat a l'script: %s

en: E104: Escape not allowed in digraph
ca: E104: El dígraf conté caràcters d'escapada

en: E1050: Colon required before a range: %s
ca: E1050: Es requereixen dos punts abans d'un interval: %s

en: E1051: Wrong argument type for +
ca: E1051: Tipus d'argument incorrecte per a +

en: E1052: Cannot declare an option: %s
ca: E1052: No es pot declarar una opció: %s

en: E1053: Could not import "%s"
ca: E1053: No s'ha pogut importar "%s"

en: E1054: Variable already declared in the script: %s
ca: E1054: Variable ja declarada a l'script: %s

en: E1055: Missing name after ...
ca: E1055: Falta un nom després de ...

en: E1056: Expected a type: %s
ca: E1056: S'esperava un tipus: %s

en: E1057: Missing :enddef
ca: E1057: Falta :enddef

en: E1058: Function nesting too deep
ca: E1058: Funcions imbricades massa profundament

en: E1059: No white space allowed before colon: %s
ca: E1059: No es permet espai abans dels dos punts: %s

en: E105: Using :loadkeymap not in a sourced file
ca: E105: Ús de :loadkeymap fora d'un script

en: E1060: Expected dot after name: %s
ca: E1060: S'esperava un punt després del nom: %s

en: E1061: Cannot find function %s
ca: E1061: No s'ha trobat la funció %s

en: E1062: Cannot index a Number
ca: E1062: No és possible indexar un número

en: E1063: Type mismatch for v: variable
ca: E1063: Tipus incorrecte per a la variable v:

en: E1064: Yank register changed while using it
ca: E1064: El registre de retalls ha canviat mentre s'estava utilitzant

en: E1065: Command cannot be shortened: %s
ca: E1065: L'ordre no es pot escurçar: %s

en: E1066: Cannot declare a register: %s
ca: E1066: No es pot declarar un registre: %s

en: E1067: Separator mismatch: %s
ca: E1067: Separadors desaparellats: %s

en: E1068: No white space allowed before '%s': %s
ca: E1068: No es permet espai abans de '%s': %s

en: E1069: White space required after '%s': %s
ca: E1069: Es requereix espai després de '%s': %s

en: E1071: Invalid string for :import: %s
ca: E1071: Cadena no vàlida per a :import: %s

en: E1072: Cannot compare %s with %s
ca: E1072: No es pot comparar %s amb %s

en: E1073: Name already defined: %s
ca: E1073: El nom ja està definit: %s

en: E1074: No white space allowed after dot
ca: E1074: No es permet espai després del punt

en: E1075: Namespace not supported: %s
ca: E1075: No es suporten espais de noms: %s

en: E1077: Missing argument type for %s
ca: E1077: Falta un argument de tipus per a %s

en: E1078: Invalid command "nested", did you mean "++nested"?
ca: E1078: L'ordre "nested" és vàlida, volíeu dir "++nested"?

en: E1079: Cannot declare a variable on the command line
ca: E1079: No es poden declarar variables a la línia d'ordres

en: E107: Missing parentheses: %s
ca: E107: Falten parèntesis: %s

en: E1080: Invalid assignment
ca: E1080: Assignació no vàlida

en: E1081: Cannot unlet %s
ca: E1081: No es pot fer "unlet" per a %s

en: E1082: Command modifier without command
ca: E1082: Modificador d'ordre sense ordre

en: E1083: Missing backtick
ca: E1083: Falta una cometa inversa

en: E1084: Cannot delete Vim9 script function %s
ca: E1084: No es pot eliminar la funció de script Vim9 %s

en: E1085: Not a callable type: %s
ca: E1085: No és un tipus executable: %s

en: E1087: Cannot use an index when declaring a variable
ca: E1087: No es pot declarar una variable amb un índex

en: E1088: Script cannot import itself
ca: E1088: Un script no es pot importar a si mateix

en: E1089: Unknown variable: %s
ca: E1089: Variable desconeguda: %s

en: E108: No such variable: "%s"
ca: E108: No existeix tal variable: "%s"

en: E1090: Cannot assign to argument %s
ca: E1090: No es possible assignar a l'argument %s

en: E1091: Function is not compiled: %s
ca: E1091: La funció no està compilada: %s

en: E1092: Cannot nest :redir
ca: E1092: No és possible imbricar :redir

en: E1093: Expected %d items but got %d
ca: E1093: S'esperaven %d elements però se n'han obtingut %d

en: E1094: Import can only be used in a script
ca: E1094: Import només es pot utilitzar en un script

en: E1095: Unreachable code after :return
ca: E1095: Codi inaccessible després de :return

en: E1096: Returning a value in a function without a return type
ca: E1096: Retorn d'un valor en una funció sense tipus de retorn

en: E1097: Line incomplete
ca: E1097: Línia incompleta

en: E1098: String, List or Blob required
ca: E1098: Es necessita String, List o Blob

en: E1099: Unknown error while executing %s
ca: E1099: Error desconegut mentre s'executava %s

en: E109: Missing ':' after '?'
ca: E109: Falta un ':' després de '?'

en: E10: \ should be followed by /, ? or &
ca: E10: \ hauria de continuar amb /, ? o &

en: E1100: Command not supported in Vim9 script (missing :var?): %s
ca: E1100: Ordre no suportada en un script Vim9 (falta :var?): %s

en: E1101: Cannot declare a script variable in a function: %s
ca: E1101: No es pot declarar un variable de script dins d'una funció: %s"

en: E1102: Lambda function not found: %s
ca: E1102: No s'ha trobat la función lambda: %s

en: E1103: Dictionary not set
ca: E1103: Diccionari no establert

en: E1104: Missing >
ca: E1104: Falta un >

en: E1105: Cannot convert %s to string
ca: E1105: No es pot convertir %s a cadena

en: E1106: %d arguments too many
ca: E1106: Sobren %d arguments

en: E1106: One argument too many
ca: E1106: Sobra un argument

en: E1107: String, List, Dict or Blob required
ca: E1107: Es requereix String, List, Dict o Blob

en: E1108: Item not found: %s
ca: E1108: No s'ha trobat l'element: %s

en: E1109: List item %d is not a List
ca: E1109: L'element %d no és una llista

en: E110: Missing ')'
ca: E110: Falta un ')'

en: E1110: List item %d does not contain 3 numbers
ca: E1110: L'element %d de la llista no conté 3 números

en: E1111: List item %d range invalid
ca: E1111: L'element %d de la llista no té la llargada correcta

en: E1112: List item %d cell width invalid
ca: E1112: L'element de la llista %d no té una amplada vàlida

en: E1113: Overlapping ranges for 0x%lx
ca: E1113: Intervals solapats per a 0x%lx

en: E1114: Only values of 0x80 and higher supported
ca: E1114: Només es suporten valors de 0x80 o superiors

en: E1115: "assert_fails()" fourth argument must be a number
ca: E1115: el quart argument a "assert_fails()" ha de ser un número

en: E1116: "assert_fails()" fifth argument must be a string
ca: E1116: El cinquè argument a "assert_fails()" ha de ser una cadena

en: E1117: Cannot use ! with nested :def
ca: E1117: No es permet utilitzar ! amb :def imbricats

en: E1118: Cannot change locked list
ca: E1118: No es pot modificar una llista bloquejada

en: E1119: Cannot change locked list item
ca: E1119: No es pot modificar un element en una llista bloquejada

en: E111: Missing ']'
ca: E111: Falta un ']'

en: E1120: Cannot change dict
ca: E1120: No es pot modificar el diccionari

en: E1121: Cannot change dict item
ca: E1121: No es pot modificar l'element del diccionari

en: E1122: Variable is locked: %s
ca: E1122: La variable esta bloquejada: %s

en: E1123: Missing comma before argument: %s
ca: E1123: falta una coma abans de l'argument: %s

en: E1124: "%s" cannot be used in legacy Vim script
ca: E1124: no es pot utilitzar "%s" en un script Vim tradicional

en: E1125: Final requires a value
ca: E1125: Final requereix un valor

en: E1126: Cannot use :let in Vim9 script
ca: E1126: No es pot utilitzar :let en un script Vim9

en: E1127: Missing name after dot
ca: E1127: Falta un nom després del punt

en: E1128: } without {
ca: E1128: } sense {

en: E1129: Throw with empty string
ca: E1129: Throw amb una cadena buida

en: E112: Option name missing: %s
ca: E112: Falta el nom de l'opció: %s

en: E1130: Cannot add to null list
ca: E1130: No es pot afegir a una llista nul·la

en: E1131: Cannot add to null blob
ca: E1131: No es pot afegir a un blob nul

en: E1132: Missing function argument
ca: E1132: Falta un argument de funció

en: E1133: Cannot extend a null dict
ca: E1133: No es pot estendre un diccionari nul

en: E1134: Cannot extend a null list
ca: E1134: No es pot estendre una llista nul·la

en: E1135: Using a String as a Bool: "%s"
ca: E1135: Ús de String com a Bool: "%s"

en: E1136: <Cmd> mapping must end with <CR> before second <Cmd>
ca: E1136: Una definició <Cmd> ha d'acabar amb <CR>

en: E1137: <Cmd> mapping must not include %s key
ca: E1137: Una definició <Cmd> no pot inclure una clau %s

en: E1138: Using a Bool as a Number
ca: E1138: Ús de Bool com a Number

en: E1139: Missing matching bracket after dict key
ca: E1139: Falta un ] després de la clau de diccionari

en: E113: Unknown option: %s
ca: E113: Opció desconeguda: %s

en: E1140: :for argument must be a sequence of lists
ca: E1140: l'argument de :for ha de ser una seqüència de llistes

en: E1141: Indexable type required
ca: E1141: Es requereix un tipus de dades indexable

en: E1142: Calling test_garbagecollect_now() while v:testing is not set
ca: E1142: S'ha cridat test_garbagecollect_now() sense v:testing

en: E1143: Empty expression: "%s"
ca: E1143: Expressió buida: "%s"

en: E1144: Command "%s" is not followed by white space: %s
ca: E1144: L'ordre "%s" no va seguida d'espai: %s

en: E1145: Missing heredoc end marker: %s
ca: E1145: Falta un indicador de final de document literal: %s

en: E1146: Command not recognized: %s
ca: E1146: Ordre no reconeguda: %s

en: E1147: List not set
ca: E1147: Llista no establerta

en: E1148: Cannot index a %s
ca: E1148: No és possible indexar amb %s

en: E1149: Script variable is invalid after reload in function %s
ca: E1149: Variable no vàlida després de re-llegir l'script a la funció %s

en: E114: Missing double quote: %s
ca: E114: Falten cometes dobles: %s

en: E1150: Script variable type changed
ca: E1150: Ha canviat el tipus d'una variable de script

en: E1151: Mismatched endfunction
ca: E1151: endfunction desaparellat

en: E1152: Mismatched enddef
ca: E1152: enddef desaparellat

en: E1153: Invalid operation for %s
ca: E1153: Operació no vàlida per a %s

en: E1154: Divide by zero
ca: E1154: Divisió per zero

en: E1155: Cannot define autocommands for ALL events
ca: E1155: No es poden definir ordres per a TOTS els esdeveniments

en: E1156: Cannot change the argument list recursively
ca: E1156: No es pot modificar la llista d'arguments recursivament

en: E1157: Missing return type
ca: E1157: Falta el tipus retornat

en: E1158: Cannot use flatten() in Vim9 script, use flattennew()
ca: E1158: No es pot usar flatten() en un script Vim9, useu flattennew()

en: E1159: Cannot split a window when closing the buffer
ca: E1159: No es pot dividir una finestra quan s'està tancant el buffer

en: E115: Missing single quote: %s
ca: E115: Falten cometes simples: %s

en: E1160: Cannot use a default for variable arguments
ca: E1160: No es permeten valors per defecte en arguments variables

en: E1161: Cannot json encode a %s
ca: E1161: No es pot codificar %s com a JSON

en: E1162: Register name must be one character: %s
ca: E1162: El nom de registre ha de ser un caràcter: %s

en: E1163: Variable %d: type mismatch, expected %s but got %s
ca: E1163: Variable %d: tipus incorrecte, s'esperava %s però és %s

en: E1163: Variable %d: type mismatch, expected %s but got %s in %s
ca: E1163: Variable %d: tipus incorrecte, s'esperava %s però és %s a %s

en: E1164: vim9cmd must be followed by a command
ca: E1164: vim9cmd ha d'anar seguit d'una ordre

en: E1165: Cannot use a range with an assignment: %s
ca: E1165: No es poden utilitzar intervals en una assignació: %s

en: E1166: Cannot use a range with a dictionary
ca: E1166: No es poden utilitzar intervals amb un diccionari

en: E1167: Argument name shadows existing variable: %s
ca: E1167: Un nom d'argument entra en conflicte amb una variable: %s

en: E1168: Argument already declared in the script: %s
ca: E1168: Argument ja declarat a l'script: %s

en: E1169: Expression too recursive: %s
ca: E1169: L'expressió és massa recursiva: %s

en: E116: Invalid arguments for function %s
ca: E116: Arguments invàlids a la funció %s

en: E1170: Cannot use #{ to start a comment
ca: E1170: No es permet utilitzar #{ per començar un comentari

en: E1171: Missing } after inline function
ca: E1171: Falta } després de la funció en línia

en: E1172: Cannot use default values in a lambda
ca: E1172: No es poden utilitzar valors per defecte en una lambda

en: E1173: Text found after %s: %s
ca: E1173: Hi ha text després de %s: %s

en: E1174: String required for argument %d
ca: E1174: Es requereix una cadena per a l'argument %d

en: E1175: Non-empty string required for argument %d
ca: E1175: Es requereix una cadena no buida per a l'argument %d

en: E1176: Misplaced command modifier
ca: E1176: Modificador d'ordre fora de lloc

en: E1177: For loop on %s not supported
ca: E1177: No es suporten iteracions for a %s

en: E1178: Cannot lock or unlock a local variable
ca: E1178: No es pot bloquejar ni desbloquejar una variable local

en: E1179: Failed to extract PWD from %s, check your shell's config related to OSC 7
ca: E1179: Error en extreure PWD de %s, comproveu la configuració de l'intèrpret shell en relació amb OSC 7

en: E117: Unknown function: %s
ca: E117: Funció desconeguda: %s

en: E1180: Variable arguments type must be a list: %s
ca: E1180: Els arguments variables han de ser una llista: %s

en: E1181: Cannot use an underscore here
ca: E1181: No es permet utilitzar un guió baix en aquest lloc

en: E1182: Cannot define a dict function in Vim9 script: %s
ca: E1182: No es poden definir funcions de diccionari en scripts Vim9: %s

en: E1183: Cannot use a range with an assignment operator: %s
ca: E1183: L'operador d'assignació no permet intervals: %s

en: E1184: Blob not set
ca: E1184: Blob no establert

en: E1185: Missing :redir END
ca: E1185: Falta :redir END

en: E1186: Expression does not result in a value: %s
ca: E1186: L'expressió no resulta en cap valor: %s

en: E1187: Failed to source defaults.vim
ca: E1187: Error en executar defaults.vim

en: E1188: Cannot open a terminal from the command line window
ca: E1188: No es pot obrir un terminal des d'una finestra de línia d'ordres

en: E1189: Cannot use :legacy with this command: %s
ca: E1189: No es pot usar :legacy amb aquesta ordre: %s

en: E118: Too many arguments for function: %s
ca: E118: Sobren arguments a la funció: %s

en: E1190: %d arguments too few
ca: E1190: Falten %d arguments

en: E1190: One argument too few
ca: E1190: Falta un argument

en: E1191: Call to function that failed to compile: %s
ca: E1191: Crida a una funció que no s'ha pogut compilar: %s

en: E1192: Empty function name
ca: E1192: Nom de funció en blanc

en: E1193: cryptmethod xchacha20 not built into this Vim
ca: E1193: el mètode de xifrat xchacha20 no està suportat

en: E1194: Cannot encrypt header, not enough space
ca: E1194: No es pot xifrar la capçalera, no hi ha prou espai

en: E1195: Cannot encrypt buffer, not enough space
ca: E1195: No es pot xifrar el buffer, no hi ha prou espai

en: E1196: Cannot decrypt header, not enough space
ca: E1196: No es pot desxifrar la capçalera, no hi ha prou espai

en: E1197: Cannot allocate_buffer for encryption
ca: E1197: No s'ha pogut assignar memòria per al xifratge

en: E1198: Decryption failed: Header incomplete!
ca: E1198: Error en desxifrar: Capçalera incompleta!

en: E1199: Cannot decrypt buffer, not enough space
ca: E1199: No es pot desxifrar el buffer, no hi ha prou espai

en: E119: Not enough arguments for function: %s
ca: E119: Falten arguments a la funció: %s

en: E11: Invalid in command-line window; :q<CR> closes the window
ca: E11: No vàlid a la línia d'ordres; :q<CR> tanca la finestra

en: E1200: Decryption failed!
ca: E1200: Error en desxifrar!

en: E1201: Decryption failed: pre-mature end of file!
ca: E1201: Error en desxifrar: final de fitxer prematur

en: E1202: No white space allowed after '%s': %s
ca: E1202: No es permet espai després de '%s': %s

en: E1203: Dot can only be used on a dictionary: %s
ca: E1203: Un punt només es pot utilitzar amb un diccionari: %s

en: E1204: No Number allowed after .: '\%%%c'
ca: E1204: No es permet Number després de .: '\%%%c'

en: E1205: No white space allowed between option and
ca: E1205: No es permet espai després del nom de l'opció

en: E1206: Dictionary required for argument %d
ca: E1206: L'argument %d requereix un diccionari

en: E1207: Expression without an effect: %s
ca: E1207: Expressió sense cap efecte: %s

en: E1208: -complete used without allowing arguments
ca: E1208: S'ha utilitzat -complete sense permetre arguments

en: E1209: Invalid value for a line number: "%s"
ca: E1209: Valor de número de línia invàlid: "%s"

en: E120: Using <SID> not in a script context: %s
ca: E120: Ús de <SID> en un context no vàlid: %s

en: E1210: Number required for argument %d
ca: E1210: L'argument %d requereix un número

en: E1211: List required for argument %d
ca: E1211: L'argument %d requereix una llista

en: E1212: Bool required for argument %d
ca: E1212: L'argument %d requereix un valor booleà

en: E1213: Redefining imported item "%s"
ca: E1213: S'ha redefinit un element importat "%s"

en: E1214: Digraph must be just two characters: %s
ca: E1214: Un dígraf ha de consistir en dos caràcters: %s

en: E1215: Digraph must be one character: %s
ca: E1215: Els dígrafs han de ser un caràcter: %s

en: E1216: digraph_setlist() argument must be a list of lists with two items
ca: E1216: l'argument de digraph_setlist() ha de ser una llista de llistes de dos elements

en: E1217: Channel or Job required for argument %d
ca: E1217: L'argument %d requereix un canal o tasca

en: E1218: Job required for argument %d
ca: E1218: L'argument %d requereix una tasca

en: E1219: Float or Number required for argument %d
ca: E1219: L'argument %d requereix un valor numèric

en: E121: Undefined variable: %c:%s
ca: E121: Variable no definida: %c:%s

en: E121: Undefined variable: %s
ca: E121: Variable no definida: %s

en: E1220: String or Number required for argument %d
ca: E1220: L'argument %d requereix una cadena o un número

en: E1221: String or Blob required for argument %d
ca: E1221: L'argument %d requereix una cadena o un Blob

en: E1222: String or List required for argument %d
ca: E1222: L'argument %d requereix una cadena o una llista

en: E1223: String or Dictionary required for argument %d
ca: E1223: L'argument %d requereix una cadena o diccionari

en: E1224: String, Number or List required for argument %d
ca: E1224: L'argument %d requereix una cadena, número o llista

en: E1225: String, List or Dictionary required for argument %d
ca: E1225: L'argument %d requereix una cadena, llista o diccionari

en: E1226: List or Blob required for argument %d
ca: E1226: L'argument %d requereix una llista o un Blob

en: E1227: List or Dictionary required for argument %d
ca: E1227: L'argument %d requereix una llista o un diccionari

en: E1228: List, Dictionary or Blob required for argument %d
ca: E1228: L'argument %d requereix una llista, diccionari o blob

en: E1229: Expected dictionary for using key "%s", but got %s
ca: E1229: S'esperava un diccionari per a la clau "%s", però s'ha obtingut %s

en: E122: Function %s already exists, add ! to replace it
ca: E122: La funció %s ja existeix, afegiu ! per a substituir-la

en: E1230: Encryption: sodium_mlock() failed
ca: E1230: Xifratge: sodium_mlock() ha fallat

en: E1231: Cannot use a bar to separate commands here: %s
ca: E1231: No es permet separar ordres amb una barra en aquest context: %s

en: E1232: Argument of exists_compiled() must be a literal string
ca: E1232: L'argument de exists_compiled() ha de ser una cadena literal

en: E1233: exists_compiled() can only be used in a :def function
ca: E1233: exists_compiled() només es pot utilitzar en una funció :def

en: E1234: legacy must be followed by a command
ca: E1234: legacy ha d'anar seguit d'una ordre

en: E1236: Cannot use %s itself, it is imported
ca: E1236: No es pot utilitzar %s, s'ha importat

en: E1237: No such user-defined command in current buffer: %s
ca: E1237: No existeix tal ordre en el buffer actual: %s

en: E1238: Blob required for argument %d
ca: E1238: L'argument %d requereix un Blob

en: E1239: Invalid value for blob: %d
ca: E1239: Valor invàlid per a un Blob: %d

en: E123: Undefined function: %s
ca: E123: La funció no està definida: %s

en: E1240: Resulting text too long
ca: E1240: El text resultant és massa llarg

en: E1241: Separator not supported: %s
ca: E1241: Separador no suportat: %s

en: E1242: No white space allowed before separator: %s
ca: E1242: No es permet espai abans d'un separador: %s

en: E1243: ASCII code not in 32-127 range
ca: E1243: Codi ASCII fora de l'interval 32-127

en: E1244: Bad color string: %s
ca: E1244: Cadena de color incorrecta: %s

en: E1245: Cannot expand <sfile> in a Vim9 function
ca: E1245: No es pot expandir <sfile> en una funció Vim9

en: E1246: Cannot find variable to (un)lock: %s
ca: E1246: No s'ha trobat la variable: %s

en: E1247: Line number out of range
ca: E1247: Número de línia fora d'interval

en: E1248: Closure called from invalid context
ca: E1248: Funció cridada des d'un context invàlid

en: E1249: Highlight group name too long
ca: E1249: El nom del grup de ressaltat és massa llarg

en: E124: Missing '(': %s
ca: E124: Falta un '(': %s

en: E1250: Argument of %s must be a List, String, Dictionary or Blob
ca: E1250: L'argument de %s ha de ser una llista, cadena, diccionari o Blob

en: E1251: List, Dictionary, Blob or String required for argument %d
ca: E1251: L'argument %d requereix una llista, diccionari, Blob o cadena

en: E1252: String, List or Blob required for argument %d
ca: E1252: L'argument %d requereix una cadena, llista o Blob

en: E1253: String expected for argument %d
ca: E1253: L'argument %d requereix una cadena

en: E1254: Cannot use script variable in for loop
ca: E1254: No es pot utilitzar una variable de script en una iteració for

en: E1255: <Cmd> mapping must end with <CR>
ca: E1255: Una assignació <Cmd> ha d'acabar amb <CR>

en: E1256: String or function required for argument %d
ca: E1256: L'argument %d requereix una cadena o funció

en: E1257: Imported script must use "as" or end in .vim: %s
ca: E1257: Un script importat ha d'utilitzar "as" or acabar amb .vim: %s

en: E1258: No '.' after imported name: %s
ca: E1258: Falta '.' després del nom importat: %s

en: E1259: Missing name after imported name: %s
ca: E1259: Falta un nom després del nom importat: %s

en: E125: Illegal argument: %s
ca: E125: Argument il·legal: %s

en: E1260: Cannot unlet an imported item: %s
ca: E1260: No es pot fer "unlet" amb elements importats: %s

en: E1261: Cannot import .vim without using "as"
ca: E1261: No es pot importar .vim  sense utilitzar "as"

en: E1262: Cannot import the same script twice: %s
ca: E1262: No es pot importar el mateix script dos cops: %s

en: E1263: Cannot use name with # in Vim9 script, use export instead
ca: E1263: Un nom no pot contenir # en un script Vim9, utilitzeu export

en: E1264: Autoload import cannot use absolute or relative path: %s
ca: E1264: Una importació automàtica no pot utilitzar camins absoluts ni relatius: %s

en: E1265: Cannot use a partial here
ca: E1265: No es pot utilitzar un parcial en aquest context

en: E1266: Critical error in python3 initialization, check your python3 installation
ca: E1266: Error crític en inicialitzar python3, reviseu la instal·lació de python3

en: E1267: Function name must start with a capital: %s
ca: E1267: El nom de la funció ha de començar amb majúscula: %s

en: E1268: Cannot use s: in Vim9 script: %s
ca: E1268: No es pot utilitzar s: en un script Vim9: %s

en: E1269: Cannot create a Vim9 script variable in a function: %s
ca: E1269: No es pot crear una variable de script Vim9 en una funció: %s

en: E126: Missing :endfunction
ca: E126: Falta :endfunction

en: E1270: Cannot use :s\/sub/ in Vim9 script
ca: E1270: No es pot utilitzar :s\/sub/ en un script Vim9

en: E1271: Compiling closure without context: %s
ca: E1271: Una funció amb clausura necessita un context: %s

en: E1272: Using type not in a script context: %s
ca: E1272: S'ha utilitzat un tipus fora del context d'un script: %s

en: E1273: (NFA regexp) missing value in '\%%%c'
ca: E1273: (expreg NFA) falta un valor a '\%%%c'

en: E1274: No script file name to substitute for "<script>"
ca: E1274: No s'ha proporcionat cap nom de fitxer per substituir <script>

en: E1275: String or function required for ->(expr)
ca: E1275: Es requereix una cadena o funció per a ->(expr)

en: E1276: Illegal map mode string: '%s'
ca: E1276: Cadena de mode d'assignació il·legal: %s

en: E1277: Channel and job feature is not available
ca: E1277: Les funcionalitats 'channel' i 'job' no estan disponibles

en: E1278: Stray '}' without a matching '{': %s
ca: E1278: Caràcter '}' desaparellat: %s

en: E1279: Missing '}': %s
ca: E1279: Falta un '}': %s

en: E127: Cannot redefine function %s: It is in use
ca: E127: No es pot redefinir la funció %s: es troba en ús

en: E1280: Illegal character in word
ca: E1280: La paraula conté un caràcter il·legal

en: E1281: Atom '\%%#=%c' must be at the start of the pattern
ca: E1281: L'expressió '\%%#=%c' ha de ser a l'inci del patró

en: E1282: Bitshift operands must be numbers
ca: E1282: Les operacions de bits requereixen operands numèrics

en: E1283: Bitshift amount must be a positive number
ca: E1283: La magnitud del desplaçament ha de ser un número positiu

en: E1284: Argument 1, list item %d: Dictionary required
ca: E1284: Argument 1, element de llista %d: es requereix un diccionari

en: E1285: Could not clear timeout: %s
ca: E1285: No s'ha pogut restablir el límit de temps: %s

en: E1286: Could not set timeout: %s
ca: E1286: No s'ha pogut establir el límit de temps: %s

en: E1287: Could not set handler for timeout: %s
ca: E1287: No s'han pogut assignar el gestor a la limitació de temps: %s

en: E1288: Could not reset handler for timeout: %s
ca: E1288: No s'han pogut reassignar el gestor a la limitació de temps: %s

en: E1289: Could not check for pending SIGALRM: %s
ca: E1289: No s'ha pogut comprovar si hi ha SIGALRM pendent: %s

en: E128: Function name must start with a capital or "s:": %s
ca: E128: El nom de la funció ha de començar amb majúscula o "s:": %s

en: E1290: substitute nesting too deep
ca: E1290: s'ha excedit el límit de recursió en la substitució

en: E1291: Invalid argument: %ld
ca: E1291: Argument no vàlid: %ld

en: E1292: Command-line window is already open
ca: E1292: La finstra de la línia d'ordres ja està oberta

en: E1293: Cannot use a negative id after adding a textprop with text
ca: E1293: No es permet emprar una id negativa després d'afegir una textprop amb text

en: E1294: Can only use text_align when column is zero
ca: E1294: Només es pot fer servir 'text_align' quan la columna és zero

en: E1295: Cannot specify both 'type' and 'types'
ca: E1295: No podeu especificar 'type' i 'types' alhora

en: E1296: Can only use left padding when column is zero
ca: E1296: Només es pot emprar emplenat a la dreta quan la columna és zero

en: E1297: Non-NULL Dictionary required for argument %d
ca: E1297: L'argument %d requereix un diccionari no NUL

en: E1298: Non-NULL List required for argument %d
ca: E1298: L'argument %d requereix una llista no NUL·LA

en: E1299: Window unexpectedly closed while searching for tags
ca: E1299: Finestra tancada inesperadament mentre es cercaven etiquetes

en: E129: Function name required
ca: E129: Es necessita un nom de funció

en: E12: Command not allowed from exrc/vimrc in current dir or tag search
ca: E12: Ordre no permesa a exrc/vimrc al directori actual o en cerca d'etiquetes

en: E1300: Cannot use a partial with dictionary for :defer
ca: E1300: No es pot aplicar parcialment un diccionari amb :defer

en: E1301: String, Number, List or Blob required for argument %d
ca: E1301: L'argument %d requereix una cadena, número, llista o Blob

en: E1302: Script variable was deleted
ca: E1302: S'ha eliminat una variable de l'script

en: E1303: Custom list completion function does not return a List but a %s
ca: E1303: La funció de compleció retorna %s, en lloc d'una llista

en: E1304: Cannot use type with this variable: %s
ca: E1304: No es pot emprar un tipus amb aquesta variable %s

en: E1305: Cannot use "length", "end_col" and "end_lnum" with "text"
ca: E1305: No es pot emprar "length", "end_col" ni "end_lnum" amb "text"

en: E1306: Loop nesting too deep
ca: E1306: Iteració imbricada amb massa profunditat

en: E1307: Argument %d: Trying to modify a const %s
ca: E1307: Argument %d: Intenta modificar un/a %s constant

en: E1308: Cannot resize a window in another tab page
ca: E1308: No es permet redimensionar una finestra en una altra pestanya

en: E1309: Cannot change mappings while listing
ca: E1309: No és possible canviar assignacions mentre s'estan mostrant

en: E1310: Cannot change menus while listing
ca: E1310: No és possible canviar els menús mentre s'estan mostrant

en: E1311: Cannot change user commands while listing
ca: E1311: No és possible canviar ordres d'usuari mentre s'estan mostrant

en: E1312: Not allowed to change the window layout in this autocmd
ca: E1312: No es permet canviar la disposició de la finestra

en: E1313: Not allowed to add or remove entries (%s)
ca: E1313: No es permet afegir o eliminar entrades (%s)

en: E1314: Class name must start with an uppercase letter: %s
ca: E1314: El nom de la classe ha de començar amb majúsucula: %s

en: E131: Cannot delete function %s: It is in use
ca: E131: No es pot eliminar la funció %s: es troba en ús

en: E132: Function call depth is higher than 'maxfuncdepth'
ca: E132: El nombre de crides a funcions excedeix 'maxfuncdepth'

en: E133: :return not inside a function
ca: E133: :return fora d'una funció

en: E134: Cannot move a range of lines into itself
ca: E134: No es pot moure un conjunt de línies sobre si mateix

en: E135: *Filter* Autocommands must not change current buffer
ca: E135: Les ordres automàtiques *Filter* han de no modificar el buffer

en: E136: viminfo: Too many errors, skipping rest of file
ca: E136: viminfo: Hi ha massa errors, s'omet la resta del fitxer

en: E137: Viminfo file is not writable: %s
ca: E137: El fitxer viminfo no és modificable: %s

en: E138: Can't write viminfo file %s!
ca: E138: No s'ha pogut escriure el fitxer viminfo %s!

en: E139: File is loaded in another buffer
ca: E139: El fitxer està carregat en un altre buffer

en: E13: File exists (add ! to override)
ca: E13: El fitxer existeix (afegiu ! per a forçar)

en: E140: Use ! to write partial buffer
ca: E140: Useu ! per a desar una part del buffer

en: E141: No file name for buffer %ld
ca: E141: No hi ha nom de fitxer per al buffer %ld

en: E142: File not written: Writing is disabled by 'write' option
ca: E142: No s'ha escrit el fitxer: El paràmetre 'write' ho impedeix

en: E143: Autocommands unexpectedly deleted new buffer %s
ca: E143: Una ordre automàtica ha eliminat el nou buffer %s

en: E144: Non-numeric argument to :z
ca: E144: Argument no numèric a :z

en: E145: Shell commands and some functionality not allowed in rvim
ca: E145: El mode restringit no permet executar ordres de l'intèrpret

en: E146: Regular expressions can't be delimited by letters
ca: E146: Expressions regulars delimitades amb caràcters alfabètics

en: E147: Cannot do :global recursive with a range
ca: E147: No és possible usar :global recursivament amb un interval

en: E148: Regular expression missing from :global
ca: E148: Falta una expressió regular a :global

en: E149: Sorry, no help for %s
ca: E149: No hi ha ajuda en relació a %s

en: E150: Not a directory: %s
ca: E150: No és un directori: %s

en: E151: No match: %s
ca: E151: Cap coincidència: %s

en: E152: Cannot open %s for writing
ca: E152: No es obrir %s per a escriptura

en: E153: Unable to open %s for reading
ca: E153: No es pot obrir %s per a lectura

en: E154: Duplicate tag "%s" in file %s/%s
ca: E154: L'etiqueta "%s" està duplicada en el fitxer %s/%s

en: E155: Unknown sign: %s
ca: E155: Senyal desconegut: %s

en: E156: Missing sign name
ca: E156: Falta el nom del senyal

en: E157: Invalid sign ID: %d
ca: E157: L'ID del senyal no és vàlid: %d

en: E158: Invalid buffer name: %s
ca: E158: El nom del buffer no és vàlid: %s

en: E159: Missing sign number
ca: E159: Falta el número del senyal

en: E15: Invalid expression: "%s"
ca: E15: Expressió no vàlida: "%s"

en: E160: Unknown sign command: %s
ca: E160: Ordre de senyals desconeguda: %s

en: E161: Breakpoint not found: %s
ca: E161: Punt de ruptura no trobat: %s

en: E162: No write since last change for buffer "%s"
ca: E162: No s'han desat els canvis en el buffer "%s"

en: E163: There is only one file to edit
ca: E163: Només hi ha un fitxer per editar

en: E164: Cannot go before first file
ca: E164: No es pot anar més enllà del primer fitxer

en: E165: Cannot go beyond last file
ca: E165: No es pot anar més enllà de l'últim fitxer

en: E166: Can't open linked file for writing
ca: E166: No s'ha pogut obrir el fitxer enllaçat

en: E167: :scriptencoding used outside of a sourced file
ca: E167: ús de :scriptencoding fora d'un script

en: E168: :finish used outside of a sourced file
ca: E168: ús de :finish fora d'un script

en: E169: Command too recursive
ca: E169: L'ordre és massa recursiva

en: E16: Invalid range
ca: E16: Interval no vàlid

en: E170: Missing :endfor
ca: E170: Falta :endfor

en: E170: Missing :endwhile
ca: E170: Falta :endwhile

en: E171: Missing :endif
ca: E171: Falta :endif

en: E172: Missing marker
ca: E172: Falta una marca

en: E173: %d more file to edit
ca: E173: Queda %d fitxer per editar

en: E173: %d more files to edit
ca: E173: Queden %d fitxers per editar

en: E174: Command already exists: add ! to replace it: %s
ca: E174: L'ordre ja existeix: afegiu ! per a substituir-la: %s

en: E175: No attribute specified
ca: E175: No heu especificat cap atribut

en: E176: Invalid number of arguments
ca: E176: El nombre d'arguments no és vàlid

en: E177: Count cannot be specified twice
ca: E177: El paràmetre de quantitat no es pot especificar dos cops

en: E178: Invalid default value for count
ca: E178: El valor per omissió del paràmetre de quantitat no és vàlid

en: E179: Argument required for %s
ca: E179: L'atribut %s requereix un argument

en: E17: "%s" is a directory
ca: E17: "%s" és un directori

en: E180: Invalid address type value: %s
ca: E180: El tipus d'adreça no és vàlid: %s

en: E180: Invalid complete value: %s
ca: E180: El tipus de compleció no és vàlid: %s

en: E181: Invalid attribute: %s
ca: E181: L'atribut no és vàlid: %s

en: E182: Invalid command name
ca: E182: El nom de l'ordre no és vàlid

en: E183: User defined commands must start with an uppercase letter
ca: E183: Les ordres definides per l'usuari han de començar amb majúscula

en: E184: No such user-defined command: %s
ca: E184: No existeix tal ordre definida per l'usuari: %s

en: E185: Cannot find color scheme '%s'
ca: E185: No s'ha trobat l'esquema de colors '%s'

en: E186: No previous directory
ca: E186: No hi ha cap directori anterior

en: E187: Directory unknown
ca: E187: Directori desconegut

en: E188: Obtaining window position not implemented for this platform
ca: E188: Aquesta plataforma no permet obtenir la posició de la finestra

en: E189: "%s" exists (add ! to override)
ca: E189: "%s" existeix (afegiu ! per a forçar)

en: E18: Unexpected characters in :let
ca: E18: Caràcters inesperats a :let

en: E18: Unexpected characters in assignment
ca: E18: Caràcters inesperats a l'assignació

en: E190: Cannot open "%s" for writing
ca: E190: No es pot obrir "%s" per a escriptura

en: E191: Argument must be a letter or forward/backward quote
ca: E191: L'argument ha de ser una lletra o bé un accent obert o tancat

en: E192: Recursive use of :normal too deep
ca: E192: Ús de :normal amb un grau de recursivitat massa elevat

en: E193: %s not inside a function
ca: E193: %s fora de l'àmbit d'una funció

en: E194: No alternate file name to substitute for '#'
ca: E194: no hi ha cap nom de fitxer alternatiu per substituir

en: E195: Cannot open viminfo file for reading
ca: E195: No s'ha pogut obrir el fitxer viminfo per a lectura

en: E196: No digraphs in this version
ca: E196: Aquesta versió no suporta dígrafs

en: E197: Cannot set language to "%s"
ca: E197: No s'ha pogut canviar l'idioma a "%s"

en: E199: Active window or buffer deleted
ca: E199: S'ha eliminat la finestra o el buffer actiu

en: E19: Mark has invalid line number
ca: E19: Marca amb número de línia no vàlid

en: E200: *ReadPre autocommands made the file unreadable
ca: E200: Ordres automàtiques *ReadPre han deixat el fitxer illegible

en: E201: *ReadPre autocommands must not change current buffer
ca: E201: Les ordres automàtiques *ReadPre han de no modificar el buffer

en: E202: Conversion made file unreadable!
ca: E202: La conversió ha deixat el fitxer illegible!

en: E203: Autocommands deleted or unloaded buffer to be written
ca: E203: Ordres automàtiques han eliminat o alliberat el buffer

en: E204: Autocommand changed number of lines in unexpected way
ca: E204: Una ordre automàtica ha canviat el nombre de línies

en: E205: Patchmode: can't save original file
ca: E205: patchmode: no s'ha pogut desar el fitxer original

en: E206: Patchmode: can't touch empty original file
ca: E206: Patchmode: No s'ha pogut tocar el fitxer original buit

en: E207: Can't delete backup file
ca: E207: No s'ha pogut eliminar la còpia de seguretat

en: E208: Error writing to "%s"
ca: E208: Error en escriure "%s"

en: E209: Error closing "%s"
ca: E209: Error en tancar "%s"

en: E20: Mark not set
ca: E20: Marca no establerta

en: E210: Error reading "%s"
ca: E210: Error en llegir "%s"

en: E211: File "%s" no longer available
ca: E211: El fitxer "%s" ha deixat d'estar disponible

en: E212: Can't open file for writing
ca: E212: No s'ha pogut obrir el fitxer per a escriptura

en: E213: Cannot convert (add ! to write without conversion)
ca: E213: No s'ha pogut convertir (! per a desar sense convertir)

en: E214: Can't find temp file for writing
ca: E214: No s'ha trobat el fitxer temporal

en: E215: Illegal character after *: %s
ca: E215: Caràcter il·legal després de *: %s

en: E216: No such event: %s
ca: E216: No existeix tal esdeveniment: %s

en: E216: No such group or event: %s
ca: E216: No existeix tal grup o esdeveniment: %s

en: E217: Can't execute autocommands for ALL events
ca: E217: No es pot assignar una ordre a TOTS els esdeveniments

en: E218: Autocommand nesting too deep
ca: E218: Nivell d'imbricació d'ordres automàtiques massa elevat

en: E219: Missing {.
ca: E219: Falta un {.

en: E21: Cannot make changes, 'modifiable' is off
ca: E21: No es poden fer canvis, el paràmetre 'modifiable' està desactivat

en: E220: Missing }.
ca: E220: Falta un }.

en: E221: Marker cannot start with lower case letter
ca: E221: Una marca no pot començar amb una lletra en minúscula

en: E222: Add to internal buffer that was already read from
ca: E222: Addició a un buffer intern del qual ja s'havia llegit

en: E223: Recursive mapping
ca: E223: Assignació recursiva

en: E224: Global abbreviation already exists for %s
ca: E224: Ja existeix una abreviació global per a %s

en: E225: Global mapping already exists for %s
ca: E225: Ja existeix una assignació global per a %s

en: E226: Abbreviation already exists for %s
ca: E226: Ja existeix una abreviació per a %s

en: E227: Mapping already exists for %s
ca: E227: Ja existeix una assignació per a %s

en: E228: makemap: Illegal mode
ca: E228: makemap: Mode il·legal

en: E229: Cannot start the GUI
ca: E229: No s'ha pogut iniciar la interfície gràfica

en: E22: Scripts nested too deep
ca: E22: Nivell d'imbricació de scripts massa elevat

en: E230: Cannot read from "%s"
ca: E230: No s'ha pogut llegir "%s"

en: E231: 'guifontwide' invalid
ca: E231: El valor de 'guifontwide' no és vàlid

en: E232: Cannot create BalloonEval with both message and callback
ca: E232: No es pot crear un BalloonEval amb missatge i callback alhora

en: E233: Cannot open display
ca: E233: No s'ha pogut obrir la pantalla

en: E234: Unknown fontset: %s
ca: E234: Conjunt de foses desconegut: %s

en: E235: Unknown font: %s
ca: E235: Fosa desconeguda: %s

en: E236: Font "%s" is not fixed-width
ca: E236: La fosa "%s" no és d'amplada fixa

en: E237: Printer selection failed
ca: E237: Error en seleccionar la impressora

en: E238: Print error: %s
ca: E238: Error d'impressió: %s

en: E239: Invalid sign text: %s
ca: E239: El text del senyal no és vàlid: %s

en: E23: No alternate file
ca: E23: No hi ha cap fitxer alternatiu

en: E240: No connection to the X server
ca: E240: No hi ha connexió amb el servidor X

en: E241: Unable to send to %s
ca: E241: No s'ha pogut enviar a %s

en: E242: Can't split a window while closing another
ca: E242: No es pot dividir una finestra mentre s'està tancant una altra

en: E243: Argument not supported: "-%s"; Use the OLE version.
ca: E243: Argument no suportat: "-%s"; Useu la versió OLE.

en: E244: Illegal %s name "%s" in font name "%s"
ca: E244: Nom de %s "%s" il·legal a la fosa "%s"

en: E245: Illegal char '%c' in font name "%s"
ca: E245: Caràcter '%c' il·legal a la fosa "%s"

en: E246: FileChangedShell autocommand deleted buffer
ca: E246: L'ordre automàtica FileChangedShell ha eliminat el buffer

en: E247: No registered server named "%s"
ca: E247: Cap servidor registrat amb aquest nom "%s"

en: E248: Failed to send command to the destination program
ca: E248: No s'ha pogut enviar l'ordre al programa destinatari

en: E249: Window layout changed unexpectedly
ca: E249: La disposició de les finestres ha canviat inesperadament

en: E24: No such abbreviation
ca: E24: No existeix tal abreviació

en: E250: Fonts for the following charsets are missing in fontset %s:
ca: E250: Falten fonts per als jocs de caràcters del conjunt de fonts %s:

en: E251: VIM instance registry property is badly formed.  Deleted!
ca: E251: La propietat 'VimRegistry' no és vàlida.  S'ha esborrat!

en: E252: Fontset name: %s - Font '%s' is not fixed-width
ca: E252: Conjunt de fonts: %s - la fosa '%s' no té amplada fixa

en: E253: Fontset name: %s
ca: E253: Nom del conjunt de fonts: %s

en: E254: Cannot allocate color %s
ca: E254: No s'ha pogut assignar memòria per al color %s

en: E255: Couldn't read in sign data
ca: E255: Error en llegir les dades de senyals

en: E257: cstag: Tag not found
ca: E257: cstag: No s'ha trobat l'etiqueta

en: E258: Unable to send to client
ca: E258: No s'ha pogut enviar al client

en: E259: No matches found for cscope query %s of %s
ca: E259: No hi ha coincidències per la cerca cscope %s de %s

en: E25: GUI cannot be used: Not enabled at compile time
ca: E25: No es pot usar GUI: No ha estat compilat

en: E260: Missing name after ->
ca: E260: Falta un nom després de ->

en: E261: Cscope connection %s not found
ca: E261: No s'ha trobat la connexió cscope %s

en: E262: Error reading cscope connection %d
ca: E262: Error en llegir la connexió cscope %d

en: E263: Sorry, this command is disabled, the Python library could not be loaded.
ca: E263: Ordre no disponible, no s'ha carregat la biblioteca Python.

en: E264: Python: Error initialising I/O objects
ca: E264: Python: Error en inicialitzar els objectes d'E/S

en: E265: $_ must be an instance of String
ca: E265: $_ ha de ser String

en: E266: Sorry, this command is disabled, the Ruby library could not be loaded.
ca: E266: Ordre no disponible, no s'ha carregat la biblioteca Ruby.

en: E267: Unexpected return
ca: E267: 'return' inesperat

en: E268: Unexpected next
ca: E268: 'next' inesperat

en: E269: Unexpected break
ca: E269: 'break' inesperat

en: E26: Hebrew cannot be used: Not enabled at compile time
ca: E26: No es pot usar hebreu: No ha estat compilat

en: E270: Unexpected redo
ca: E270: 'redo' inesperat

en: E271: Retry outside of rescue clause
ca: E271: 'retry' fora d'una clàusula de rescat

en: E272: Unhandled exception
ca: E272: Excepció no tractada

en: E273: Unknown longjmp status %d
ca: E273: Estat de longjmp %d desconegut

en: E274: No white space allowed before parenthesis
ca: E274: No es permeten espais abans d'un parèntesi

en: E275: Cannot add text property to unloaded buffer
ca: E275: No es poden afegir propietats de text a un buffer no carregat

en: E276: Cannot use function as a method: %s
ca: E276: Una funció no es pot utilitzar com a mètode: %s

en: E277: Unable to read a server reply
ca: E277: No s'ha pogut llegir la resposta del servidor

en: E279: Sorry, ++shell is not supported on this system
ca: E279: ++shell no està suportat en aquest sistema

en: E27: Farsi support has been removed
ca: E27: El suport per a farsi ha estat eliminat

en: E280: TCL FATAL ERROR: reflist corrupt!? Please report this to vim-dev@vim.org
ca: E280: ERROR FATAL DE TCL: reflist corromput!? Informeu del bug a vim-dev@vim.org.

en: E282: Cannot read from "%s"
ca: E282: No s'ha pogut llegir "%s"

en: E283: No marks matching "%s"
ca: E283: Cap marca coincident amb "%s"

en: E284: Cannot set IC values
ca: E284: No s'han pogut establir els valors del context d'entrada

en: E285: Failed to create input context
ca: E285: Error en crear el context d'entrada

en: E286: Failed to open input method
ca: E286: Error en obrir el mètode d'entrada

en: E287: Warning: Could not set destroy callback to IM
ca: E287: Atenció: Error en establir el callback de destrucció de l'IM

en: E288: Input method doesn't support any style
ca: E288: El mètode d'entrada no suporta cap estil

en: E289: Input method doesn't support my preedit type
ca: E289: El mètode d'entrada no suporta el tipus de pre-edició

en: E28: No such highlight group name: %s
ca: E28: No existeix tal grup de ressaltat: %s

en: E290: List or number required
ca: E290: Es necessita una llista o un número

en: E292: Invalid count for del_bytes(): %ld
ca: E292: Quantitat invàlida per a del_bytes(): %ld

en: E293: Block was not locked
ca: E293: El bloc no estava bloquejat

en: E294: Seek error in swap file read
ca: E294: Error de posicionament en llegir el fitxer d'intercanvi

en: E295: Read error in swap file
ca: E295: Error de lectura en el fitxer d'intercanvi

en: E296: Seek error in swap file write
ca: E296: Error de posicionament en escriure el fitxer d'intercanvi

en: E297: Write error in swap file
ca: E297: Error d'escriptura en el fitxer d'intercanvi

en: E298: Didn't get block nr 0?
ca: E298: No s'ha pogut obtenir el bloc 0?

en: E298: Didn't get block nr 1?
ca: E298: No s'ha pogut obtenir el bloc 1?

en: E298: Didn't get block nr 2?
ca: E298: No s'ha pogut obtenir el bloc 2?

en: E299: Perl evaluation forbidden in sandbox without the Safe module
ca: E299: No està permès executar Perl en un entorn aïllat sense el mòdul Safe

en: E29: No inserted text yet
ca: E29: Encara no s'ha inserit text

en: E300: Swap file already exists (symlink attack?)
ca: E300: El fitxer d'intercanvi ja existeix (pot ser un atac?)

en: E301: Oops, lost the swap file!!!
ca: E301: El fitxer d'intercanvi ha desaparegut!!!

en: E302: Could not rename swap file
ca: E302: No s'ha pogut reanomenar el fitxer d'intercanvi

en: E303: Unable to open swap file for "%s", recovery impossible
ca: E303: Error en obrir el fitxer .swp de "%s", no es pot recuperar

en: E304: ml_upd_block0(): Didn't get block 0??
ca: E304: ml_upd_block0(): No s'ha obtingut el bloc 0??

en: E305: No swap file found for %s
ca: E305: No s'ha trobat el fitxer d'intercanvi de %s

en: E306: Cannot open %s
ca: E306: No s'ha pogut obrir %s

en: E307: %s does not look like a Vim swap file
ca: E307: %s no sembla un fitxer d'intercanvi del Vim

en: E308: Warning: Original file may have been changed
ca: E308: Atenció: El fitxer original pot haver canviat

en: E309: Unable to read block 1 from %s
ca: E309: No s'ha pogut llegir el bloc 1 de %s

en: E30: No previous command line
ca: E30: No hi ha cap ordre anterior

en: E310: Block 1 ID wrong (%s not a .swp file?)
ca: E310: L'ID del bloc 1 no és correcte (%s no és un fitxer .swp?)

en: E311: Recovery Interrupted
ca: E311: S'ha interromput la recuperació

en: E312: Errors detected while recovering; look for lines starting with ???
ca: E312: Errors durant la recuperació; cerqueu línies amb la marca ???

en: E313: Cannot preserve, there is no swap file
ca: E313: No s'ha pogut preservar, no existeix cap fitxer d'intercanvi

en: E314: Preserve failed
ca: E314: La preservació ha fallat

en: E315: ml_get: Invalid lnum: %ld
ca: E315: ml_get: lnum no vàlid: %ld

en: E316: ml_get: Cannot find line %ld in buffer %d %s
ca: E316: ml_get: No s'ha trobat la línia %ld en el buffer %d %s

en: E317: Pointer block id wrong
ca: E317: Punter a id de bloc incorrecte

en: E317: Pointer block id wrong 2
ca: E317: Punter a id de bloc incorrecte 2

en: E317: Pointer block id wrong 3
ca: E317: Punter a id de bloc incorrecte 3

en: E317: Pointer block id wrong 4
ca: E317: Punter a id de bloc incorrecte 4

en: E318: Updated too many blocks?
ca: E318: S'han actualitzat massa blocs?

en: E319: Sorry, the command is not available in this version
ca: E319: Aquesta ordre no està disponible en aquesta versió

en: E31: No such mapping
ca: E31: No existeix tal assignació

en: E320: Cannot find line %ld
ca: E320: No s'ha trobat la línia %ld

en: E321: Could not reload "%s"
ca: E321: No s'ha pogut rellegir "%s"

en: E322: Line number out of range: %ld past the end
ca: E322: Número de línia fora d'interval: %ld passat el final

en: E323: Line count wrong in block %ld
ca: E323: Nombre de línies incorrecte al bloc %ld

en: E324: Can't open PostScript output file
ca: E324: No s'ha pogut obrir el fitxer PostScript de sortida

en: E325: ATTENTION
ca: E325: ATENCIÓ

en: E326: Too many swap files found
ca: E326: S'han trobat massa fitxers d'intercanvi

en: E327: Part of menu-item path is not sub-menu
ca: E327: Un component de l'ítem de menú no és un submenú

en: E328: Menu only exists in another mode
ca: E328: El menú només existeix en un altre mode

en: E329: No menu "%s"
ca: E329: No hi ha cap menú "%s"

en: E32: No file name
ca: E32: Falta un nom de fitxer

en: E330: Menu path must not lead to a sub-menu
ca: E330: L'ítem de menú no pot ser un submenú

en: E331: Must not add menu items directly to menu bar
ca: E331: No és possible afegir ítems directament a la barra de menú

en: E332: Separator cannot be part of a menu path
ca: E332: Un ítem de menú no pot contenir un separador

en: E333: Menu path must lead to a menu item
ca: E333: L'ítem de menú ha de portar a un element

en: E334: Menu not found: %s
ca: E334: No s'ha trobat el menú: %s

en: E335: Menu not defined for %s mode
ca: E335: El menú no està definit per al mode %s

en: E336: Menu path must lead to a sub-menu
ca: E336: L'ítem de menú ha de portar a un submenú

en: E337: Menu not found - check menu names
ca: E337: No s'ha trobat el menú - reviseu els noms dels menús

en: E338: Sorry, no file browser in console mode
ca: E338: L'explorador de fitxers no està disponible en mode consola

en: E339: Pattern too long
ca: E339: El patró és massa llarg

en: E33: No previous substitute regular expression
ca: E33: No hi ha cap expressió de substitució anterior

en: E341: Internal error: lalloc(0, )
ca: E341: Error intern: lalloc(0, )

en: E342: Out of memory!  (allocating %lu bytes)
ca: E342: Memòria exhaurida! (en assignar %lu octets)

en: E343: Invalid path: '**[number]' must be at the end of the path or be followed by '%s'.
ca: E343: Ubicació no vàlida: '**[núm]' ha d'anar al final de la ubicació, o anar seguit de '%s'

en: E344: Can't find directory "%s" in cdpath
ca: E344: No s'ha trobat el directori "%s" a cdpath

en: E345: Can't find file "%s" in path
ca: E345: No s'ha trobat el fitxer "%s" a path

en: E346: No more directory "%s" found in cdpath
ca: E346: No s'ha trobat cap més directori "%s" a cdpath

en: E347: No more file "%s" found in path
ca: E347: No s'ha trobat cap altre fitxer "%s" a path

en: E348: No string under cursor
ca: E348: El cursor no es troba sobre una cadena

en: E349: No identifier under cursor
ca: E349: El cursor no es troba sobre un identificador

en: E34: No previous command
ca: E34: No hi ha cap ordre anterior

en: E350: Cannot create fold with current 'foldmethod'
ca: E350: No és possible crear plecs amb el mètode seleccionat

en: E351: Cannot delete fold with current 'foldmethod'
ca: E351: No és possible eliminar plecs amb el mètode seleccionat

en: E352: Cannot erase folds with current 'foldmethod'
ca: E352: No es poden eliminar plecs amb el mètode actual

en: E353: Nothing in register %s
ca: E353: No hi ha res en el registre %s

en: E354: Invalid register name: '%s'
ca: E354: El nom de registre no és vàlid: '%s'

en: E355: Unknown option: %s
ca: E355: Opció desconeguda: %s

en: E356: get_varp ERROR
ca: E356: Error a get_varp

en: E357: 'langmap': Matching character missing for %s
ca: E357: 'langmap': Cap caràcter coincident per a %s

en: E358: 'langmap': Extra characters after semicolon: %s
ca: E358: 'langmap': Sobren caràcters després del punt i coma: %s

en: E359: Screen mode setting not supported
ca: E359: L'ajustament del mode de pantalla no està suportat

en: E35: No previous regular expression
ca: E35: No hi ha cap expressió regular anterior

en: E360: Cannot execute shell with -f option
ca: E360: No és possible executar l'intèrpret conjuntament amb l'opció -f

en: E362: Using a boolean value as a Float
ca: E362: Ús d'un valor booleà com a Float

en: E363: Pattern uses more memory than 'maxmempattern'
ca: E363: El patró requereix més memòria que 'maxmempattern'

en: E364: Library call failed for "%s()"
ca: E364: La crida a la biblioteca a fallat per a "%s()"

en: E365: Failed to print PostScript file
ca: E365: Error en imprimir el fitxer PostScript

en: E366: Not allowed to enter a popup window
ca: E366: No es permet entrar a una finestra emergent

en: E367: No such group: "%s"
ca: E367: No existeix tal grup: "%s"

en: E368: Got SIG%s in libcall()
ca: E368: S'ha obtingut SIG%s a libcall()

en: E369: Invalid item in %s%%[]
ca: E369: Ítem no vàlid a %s%%[]

en: E36: Not enough room
ca: E36: No hi ha prou espai

en: E370: Could not load library %s
ca: E370: No s'ha pogut carregar la biblioteca %s

en: E370: Could not load library %s: %s
ca: E370: No s'ha pogut carregar la biblioteca %s: %s

en: E371: Command not found
ca: E371: No s'ha trobat l'ordre

en: E372: Too many %%%c in format string
ca: E372: Sobren %%%c a la cadena de format

en: E373: Unexpected %%%c in format string
ca: E373: %%%c inesperat a la cadena de format

en: E374: Missing ] in format string
ca: E374: Falta un ] a la cadena de format

en: E375: Unsupported %%%c in format string
ca: E375: %%%c no suportat a la cadena de format

en: E376: Invalid %%%c in format string prefix
ca: E376: %%%c no vàlid en el prefix de la cadena de format

en: E377: Invalid %%%c in format string
ca: E377: %%%c no vàlid a la cadena de format

en: E378: 'errorformat' contains no pattern
ca: E378: 'errorformat' no conté cap patró

en: E379: Missing or empty directory name
ca: E379: Falta un nom de directori

en: E37: No write since last change
ca: E37: No s'han desat els canvis

en: E37: No write since last change (add ! to override)
ca: E37: No s'han desat els canvis (afegiu ! per a forçar)

en: E380: At bottom of quickfix stack
ca: E380: A baix de la pila quickfix

en: E381: At top of quickfix stack
ca: E381: A dalt de la pila quickfix

en: E382: Cannot write, 'buftype' option is set
ca: E382: No es pot escriure, s'ha establert 'buftype'

en: E383: Invalid search string: %s
ca: E383: Cadena de cerca no vàlida: %s

en: E384: Search hit TOP without match for: %s
ca: E384: La cerca ha arribat a DALT sense resultats per: %s

en: E385: Search hit BOTTOM without match for: %s
ca: E385: La cerca ha arribat a BAIX sense resultats per: %s

en: E386: Expected '?' or '/'  after ';'
ca: E386: S'esperava '?' o '/' després de ';'

en: E387: Match is on current line
ca: E387: El resultat es troba a la línia actual

en: E388: Couldn't find definition
ca: E388: No s'ha trobat la definició

en: E389: Couldn't find pattern
ca: E389: No s'ha trobat el patró

en: E38: Null argument
ca: E38: Argument nul

en: E390: Illegal argument: %s
ca: E390: L'argument és il·legal: %s

en: E391: No such syntax cluster: %s
ca: E391: No existeix tal clúster de sintaxi: %s

en: E392: No such syntax cluster: %s
ca: E392: No existeix tal clúster de sintaxi: %s

en: E393: group[t]here not accepted here
ca: E393: grouphere/groupthere no és vàlid en aquest context

en: E394: Didn't find region item for %s
ca: E394: No s'ha trobat cap element de regió per a %s

en: E395: Contains argument not accepted here
ca: E395: Conté argument no vàlid en aquest context

en: E397: Filename required
ca: E397: Es necessita un nom de fitxer

en: E398: Missing '=': %s
ca: E398: Falta un '=': %s

en: E399: Not enough arguments: syntax region %s
ca: E399: Falten arguments: syntax region %s

en: E39: Number expected
ca: E39: S'esperava un número

en: E400: No cluster specified
ca: E400: No s'ha especificat cap clúster

en: E401: Pattern delimiter not found: %s
ca: E401: No s'ha trobat el delimitador: %s

en: E402: Garbage after pattern: %s
ca: E402: Caràcters sobrants després del patró: %s

en: E403: syntax sync: Line continuations pattern specified twice
ca: E403: syntax sync: Patró de continuació de línia repetit

en: E404: Illegal arguments: %s
ca: E404: Arguments il·legals: %s

en: E405: Missing equal sign: %s
ca: E405: Falta un signe d'igual: %s

en: E406: Empty argument: %s
ca: E406: Argument buit: %s

en: E407: %s not allowed here
ca: E407: %s no permès en aquest context

en: E408: %s must be first in contains list
ca: E408: %s ha d'anar al principi a 'contains'

en: E409: Unknown group name: %s
ca: E409: Nom de grup desconegut: %s

en: E40: Can't open errorfile %s
ca: E40: No s'ha pogut obrir el fitxer d'errors %s

en: E410: Invalid :syntax subcommand: %s
ca: E410: Subordre de :syntax no vàlida: %s

en: E411: Highlight group not found: %s
ca: E411: No s'ha trobat el grup de ressaltat: %s

en: E412: Not enough arguments: ":highlight link %s"
ca: E412: Falten arguments: ":highlight link %s"

en: E413: Too many arguments: ":highlight link %s"
ca: E413: Sobren arguments: ":highlight link %s"

en: E414: Group has settings, highlight link ignored
ca: E414: El grup ja té paràmetres, s'ignora l'enllaç

en: E415: Unexpected equal sign: %s
ca: E415: Signe d'igualtat inesperat: %s

en: E416: Missing equal sign: %s
ca: E416: Falta un signe d'igual: %s

en: E417: Missing argument: %s
ca: E417: Falta un argument: %s

en: E418: Illegal value: %s
ca: E418: Valor il·legal: %s

en: E419: FG color unknown
ca: E419: Color de primer terme desconegut

en: E41: Out of memory!
ca: E41: Memòria exhaurida!

en: E420: BG color unknown
ca: E420: Color de segon terme desconegut

en: E421: Color name or number not recognized: %s
ca: E421: Nom o número de color no reconegut: %s

en: E422: Terminal code too long: %s
ca: E422: Codi de terminal massa llarg: %s

en: E423: Illegal argument: %s
ca: E423: Argument il·legal: %s

en: E424: Too many different highlighting attributes in use
ca: E424: Hi ha massa atributs de ressaltat diferents en ús

en: E425: Cannot go before first matching tag
ca: E425: No es pot anar més enllà de la primera etiqueta coincident

en: E426: Tag not found: %s
ca: E426: No s'ha trobat l'etiqueta: %s

en: E427: There is only one matching tag
ca: E427: Només hi ha una etiqueta coincident

en: E428: Cannot go beyond last matching tag
ca: E428: No es pot anar més enllà de l'última etiqueta coincident

en: E429: File "%s" does not exist
ca: E429: El fitxer "%s" no existeix

en: E42: No Errors
ca: E42: No hi ha errors

en: E430: Tag file path truncated for %s
ca: E430: Ubicació del fitxer d'etiquetes truncada per a %s

en: E431: Format error in tags file "%s"
ca: E431: Error de format en el fitxer d'etiquetes "%s"

en: E432: Tags file not sorted: %s
ca: E432: El fitxer d'etiquetes no està ordenat: %s

en: E433: No tags file
ca: E433: No hi ha cap fitxer d'etiquetes

en: E434: Can't find tag pattern
ca: E434: No s'ha trobat l'etiqueta

en: E435: Couldn't find tag, just guessing!
ca: E435: No s'ha trobat l'etiqueta exacta!

en: E436: No "%s" entry in termcap
ca: E436: No hi ha cap entrada "%s" al termcap

en: E437: Terminal capability "cm" required
ca: E437: Es necessita la capacitat "cm" per part del terminal

en: E438: u_undo: Line numbers wrong
ca: E438: u_undo: Els números de línia no són correctes

en: E439: Undo list corrupt
ca: E439: La llista de desfer està corrompuda

en: E43: Damaged match string
ca: E43: Cadena de coincidència corrompuda

en: E440: Undo line missing
ca: E440: Falta una línia de desfer

en: E441: There is no preview window
ca: E441: No hi ha cap finestra de vista prèvia

en: E442: Can't split topleft and botright at the same time
ca: E442: No es pot dividir horitzontalment i vertical alhora

en: E443: Cannot rotate when another window is split
ca: E443: No es pot rotar quan hi ha finestres dividides

en: E444: Cannot close last window
ca: E444: No es pot tancar l'última finestra

en: E445: Other window contains changes
ca: E445: Hi ha altres finestres que contenen canvis

en: E446: No file name under cursor
ca: E446: No hi ha cap nom de fitxer sota el cursor

en: E447: Can't find file "%s" in path
ca: E447: No s'ha trobat el fitxer "%s" a path

en: E448: Could not load library function %s
ca: E448: No s'ha pogut carregar la funció %s

en: E449: Invalid expression received
ca: E449: S'ha rebut una expressió no vàlida

en: E44: Corrupted regexp program
ca: E44: Programa d'expressió regular corromput

en: E450: Buffer number, text or a list required
ca: E450: Es necessita un número de buffer, text o llista

en: E451: Expected }: %s
ca: E451: S'esperava }: %s

en: E452: Double ; in list of variables
ca: E452: La llista de variables conté un ; doble

en: E453: UL color unknown
ca: E453: Color de subratllat desconegut

en: E454: Function list was modified
ca: E454: La llista de funcions ha canviat

en: E455: Error writing to PostScript output file
ca: E455: Error en escriure el fitxer PostScript

en: E456: Can't find PostScript resource file "%s.ps"
ca: E456: No s'ha trobat el fitxer de recursos PostScript "%s.ps"

en: E456: Can't open file "%s"
ca: E456: No s'ha pogut obrir el fitxer "%s"

en: E457: Can't read PostScript resource file "%s"
ca: E457: No s'ha pogut llegir el fitxer de recursos PostScript "%s"

en: E458: Cannot allocate colormap entry, some colors may be incorrect
ca: E458: No es pot assignar memòria, els colors poden ser incorrectes

en: E459: Cannot go back to previous directory
ca: E459: No es pot tornar al directori anterior

en: E45: 'readonly' option is set (add ! to override)
ca: E45: 'readonly' està establert (afegiu ! per a forçar)

en: E460: Entries missing in mapset() dict argument
ca: E460: Falten entrades a l'argument de diccionari a mapset()

en: E461: Illegal variable name: %s
ca: E461: El nom de la variable és il·legal: %s

en: E462: Could not prepare for reloading "%s"
ca: E462: No s'han pogut fer les preparacions per a rellegir "%s"

en: E463: Region is guarded, cannot modify
ca: E463: La regió està protegida, no es pot modificar

en: E464: Ambiguous use of user-defined command
ca: E464: Ús ambigu d'una ordre definida per l'usuari

en: E464: Ambiguous use of user-defined command: %s
ca: E464: Ús ambigu d'una ordre definida per l'usuari: %s

en: E465: :winsize requires two number arguments
ca: E465: :winsize requereix dos arguments numèrics

en: E466: :winpos requires two number arguments
ca: E466: :winpos requereix dos arguments numèrics

en: E467: Custom completion requires a function argument
ca: E467: La compleció no estàndard requereix una funció com a argument

en: E468: Completion argument only allowed for custom completion
ca: E468: La compleció estàndard no admet arguments

en: E469: Invalid cscopequickfix flag %c for %c
ca: E469: Paràmetre cscopequickfix %c no vàlid per a %c

en: E46: Cannot change read-only variable
ca: E46: No es pot canviar la variable de només lectura

en: E46: Cannot change read-only variable "%s"
ca: E46: No es pot canviar la variable de només lectura "%s"

en: E470: Command aborted
ca: E470: S'ha avortat l'ordre

en: E471: Argument required
ca: E471: Es requereix un argument

en: E472: Command failed
ca: E472: L'ordre ha fallat

en: E473: Internal error in regexp
ca: E473: Error intern en una expressió regular

en: E474: Invalid argument
ca: E474: Argument no vàlid

en: E475: Invalid argument: %s
ca: E475: Argument no vàlid: %s

en: E475: Invalid value for argument %s
ca: E475: Valor no vàlid per a l'argument %s

en: E475: Invalid value for argument %s: %s
ca: E475: Valor no vàlid per a l'argument %s: %s

en: E476: Invalid command
ca: E476: Ordre no vàlida

en: E476: Invalid command: %s
ca: E476: Ordre no vàlida: %s

en: E477: No ! allowed
ca: E477: ! no permès

en: E478: Don't panic!
ca: E478: Mantingueu la calma!

en: E479: No match
ca: E479: Cap coincidència

en: E47: Error while reading errorfile
ca: E47: Error en llegir el fitxer d'errors

en: E480: No match: %s
ca: E480: Cap coincidència: %s

en: E481: No range allowed
ca: E481: No es permeten intervals

en: E482: Can't create file %s
ca: E482: No es pot crear el fitxer %s

en: E483: Can't get temp file name
ca: E483: No s'ha pogut obtenir el nom del fitxer temporal

en: E484: Can't open file %s
ca: E484: No es pot obrir el fitxer %s

en: E485: Can't read file %s
ca: E485: No es pot llegir el fitxer %s

en: E486: Pattern not found
ca: E486: No s'ha trobat el patró

en: E486: Pattern not found: %s
ca: E486: No s'ha trobat el patró: %s

en: E487: Argument must be positive
ca: E487: L'argument ha de ser un número positiu

en: E487: Argument must be positive: %s
ca: E487: L'argument ha de ser positiu: %s

en: E488: Trailing characters
ca: E488: Sobren caràcters al final

en: E488: Trailing characters: %s
ca: E488: Sobren caràcters al final: %s

en: E489: No call stack to substitute for "<stack>"
ca: E489: No hi ha cap pila de crides per substituir "<stack>"

en: E48: Not allowed in sandbox
ca: E48: No està permès dins d'un entorn d'aïllament

en: E490: No fold found
ca: E490: No s'ha trobat cap plec

en: E491: JSON decode error at '%s'
ca: E491: Error en decodificar JSON a %s

en: E492: Not an editor command
ca: E492: No és una ordre de l'editor

en: E493: Backwards range given
ca: E493: Interval decreixent

en: E494: Use w or w>>
ca: E494: Useu w o bé w>>

en: E495: No autocommand file name to substitute for "<afile>"
ca: E495: No hi ha cap nom de fitxer d'ordres automàtiques per substituir

en: E496: No autocommand buffer number to substitute for "<abuf>"
ca: E496: No hi ha cap buffer d'ordres automàtiques per substituir

en: E497: No autocommand match name to substitute for "<amatch>"
ca: E497: No hi ha cap coincidència d'ordre automàtica per substituir

en: E498: No :source file name to substitute for "<sfile>"
ca: E498: No hi ha cap nom de fitxer :source per substituir

en: E499: Empty file name for '%' or '#', only works with ":p:h"
ca: E499: Nom de fitxer per a '%' o '#' en blanc, només funciona amb ":p:h"

en: E49: Invalid scroll size
ca: E49: Distància de desplaçament no vàlida

en: E500: Evaluates to an empty string
ca: E500: El resultat de l'avaluació és una cadena en blanc

en: E501: At end-of-file
ca: E501: Final del fitxer

en: E503: "%s" is not a file or writable device
ca: E503: "%s" no és un fitxer o dispositiu que es pugui escriure

en: E505: "%s" is read-only (add ! to override)
ca: E505: "%s" és de només lectura (afegiu ! per a forçar)

en: E506: Can't write to backup file (add ! to override)
ca: E506: No s'ha pogut escriure la còpia de seguretat (! per a forçar)

en: E507: Close error for backup file (add ! to write anyway)
ca: E507: Error en tancar la còpia de seguretat (afegiu ! per a forçar)

en: E508: Can't read file for backup (add ! to write anyway)
ca: E508: Error de lectura en fer la còpia de seguretat (! per a forçar)

en: E509: Cannot create backup file (add ! to override)
ca: E509: No s'ha pogut crear la còpia de seguretat (! per a forçar)

en: E50: Too many \z(
ca: E50: Sobren \z(

en: E510: Can't make backup file (add ! to write anyway)
ca: E510: No s'ha pogut fer la còpia de seguretat (! per a forçar)

en: E511: NetBeans already connected
ca: E511: NetBeans ja està connectat

en: E512: Close failed
ca: E512: Error en tancar

en: E513: Write error, conversion failed (make 'fenc' empty to override)
ca: E513: Ha fallat la conversió (anul·leu l'opció 'fenc' per a forçar)

en: E513: Write error, conversion failed in line %ld (make 'fenc' empty to override)
ca: E513: Error de conversió, línia %ld (anul·leu l'opció 'fenc' per a forçar)

en: E514: Write error (file system full?)
ca: E514: Error d'escriptura (sistema de fitxers ple?)

en: E515: No buffers were unloaded
ca: E515: No s'ha alliberat cap buffer

en: E516: No buffers were deleted
ca: E516: No s'ha eliminat cap buffer

en: E517: No buffers were wiped out
ca: E517: No s'ha destruït cap buffer

en: E518: Unknown option
ca: E518: L'opció és desconeguda

en: E519: Option not supported
ca: E519: L'opció no està suportada

en: E51: Too many %s(
ca: E51: Sobren %s(

en: E520: Not allowed in a modeline
ca: E520: No permès en una línia de mode

en: E521: Number required after =
ca: E521: Falta un número després de =

en: E521: Number required: &%s = '%s'
ca: E521: Fa falta un número: &%s = '%s'

en: E522: Not found in termcap
ca: E522: No trobat a la base de dades termcap

en: E523: Not allowed here
ca: E523: No permès en aquest context

en: E524: Missing colon
ca: E524: Falta un caràcter ":"

en: E525: Zero length string
ca: E525: Cadena de longitud zero

en: E526: Missing number after <%s>
ca: E526: Falta un número després de <%s>

en: E527: Missing comma
ca: E527: Falta una coma

en: E528: Must specify a ' value
ca: E528: Heu d'especificar un valor '

en: E529: Cannot set 'term' to empty string
ca: E529: No és possible assignar 'term' a una cadena buida

en: E52: Unmatched \z(
ca: E52: \z( desequilibrat

en: E530: Cannot change 'term' in the GUI
ca: E530: No es pot canviar el paràmetre 'term' en mode GUI

en: E531: Use ":gui" to start the GUI
ca: E531: Feu ":gui" per a iniciar la interfície d'usuari gràfica

en: E532: Highlighting color name too long in defineAnnoType
ca: E532: Nom de color de ressaltat massa llarg a defineAnnoType

en: E533: Can't select wide font
ca: E533: No s'ha pogut seleccionar la fosa per a caràcters amples

en: E534: Invalid wide font
ca: E534: La fosa per a caràcters amples no és vàlida

en: E535: Illegal character after <%c>
ca: E535: Caràcter il·legal després de <%c>

en: E536: Comma required
ca: E536: Es requereix una coma

en: E537: 'commentstring' must be empty or contain %s
ca: E537: 'commentstring' ha d'estar en blanc o contenir %s

en: E538: Pattern found in every line: %s
ca: E538: S'ha trobat el patró a totes les línies: %s

en: E539: Illegal character <%s>
ca: E539: Caràcter il·legal <%s>

en: E53: Unmatched %s%%(
ca: E53: %s%%( desequilibrat

en: E540: Unclosed expression sequence
ca: E540: Seqüència d'expressions no tancada

en: E542: Unbalanced groups
ca: E542: Grups desequilibrats

en: E543: Not a valid codepage
ca: E543: No és un codi de pàgina vàlid

en: E544: Keymap file not found
ca: E544: No s'ha trobat el fitxer de mapa de tecles

en: E545: Missing colon
ca: E545: Falta un caràcter ":"

en: E546: Illegal mode
ca: E546: Mode il·legal

en: E547: Illegal mouseshape
ca: E547: La forma del punter del ratolí és il·legal

en: E548: Digit expected
ca: E548: S'esperava un dígit

en: E549: Illegal percentage
ca: E549: Percentatge il·legal

en: E54: Unmatched %s(
ca: E54: %s( desequilibrat

en: E550: Missing colon
ca: E550: Falta un caràcter ':'

en: E551: Illegal component
ca: E551: Component il·legal

en: E552: Digit expected
ca: E552: S'esperava un dígit

en: E553: No more items
ca: E553: No hi ha més ítems

en: E554: Syntax error in %s{...}
ca: E554: Error de sintaxi a %s{...}

en: E555: At bottom of tag stack
ca: E555: A baix de la pila d'etiquetes

en: E556: At top of tag stack
ca: E556: A dalt de la pila d'etiquetes

en: E557: Cannot open termcap file
ca: E557: No s'ha pogut obrir el fitxer termcap

en: E558: Terminal entry not found in terminfo
ca: E558: No s'ha trobat informació sobre el terminal a terminfo

en: E559: Terminal entry not found in termcap
ca: E559: No s'ha trobat informació sobre el terminal a termcap

en: E55: Unmatched %s)
ca: E55: %s) desequilibrat

en: E560: Usage: cs[cope] %s
ca: E560: Sintaxi: cs[cope] %s

en: E561: Unknown cscope search type
ca: E561: Tipus de cerca cscope desconeguda

en: E562: Usage: cstag <ident>
ca: E562: Sintaxi: cstag <despl>

en: E563: stat(%s) error: %d
ca: E563: Error a stat(%s): %d

en: E564: %s is not a directory or a valid cscope database
ca: E564: %s no és un directori o una base de dades cscope vàlida

en: E565: Not allowed to change text or change window
ca: E565: No es permet canviar el text o la finestra

en: E566: Could not create cscope pipes
ca: E566: No s'han pogut crear canonades cscope

en: E567: No cscope connections
ca: E567: No hi ha connexions cscope

en: E568: Duplicate cscope database not added
ca: E568: No s'ha afegit una base de dades cscope duplicada

en: E570: Fatal error in cs_manage_matches
ca: E570: Error fatal a cs_manage_matches

en: E571: Sorry, this command is disabled: the Tcl library could not be loaded.
ca: E571: Ordre no disponible: no s'ha carregat la biblioteca Tcl.

en: E572: Exit code %d
ca: E572: Codi de sortida %d

en: E573: Invalid server id used: %s
ca: E573: ID de servidor no vàlid: %s

en: E574: Unknown register type %d
ca: E574: El tipus de registre %d és desconegut

en: E579: :if nesting too deep
ca: E579: Nivell d'imbricació :if massa elevat

en: E579: Block nesting too deep
ca: E579: Nivell d'imbricació massa elevat

en: E580: :endif without :if
ca: E580: :endif sense :if

en: E581: :else without :if
ca: E581: :else sense :if

en: E582: :elseif without :if
ca: E582: :elseif sense :if

en: E583: Multiple :else
ca: E583: Múltiples :else

en: E584: :elseif after :else
ca: E584: :elseif després de :else

en: E585: :while/:for nesting too deep
ca: E585: nivell d'imbricació :while/:for massa elevat

en: E586: :continue without :while or :for
ca: E586: :continue sense :while o :for

en: E587: :break without :while or :for
ca: E587: :break sense :while

en: E588: :endfor without :for
ca: E588: :endfor sense :for

en: E588: :endwhile without :while
ca: E588: :endwhile sense :while

en: E589: 'backupext' and 'patchmode' are equal
ca: E589: Els paràmetres 'backupext' i 'patchmode' coincideixen

en: E590: A preview window already exists
ca: E590: Ja existeix una finestra de vista prèvia

en: E591: 'winheight' cannot be smaller than 'winminheight'
ca: E591: El valor de 'winheight' no pot ser menor que 'winminheight'

en: E592: 'winwidth' cannot be smaller than 'winminwidth'
ca: E592: El valor de 'winwidth' no pot ser menor que 'winminwidth'

en: E593: Need at least %d lines
ca: E593: Es necessiten com a mínim %d línies

en: E594: Need at least %d columns
ca: E594: Es necessiten com a mínim %d columnes

en: E595: 'showbreak' contains unprintable or wide character
ca: E595: el paràmetre 'showbreak' conté un caràcter no imprimible o ample

en: E596: Invalid font(s)
ca: E596: Fosa no vàlida

en: E597: Can't select fontset
ca: E597: No s'ha pogut seleccionar el conjunt de foses

en: E598: Invalid fontset
ca: E598: El conjunt de foses no és vàlid

en: E599: Value of 'imactivatekey' is invalid
ca: E599: El valor de 'imactivatekey' no és vàlid

en: E59: Invalid character after %s@
ca: E59: Caràcter no vàlid després de %s@

en: E600: Missing :endtry
ca: E600: Falta :endtry

en: E601: :try nesting too deep
ca: E601: nivell d'imbricació :try massa elevat

en: E602: :endtry without :try
ca: E602: :endtry sense :try

en: E603: :catch without :try
ca: E603: :catch sense :try

en: E604: :catch after :finally
ca: E604: :catch després de :finally

en: E605: Exception not caught: %s
ca: E605: No s'ha interceptat l'excepció: %s

en: E606: :finally without :try
ca: E606: :finally sense :try

en: E607: Multiple :finally
ca: E607: Múltiples :finally

en: E608: Cannot :throw exceptions with 'Vim' prefix
ca: E608: No és possible generar excepcions amb el prefix 'Vim'

en: E609: Cscope error: %s
ca: E609: Error de cscope: %s

en: E60: Too many complex %s{...}s
ca: E60: Massa %s{...}s

en: E610: No argument to delete
ca: E610: Falta un argument per esborrar

en: E611: Using a Special as a Number
ca: E611: Ús de Special com a número

en: E612: Too many signs defined
ca: E612: S'han definit massa senyals

en: E613: Unknown printer font: %s
ca: E613: Fosa d'impressió desconeguda: %s

en: E617: Cannot be changed in the GTK GUI
ca: E617: La interfície GTK no permet aquest canvi

en: E618: File "%s" is not a PostScript resource file
ca: E618: El fitxer "%s" no és un fitxer de recursos PostScript

en: E619: File "%s" is not a supported PostScript resource file
ca: E619: El fitxer de recursos PostScript "%s" no està suportat

en: E61: Nested %s*
ca: E61: %s* imbricats

en: E620: Unable to convert to print encoding "%s"
ca: E620: No s'ha pogut convertir a la codificació d'impressió "%s"

en: E621: "%s" resource file has wrong version
ca: E621: La versió del fitxer de recursos "%s" és incorrecta

en: E622: Could not fork for cscope
ca: E622: No s'ha pogut crear el procés cscope

en: E623: Could not spawn cscope process
ca: E623: No s'ha pogut crear el procés cscope

en: E624: Can't open file "%s"
ca: E624: No s'ha pogut obrir el fitxer "%s"

en: E625: Cannot open cscope database: %s
ca: E625: No s'ha pogut obrir la base de dades cscope: %s

en: E626: Cannot get cscope database information
ca: E626: No s'ha pogut obtenir informació de la base de dades cscope

en: E62: Nested %s%c
ca: E62: %s%c imbricats

en: E630: %s(): Write while not connected
ca: E630: %s(): S'ha escrit sense estar connectat

en: E631: %s(): Write failed
ca: E631: %s(): Error d'escriptura

en: E63: Invalid use of \_
ca: E63: Ús invàlid de \_

en: E64: %s%c follows nothing
ca: E64: %s%c no segueix res

en: E654: Missing delimiter after search pattern: %s
ca: E654: Falta un delimitador després del patró de cerca: %s

en: E655: Too many symbolic links (cycle?)
ca: E655: Massa enllaços simbòlics (circulars?)

en: E658: NetBeans connection lost for buffer %d
ca: E658: S'ha perdut la connexió NetBeans per al buffer %d

en: E659: Cannot invoke Python recursively
ca: E659: No es pot invocar Python de forma recursiva

en: E65: Illegal back reference
ca: E65: Referència enrere il·legal

en: E661: Sorry, no '%s' help for %s
ca: E661: No hi ha ajuda en '%s' sobre %s

en: E662: At start of changelist
ca: E662: Us trobeu a l'inici de la llista de canvis

en: E663: At end of changelist
ca: E663: Us trobeu al final de la llista de canvis

en: E664: Changelist is empty
ca: E664: La llista de canvis està buida

en: E665: Cannot start GUI, no valid font found
ca: E665: Error en iniciar el GUI, no s'ha trobat cap tipus de lletra

en: E666: Compiler not supported: %s
ca: E666: El compilador no està suportat: %s

en: E667: Fsync failed
ca: E667: Fsync ha fallat

en: E668: Wrong access mode for NetBeans connection info file: "%s"
ca: E668: El fitxer de connexió NetBeans té permisos incorrectes: "%s"

en: E669: Unprintable character in group name
ca: E669: Caràcter no imprimible en el nom del grup

en: E66: \z( not allowed here
ca: E66: \z( no està permès aquí

en: E670: Mix of help file encodings within a language: %s
ca: E670: Fitxers d'ajuda amb codificacions heterogènies: %s

en: E671: Cannot find window title "%s"
ca: E671: No s'ha trobat el títol de finestra "%s"

en: E672: Unable to open window inside MDI application
ca: E672: No s'ha pogut obrir una finestra dins l'aplicació MDI

en: E673: Incompatible multi-byte encoding and character set
ca: E673: Joc de caràcters i codificació multi-octet incompatibles

en: E674: printmbcharset cannot be empty with multi-byte encoding.
ca: E674: la codificació multi-octet requereix l'opció printmbcharset

en: E675: No default font specified for multi-byte printing.
ca: E675: No hi ha cap font per defecte per a imprimir en mode multi-octet.

en: E676: No matching autocommands for buftype=%s buffer
ca: E676: No s'han trobat ordres automàtiques per a buffers '%s'

en: E677: Error writing temp file
ca: E677: Error en escriure el fitxer temporal

en: E678: Invalid character after %s%%[dxouU]
ca: E678: Caràcter invàlid després de %s%%[dxouU]

en: E679: Recursive loop loading syncolor.vim
ca: E679: Bucle infinit en carregar syncolor.vim

en: E67: \z1 - \z9 not allowed here
ca: E67: \z1 - \z9 no estan permesos aquí

en: E680: <buffer=%d>: invalid buffer number
ca: E680: <buffer=%d>: número de buffer no vàlid

en: E681: Buffer is not loaded
ca: E681: El buffer no està carregat

en: E682: Invalid search pattern or delimiter
ca: E682: Patró de cerca o delimitador no vàlid

en: E683: File name missing or invalid pattern
ca: E683: Falta un nom de fitxer o el patró no és vàlid

en: E684: List index out of range: %ld
ca: E684: Indexació de llista fora d'interval: %ld

en: E685: Internal error: %s
ca: E685: Error intern: %s

en: E686: Argument of %s must be a List
ca: E686: L'argument a %s ha de ser List

en: E687: Less targets than List items
ca: E687: Menys valors per assignar que elements a la llista

en: E688: More targets than List items
ca: E688: Més valors per assignar que elements a la llista

en: E689: Can only index a List, Dictionary or Blob
ca: E689: Només és possible indexar List, Dictionary o Blob

en: E68: Invalid character after \z
ca: E68: Caràcter invàlid després de \z

en: E690: Missing "in" after :for
ca: E690: Falta un "in" després de :for

en: E691: Can only compare List with List
ca: E691: List només es pot comparar amb List

en: E692: Invalid operation for List
ca: E692: Operació no vàlida per a una llista

en: E694: Invalid operation for Funcrefs
ca: E694: Operació no vàlida per a Funcref

en: E695: Cannot index a Funcref
ca: E695: No és possible indexar Funcref

en: E696: Missing comma in List: %s
ca: E696: Falta una coma a la llista: %s

en: E697: Missing end of List ']': %s
ca: E697: Falta ']' al final de la llista: %s

en: E698: Variable nested too deep for making a copy
ca: E698: El nivell d'imbricació de la variable és massa elevat

en: E699: Too many arguments
ca: E699: Sobren arguments

en: E69: Missing ] after %s%%[
ca: E69: Falta un ] després de %s%%[

en: E700: Unknown function: %s
ca: E700: Funció desconeguda: %s

en: E701: Invalid type for len()
ca: E701: Tipus invàlid per a len()

en: E702: Sort compare function failed
ca: E702: La funció de comparació a sort() ha fallat

en: E703: Using a Funcref as a Number
ca: E703: Ús de Funcref com a Number

en: E704: Funcref variable name must start with a capital: %s
ca: E704: Les variables Funcref han de començar amb majúscula: %s

en: E705: Variable name conflicts with existing function: %s
ca: E705: La variable entra en conflicte amb una funció existent: %s

en: E707: Function name conflicts with variable: %s
ca: E707: El nom de la funció entra en conflicte amb una variable: %s

en: E708: [:] must come last
ca: E708: [:] ha d'anar al final

en: E709: [:] requires a List or Blob value
ca: E709: [:] requereix un valor List o Blob

en: E70: Empty %s%%[]
ca: E70: %s%%[] buit

en: E710: List value has more items than targets
ca: E710: La llista conté més elements que valors a assignar

en: E711: List value does not have enough items
ca: E711: La llista no conté prou elements

en: E712: Argument of %s must be a List or Dictionary
ca: E712: L'argument de %s ha de ser List o Dictionary

en: E713: Cannot use empty key for Dictionary
ca: E713: No és possible utilitzar una clau buida en un diccionari

en: E714: List required
ca: E714: Es necessita una llista

en: E715: Dictionary required
ca: E715: Es necessita un diccionari

en: E716: Key not present in Dictionary: "%s"
ca: E716: La clau no existeix al diccionari: "%s"

en: E717: Dictionary entry already exists
ca: E717: Ja existeix l'entrada al diccionari

en: E718: Funcref required
ca: E718: Es necessita Funcref

en: E719: Cannot slice a Dictionary
ca: E719: No es pot segmentar un diccionari

en: E71: Invalid character after %s%%
ca: E71: Caràcter invàlid després de %s%%

en: E720: Missing colon in Dictionary: %s
ca: E720: Falta un caràcter ':': %s

en: E721: Duplicate key in Dictionary: "%s"
ca: E721: Clau duplicada: "%s"

en: E722: Missing comma in Dictionary: %s
ca: E722: Falta una coma: %s

en: E723: Missing end of Dictionary '}': %s
ca: E723: Falta un '}': %s

en: E724: Variable nested too deep for displaying
ca: E724: El nivell d'imbricació de la variable és massa elevat

en: E725: Calling dict function without Dictionary: %s
ca: E725: Crida a una funció de diccionari sense diccionari: %s

en: E726: Stride is zero
ca: E726: L'increment és zero

en: E727: Start past end
ca: E727: Inici després del final

en: E728: Using a Dictionary as a Number
ca: E728: Ús de Dictionary com a Number

en: E729: Using a Funcref as a String
ca: E729: Ús de Funcref com a String

en: E72: Close error on swap file
ca: E72: Error en tancar el fitxer d'intercanvi

en: E730: Using a List as a String
ca: E730: Ús de List com a String

en: E731: Using a Dictionary as a String
ca: E731: Ús de Dictionary com a String

en: E732: Using :endfor with :while
ca: E732: Ús de :endfor amb :while

en: E733: Using :endwhile with :for
ca: E733: Ús de :endwhile amb :for

en: E734: Wrong variable type for %s=
ca: E734: Tipus de variable incorrecte per a %s=

en: E735: Can only compare Dictionary with Dictionary
ca: E735: Dictionary només es pot comparar amb Dictionary

en: E736: Invalid operation for Dictionary
ca: E736: Operació no vàlida per a Dictionary

en: E737: Key already exists: %s
ca: E737: La clau ja existeix: %s

en: E738: Can't list variables for %s
ca: E738: No s'han pogut mostrar les variables de tipus %s

en: E739: Cannot create directory: %s
ca: E739: No s'ha pogut crear el directori: %s

en: E73: Tag stack empty
ca: E73: La pila d'etiquetes està buida

en: E740: Too many arguments for function %s
ca: E740: Sobren arguments a la funció %s

en: E741: Value is locked
ca: E741: El valor està bloquejat

en: E741: Value is locked: %s
ca: E741: El valor està bloquejat: %s

en: E742: Cannot change value
ca: E742: No es pot canviar el valor

en: E742: Cannot change value of %s
ca: E742: No s'ha pogut canviar el valor de %s

en: E743: Variable nested too deep for (un)lock
ca: E743: El nivell d'imbricació de la variable és massa elevat

en: E744: NetBeans does not allow changes in read-only files
ca: E744: NetBeans no permet canvis a fitxers de només lectura

en: E745: Using a List as a Number
ca: E745: Ús de List com a Number

en: E746: Function name does not match script file name: %s
ca: E746: El nom de la funció no coincideix amb el nom de l'script: %s

en: E747: Cannot change directory, buffer is modified (add ! to override)
ca: E747: Buffer modificat, no es canvia de directori (! per a forçar)

en: E748: No previously used register
ca: E748: No hi ha cap registre usat amb anterioritat

en: E749: Empty buffer
ca: E749: Buffer buit

en: E74: Command too complex
ca: E74: L'ordre és massa complexa

en: E750: First use ":profile start {fname}"
ca: E750: Primer feu ":profile start {nomfitxer}"

en: E751: Output file name must not have region name
ca: E751: El fitxer de sortida no pot tenir un nom de regió

en: E752: No previous spell replacement
ca: E752: No hi ha cap correcció prèvia

en: E753: Not found: %s
ca: E753: No trobat: %s

en: E754: Only up to %d regions supported
ca: E754: Només es suporten fins a %d regions

en: E755: Invalid region in %s
ca: E755: Regió no vàlida a %s

en: E756: Spell checking is not possible
ca: E756: No es pot revisar l'ortografia

en: E757: This does not look like a spell file
ca: E757: No és un fitxer d'ortografia

en: E758: Truncated spell file
ca: E758: Fitxer d'ortografia truncat

en: E759: Format error in spell file
ca: E759: Error de format en el fitxer d'ortografia

en: E75: Name too long
ca: E75: El nom és massa llarg

en: E760: No word count in %s
ca: E760: Falta el recompte de paraules a %s

en: E761: Format error in affix file FOL, LOW or UPP
ca: E761: Error de format en el fitxer d'afixos FOL, LOW o UPP

en: E762: Character in FOL, LOW or UPP is out of range
ca: E762: Caràcter a FOL, LOW o UPP fora d'interval

en: E763: Word characters differ between spell files
ca: E763: Les llistes de caràcters constituents de paraula no coincideixen

en: E764: Option '%s' is not set
ca: E764: El paràmetre '%s' no està establert

en: E765: 'spellfile' does not have %d entries
ca: E765: el paràmetre 'spellfile' no té %d entrades

en: E766: Insufficient arguments for printf()
ca: E766: Falten arguments a printf()

en: E767: Too many arguments for printf()
ca: E767: Sobren arguments a printf()

en: E768: Swap file exists: %s (:silent! overrides)
ca: E768: El fitxer d'intercanvi existeix: %s (:silent! per a forçar)

en: E769: Missing ] after %s[
ca: E769: Falta un ] després de %s[

en: E76: Too many [
ca: E76: Sobren [

en: E770: Unsupported section in spell file
ca: E770: El fitxer d'ortografia conté una secció no suportada

en: E771: Old spell file, needs to be updated
ca: E771: Fitxer d'ortografia obsolet, ha de ser actualitzat

en: E772: Spell file is for newer version of Vim
ca: E772: Fitxer d'ortografia per a una versió més recent del Vim

en: E773: Symlink loop for "%s"
ca: E773: Enllaços simbòlics circulars per a "%s"

en: E774: 'operatorfunc' is empty
ca: E774: 'operatorfunc' està en blanc

en: E775: Eval feature not available
ca: E775: La funcionalitat 'eval' no està disponible

en: E776: No location list
ca: E776: No hi ha cap llista de posicions

en: E777: String or List expected
ca: E777: S'esperava String o List

en: E778: This does not look like a .sug file: %s
ca: E778: No és un fitxer .sug: %s

en: E779: Old .sug file, needs to be updated: %s
ca: E779: Fitxer .sug obsolet, ha de ser actualitzat: %s

en: E77: Too many file names
ca: E77: Sobren noms de fitxer

en: E780: .sug file is for newer version of Vim: %s
ca: E780: Fitxer .sug per a una versió més recent del Vim: %s

en: E781: .sug file doesn't match .spl file: %s
ca: E781: El fitxer .sug no coincideix amb el fitxer .spl: %s

en: E782: Error while reading .sug file: %s
ca: E782: Error en llegir el fitxer .sug: %s

en: E783: Duplicate char in MAP entry
ca: E783: Caràcter duplicat a l'entrada MAP

en: E784: Cannot close last tab page
ca: E784: No és possible tancar l'última pestanya

en: E785: complete() can only be used in Insert mode
ca: E785: complete() només es pot utilitzar en mode d'inserció

en: E786: Range not allowed
ca: E786: Interval no permès

en: E787: Buffer changed unexpectedly
ca: E787: El buffer ha canviat inesperadament

en: E788: Not allowed to edit another buffer now
ca: E788: No està permès editar un altre buffer ara

en: E789: Missing ']': %s
ca: E789: Falta un ']': %s

en: E78: Unknown mark
ca: E78: Marca desconeguda

en: E790: undojoin is not allowed after undo
ca: E790: undojoin no està permès després de undo

en: E791: Empty keymap entry
ca: E791: Entrada buida al mapa de tecles

en: E792: Empty menu name
ca: E792: Nom de menú en blanc

en: E793: No other buffer in diff mode is modifiable
ca: E793: No hi ha cap altre buffer en mode diff que sigui modificable

en: E794: Cannot set variable in the sandbox
ca: E794: No es pot definir la variable dins de l'entorn d'aïllament

en: E794: Cannot set variable in the sandbox: "%s"
ca: E794: No es pot definir la variable dins de l'entorn d'aïllament: "%s"

en: E795: Cannot delete variable
ca: E795: No es pot eliminar la variable

en: E795: Cannot delete variable %s
ca: E795: No s'ha pogut eliminar la variable %s

en: E797: SpellFileMissing autocommand deleted buffer
ca: E797: L'ordre automàtica SpellFileMissing ha eliminat el buffer

en: E798: ID is reserved for ":match": %d
ca: E798: ID reservat per a ":match": %d

en: E799: Invalid ID: %d (must be greater than or equal to 1)
ca: E799: ID invàlid: %d (ha de ser més gran o igual que 1)

en: E79: Cannot expand wildcards
ca: E79: No s'ha pogut expandir el nom de fitxer

en: E800: Arabic cannot be used: Not enabled at compile time
ca: E800: No es pot utilitzar l'àrab: No ha estat compilat

en: E801: ID already taken: %d
ca: E801: L'ID ja està agafat: %d

en: E802: Invalid ID: %d (must be greater than or equal to 1)
ca: E802: ID invàlid: %d (ha de ser més gran o igual que 1)

en: E803: ID not found: %d
ca: E803: ID no trobat: %d

en: E804: Cannot use '%' with Float
ca: E804: No és possible utilitzar '%' amb Float

en: E805: Using a Float as a Number
ca: E805: Ús de Float com a Number

en: E806: Using a Float as a String
ca: E806: Ús de Float com a String

en: E807: Expected Float argument for printf()
ca: E807: S'esperava un argument Float a printf()

en: E808: Number or Float required
ca: E808: Es necessita Number o Float

en: E809: #< is not available without the +eval feature
ca: E809: #< no està disponible sense la funcionalitat +eval

en: E80: Error while writing
ca: E80: Error d'escriptura

en: E810: Cannot read or write temp files
ca: E810: No s'han pogut escriure o llegir fitxers temporals

en: E811: Not allowed to change buffer information now
ca: E811: No està permès canviar la informació del buffer ara

en: E812: Autocommands changed buffer or buffer name
ca: E812: Ordres automàtiques han canviat el buffer o el nom del buffer

en: E813: Cannot close autocmd or popup window
ca: E813: No es pot tancar la finestra autocmd o emergent

en: E814: Cannot close window, only autocmd window would remain
ca: E814: No es pot tancar la finestra, només romandria la finestra autocmd

en: E815: Sorry, this command is disabled, the MzScheme libraries could not be loaded.
ca: E815: Ordre no disponible, error en carregar les biblioteques MzScheme

en: E816: Cannot read patch output
ca: E816: No s'ha pogut llegir la sortida de patch

en: E817: Blowfish big/little endian use wrong
ca: E817: ús de Blowfish amb una ordenació dels bytes incorrecta

en: E818: sha256 test failed
ca: E818: el test sha256 ha fallat

en: E819: Blowfish test failed
ca: E819: el test Blowfish ha fallat

en: E81: Using <SID> not in a script context
ca: E81: Ús de <SID> en un context equivocat

en: E821: File is encrypted with unknown method
ca: E821: El fitxer està xifrat amb un mètode desconegut

en: E822: Cannot open undo file for reading: %s
ca: E822: Error en obrir el fitxer de desfer: %s

en: E823: Not an undo file: %s
ca: E823: No és un fitxer de desfer: %s

en: E824: Incompatible undo file: %s
ca: E824: Fitxer de desfer incompatible: %s

en: E825: Corrupted undo file (%s): %s
ca: E825: Fitxer de desfer corromput (%s): %s

en: E826: Undo file decryption failed: %s
ca: E826: Error en desxifrar el fitxer de desfer: %s

en: E827: Undo file is encrypted: %s
ca: E827: El fitxer de desfer està xifrat: %s

en: E828: Cannot open undo file for writing: %s
ca: E828: No es pot obrir el fitxer de desfer per a escriptura: %s

en: E829: Write error in undo file: %s
ca: E829: Error d'escriptura en desar el fitxer de desfer: %s

en: E82: Cannot allocate any buffer, exiting...
ca: E82: No s'ha pogut assignar memòria per a cap buffer, sortint...

en: E830: Undo number %ld not found
ca: E830: No s'ha trobat l'element de desfer número %ld

en: E831: bf_key_init() called with empty password
ca: E831: s'ha cridat bf_key_init() amb una contrasenya buida

en: E832: Non-encrypted file has encrypted undo file: %s
ca: E832: Fitxer de desfer xifrat associat a un fitxer no xifrat: %s

en: E833: %s is encrypted and this version of Vim does not support encryption
ca: E833: %s està xifrat i aquesta versió de Vim no suporta xifratge

en: E834: Conflicts with value of 'listchars'
ca: E834: Conflicte amb el valor de 'listchars'

en: E835: Conflicts with value of 'fillchars'
ca: E835: Conflicte amb el valor de 'fillchars'

en: E836: This Vim cannot execute :python after using :py3
ca: E836: Aquest Vim no pot executar :python després de :py3

en: E837: This Vim cannot execute :py3 after using :python
ca: E837: Aquest Vim no pot executar :py3 després de :python

en: E838: NetBeans is not supported with this GUI
ca: E838: Aquesta interfície gràfica no suporta NetBeans

en: E83: Cannot allocate buffer, using other one...
ca: E83: No s'ha pogut assignar memòria per al buffer, usant-ne un altre...

en: E840: Completion function deleted text
ca: E840: La funció de compleció ha esborrat text

en: E841: Reserved name, cannot be used for user defined command
ca: E841: Nom reservat, no es pot usar en una ordre definida per l'usuari

en: E842: No line number to use for "<slnum>"
ca: E842: No hi ha cap número de línia per a "<slnum>"

en: E843: Error while updating swap file crypt
ca: E843: Error en actualitzar el xifrat del fitxer d'intercanvi

en: E844: Invalid cchar value
ca: E844: Valor de cchar invàlid

en: E845: Insufficient memory, word list will be incomplete
ca: E845: Memòria insuficient, la llista de paraules serà incompleta

en: E846: Key code not set
ca: E846: Codi de tecla no definit

en: E847: Too many syntax includes
ca: E847: Sobren inclusions de sintaxi

en: E848: Too many syntax clusters
ca: E848: Sobren clústers de sintaxi

en: E849: Too many highlight and syntax groups
ca: E849: Massa grups de sintaxi i de ressaltat

en: E84: No modified buffer found
ca: E84: No s'ha trobat cap buffer modificat

en: E850: Invalid register name
ca: E850: Nom de registre no vàlid

en: E851: Failed to create a new process for the GUI
ca: E851: No s'ha pogut crear un nou procés per a la interfície gràfica

en: E852: The child process failed to start the GUI
ca: E852: El procés fill no ha pogut crear la interfície gràfica

en: E853: Duplicate argument name: %s
ca: E853: Argument duplicat: %s

en: E854: Path too long for completion
ca: E854: La ubicació és massa llarga per a fer compleció

en: E855: Autocommands caused command to abort
ca: E855: Una ordre automàtica ha provocat que l'ordre avortés

en: E856: "assert_fails()" second argument must be a string or a list with one or two strings
ca: E856: el segon argument a "assert_fails()" ha de ser una cadena o una llista amb una o dues cadenes

en: E857: Dictionary key "%s" required
ca: E857: Es requereix la clau de diccionari "%s"

en: E858: Eval did not return a valid python object
ca: E858: Eval no ha retornat un objecte Python vàlid

en: E859: Failed to convert returned python object to a Vim value
ca: E859: Error en convertir l'objecte Python retornat a un valor Vim

en: E85: There is no listed buffer
ca: E85: No hi ha cap buffer a la llista

en: E860: Need 'id' and 'type' or 'types' with 'both'
ca: E860: 'both' requereix 'id' i 'type', o bé 'types'

en: E861: Cannot open a second popup with a terminal
ca: E861: No es pot obrir una segona finestra emergent en un terminal

en: E862: Cannot use g: here
ca: E862: No és possible utilitzar g: en aquest context

en: E863: Not allowed for a terminal in a popup window
ca: E863: No està permès en un terminal dins d'una finestra emergent

en: E864: \%#= can only be followed by 0, 1, or 2. The automatic engine will be used
ca: E864: \%#= ha d'anar seguit de 0, 1 o 2. Es canvia al motor automàtic.

en: E865: (NFA) Regexp end encountered prematurely
ca: E865: (NFA) final prematur de l'expressió regular

en: E866: (NFA regexp) Misplaced %c
ca: E866: (NFA) %c mal col·locat

en: E867: (NFA regexp) Unknown operator '\%%%c'
ca: E867: (NFA) Operador desconegut '\%%%c'

en: E867: (NFA regexp) Unknown operator '\z%c'
ca: E867: (NFA) Operador desconegut '\z%c'

en: E868: Error building NFA with equivalence class!
ca: E868: Error en construir l'NFA amb classe d'equivalència!

en: E869: (NFA regexp) Unknown operator '\@%c'
ca: E869: (NFA) Operador desconegut '\@%c'

en: E86: Buffer %ld does not exist
ca: E86: El buffer %ld no existeix

en: E870: (NFA regexp) Error reading repetition limits
ca: E870: (NFA) Error en llegir els límits de repetició

en: E871: (NFA regexp) Can't have a multi follow a multi
ca: E871: (NFA) Diverses especificacions de multiplicitat seguides

en: E872: (NFA regexp) Too many '('
ca: E872: (NFA) Sobren '('

en: E873: (NFA regexp) proper termination error
ca: E873: (NFA) parèntesi sense tancar

en: E874: (NFA regexp) Could not pop the stack!
ca: E874: (NFA) No es poden treure elements de la pila !

en: E875: (NFA regexp) (While converting from postfix to NFA), too many states left on stack
ca: E875: (NFA) (En convertir de postfix a NFA), la pila conté massa estats

en: E876: (NFA regexp) Not enough space to store the whole NFA
ca: E876: (NFA) Espai insuficient per a desar l'NFA

en: E877: (NFA regexp) Invalid character class: %d
ca: E877: (NFA) Classe de caràcter invàlida: %d

en: E878: (NFA regexp) Could not allocate memory for branch traversal!
ca: E878: (NFA) Memòria insuficient per a recórrer la branca!

en: E879: (NFA regexp) Too many \z(
ca: E879: (NFA) Sobren \z(

en: E87: Cannot go beyond last buffer
ca: E87: No es pot anar més enllà de l'últim buffer

en: E880: Can't handle SystemExit of python exception in vim
ca: E880: vim no pot gestionar les excepcions SystemExit de Python

en: E881: Line count changed unexpectedly
ca: E881: El nombre de línies ha canviat inesperadament

en: E882: Uniq compare function failed
ca: E882: La funció de comparació a unique() ha fallat

en: E883: Search pattern and expression register may not contain two or more lines
ca: E883: Els registres d'expressió i de patró de cerca no poden contenir més d'una línia

en: E884: Function name cannot contain a colon: %s
ca: E884: El nom de la funció no pot contenir ":": %s

en: E885: Not possible to change sign %s
ca: E885: No és possible canviar el senyal %s

en: E886: Can't rename viminfo file to %s!
ca: E886: No s'ha pogut reanomenar el fitxer viminfo a %s!

en: E887: Sorry, this command is disabled, the Python's site module could not be loaded.
ca: E263: Ordre no disponible, no s'ha carregat el mòdul site de Python.

en: E888: (NFA regexp) cannot repeat %s
ca: E888: (NFA) no és possible repetir %s

en: E889: Number required
ca: E889: Es requereix un número

en: E88: Cannot go before first buffer
ca: E88: No es pot anar més enllà del primer buffer

en: E890: Trailing char after ']': %s]%s
ca: E890: Caràcter sobrer després de ']': %s]%s

en: E891: Using a Funcref as a Float
ca: E891: Ús de Funcref com a Float

en: E892: Using a String as a Float
ca: E892: Ús de String com a Float

en: E893: Using a List as a Float
ca: E893: Ús de List com a Float

en: E894: Using a Dictionary as a Float
ca: E894: Ús de Dictionary com a Float

en: E895: Sorry, this command is disabled, the MzScheme's racket/base module could not be loaded.
ca: E895: Ordre no disponible, no s'ha carregat el mòdul base de MzScheme

en: E896: Argument of %s must be a List, Dictionary or Blob
ca: E896: L'argument de %s ha de ser List, Dictionary o Blob

en: E897: List or Blob required
ca: E897: Es requereix List o Blob

en: E898: socket() in channel_connect()
ca: E898: socket() a channel_connect()

en: E899: Argument of %s must be a List or Blob
ca: E899: L'argument de %s ha de ser List o Blob

en: E89: No write since last change for buffer %d (add ! to override)
ca: E89: No s'ha desat el buffer %d des de l'ultim canvi (afegiu ! per a forçar)

en: E900: maxdepth must be non-negative number
ca: E900: maxdepth ha de ser un nombre no-negatiu

en: E901: getaddrinfo() in channel_open(): %s
ca: E901: getaddrinfo() a channel_open(): %s

en: E901: gethostbyname() in channel_open()
ca: E901: gethostbyname() a channel_open()

en: E902: Cannot connect to port
ca: E902: No s'ha pogut connectar al port

en: E903: Received command with non-string argument
ca: E903: S'ha rebut una ordre amb un argument que no és text

en: E904: Last argument for expr/call must be a number
ca: E904: L'últim argument a expr/call ha de ser un número

en: E904: Third argument for call must be a list
ca: E904: El tercer argument a call ha de ser una llista

en: E905: Received unknown command: %s
ca: E905: S'ha rebut una ordre desconeguda: %s

en: E906: Not an open channel
ca: E906: El canal no està obert

en: E907: Using a special value as a Float
ca: E907: Ús de Special com a Float

en: E908: Using an invalid value as a String: %s
ca: E908: Ús d'un valor invàlid com a String: %s

en: E909: Cannot index a special variable
ca: E909: Les variables especials no són indexables

en: E90: Cannot unload last buffer
ca: E90: No es pot alliberar l'últim buffer

en: E910: Using a Job as a Number
ca: E910: Ús de Job com a Number

en: E911: Using a Job as a Float
ca: E911: Ús de Job com a Float

en: E912: Cannot use ch_evalexpr()/ch_sendexpr() with a raw or nl channel
ca: E912: No es pot usar ch_evalexpr()/ch_sendexpr() amb canals raw o nl

en: E913: Using a Channel as a Number
ca: E913: Ús de Channel com a Number

en: E914: Using a Channel as a Float
ca: E914: Ús de Channel com a Float

en: E915: in_io buffer requires in_buf or in_name to be set
ca: E915: els buffers in_io han de tenir l'atribut in_buf o in_name

en: E916: Not a valid job
ca: E916: No és una feina vàlida

en: E917: Cannot use a callback with %s()
ca: E917: No es poden utilitzar callbacks amb %s()

en: E918: Buffer must be loaded: %s
ca: E918: El buffer no està carregat: %s

en: E919: Directory not found in '%s': "%s"
ca: E919: Directori no trobat a '%s': "%s"

en: E91: 'shell' option is empty
ca: E91: El paràmetre 'shell' està en blanc

en: E920: _io file requires _name to be set
ca: E920: els fitxers _io han de tenir l'atribut _name

en: E921: Invalid callback argument
ca: E921: L'argument del callback no és vàlid

en: E922: Expected a dict
ca: E922: S'esperava un diccionari

en: E923: Second argument of function() must be a list or a dict
ca: E923: El segon argument a function() ha de ser una llista o diccionari

en: E924: Current window was closed
ca: E924: S'ha tancat la finestra actual

en: E925: Current quickfix list was changed
ca: E925: L'actual llista quickfix ha canviat

en: E926: Current location list was changed
ca: E926: La llista d'ubicacions ha canviat

en: E927: Invalid action: '%s'
ca: E927: Acció invàlida: '%s'

en: E928: String required
ca: E928: Es necessita String

en: E929: Too many viminfo temp files, like %s!
ca: E929: Massa fitxers viminfo temporals, anomenats %s!

en: E92: Buffer %d not found
ca: E92: No s'ha trobat el buffer %d

en: E930: Cannot use :redir inside execute()
ca: E930: No es pot utilitzar :redir a dins de execute()

en: E931: Buffer cannot be registered
ca: E931: No s'ha pogut registrar el buffer

en: E932: Closure function should not be at top level: %s
ca: E932: Una funció amb clausura no pot estar al nivell superior: %s

en: E933: Function was deleted: %s
ca: E933: La funció s'ha eliminat: %s

en: E934: Cannot jump to a buffer that does not have a name
ca: E934: No és possible saltar a un buffer anònim

en: E935: Invalid submatch number: %d
ca: E935: Referència invàlida a una coincidència: %d

en: E936: Cannot delete the current group
ca: E936: No es pot eliminar el grup actual

en: E937: Attempt to delete a buffer that is in use: %s
ca: E937: Intent d'eliminar un buffer que es troba en ús: %s

en: E938: Duplicate key in JSON: "%s"
ca: E938: Clau duplicada a l'objecte JSON: "%s"

en: E939: Positive count required
ca: E939: Es necessita un número estrictament positiu

en: E93: More than one match for %s
ca: E93: Hi ha més d'una coincidència per a %s

en: E940: Cannot lock or unlock variable %s
ca: E940: No s'ha pogut bloquejar o desbloquejar la variable %s

en: E941: Already started a server
ca: E941: Ja s'ha iniciat un servidor

en: E942: +clientserver feature not available
ca: E942: la funcionalitat +clientserver no està disponible

en: E943: Command table needs to be updated, run 'make cmdidxs'
ca: E943: La taula d'ordres s'ha d'actualitzar, executeu 'make cmdidxs'

en: E944: Reverse range in character class
ca: E944: Interval en ordre invers a la classe de caràcter

en: E945: Range too large in character class
ca: E945: Interval massa ample a la classe de caràcter

en: E946: Cannot make a terminal with running job modifiable
ca: E946: Un terminal amb feines en execució no es pot fer modificable

en: E947: Job still running in buffer "%s"
ca: E947: Hi ha tasques en execució en el buffer "%s"

en: E948: Job still running
ca: E948: Feina en execució

en: E948: Job still running (add ! to end the job)
ca: E948: Feina en execució (afegiu ! per finalitzar-la)

en: E949: File changed while writing
ca: E949: Ha canviat el fitxer mentre s'escrivia

en: E94: No matching buffer for %s
ca: E94: No hi ha cap coincidència per a %s

en: E950: Cannot convert between %s and %s
ca: E950: No es pot convertir de %s a %s

en: E951: \% value too large
ca: E951: El valor \% és massa gran

en: E952: Autocommand caused recursive behavior
ca: E952: Una ordre automàtica ha resultat en comportament recursiu

en: E953: File exists: %s
ca: E953: El fitxer existeix: %s

en: E954: 24-bit colors are not supported on this environment
ca: E954: L'entorn no suporta colors de 24 bits

en: E955: Not a terminal buffer
ca: E955: No és un buffer de terminal

en: E956: Cannot use pattern recursively
ca: E956: No es pot utilitzar el patró recursivament

en: E957: Invalid window number
ca: E957: El número de finestra no és vàlid

en: E958: Job already finished
ca: E958: La feina ja ha finalitzat

en: E959: Invalid diff format.
ca: E959: El format diff no és vàlid

en: E95: Buffer with this name already exists
ca: E95: Ja existeix un buffer amb aquest nom

en: E960: Problem creating the internal diff
ca: E960: Problema en computar internament les diferències

en: E961: No line number to use for "<sflnum>"
ca: E961: No es pot utilitzar cap número de línia per a "<sflnum>"

en: E962: Invalid action: '%s'
ca: E962: Acció invàlida: '%s'

en: E963: Setting %s to value with wrong type
ca: E963: S'ha assignat un valor del tipus incorrecte a %s

en: E964: Invalid column number: %ld
ca: E964: El número de columna no és vàlid: %ld

en: E965: Missing property type name
ca: E965: Falta un nom de tipus de propietat

en: E966: Invalid line number: %ld
ca: E966: El número de línia no és vàlid: %ld

en: E967: Text property info corrupted
ca: E967: L'informació de la propietat de text s'ha corromput

en: E968: Need at least one of 'id' or 'type'
ca: E968: Es requereix 'id' o 'type'

en: E969: Property type %s already defined
ca: E969: El tipus de propietat %s ja està definit

en: E96: Cannot diff more than %d buffers
ca: E96: No es pot fer diff amb més de %d buffers

en: E970: Unknown highlight group name: '%s'
ca: E970: Grup de ressaltat desconegut: '%s'

en: E971: Property type %s does not exist
ca: E971: El tipus de propietat %s no existeix

en: E972: Blob value does not have the right number of bytes
ca: E972: El valor del Blob no té el número d'octets correcte

en: E973: Blob literal should have an even number of hex characters
ca: E973: Un Blob literal ha de tenir un nombre parell de caràcters

en: E974: Using a Blob as a Number
ca: E974: Ús de Blob com a Number

en: E975: Using a Blob as a Float
ca: E975: Ús de Blob com a Float

en: E976: Using a Blob as a String
ca: E976: Ús de Blob com a String

en: E977: Can only compare Blob with Blob
ca: E977: Blob només es pot comparar amb Blob

en: E978: Invalid operation for Blob
ca: E978: Operació no vàlida per a un Blob

en: E979: Blob index out of range: %ld
ca: E979: índexació d'un Blob fora d'interval: %ld

en: E97: Cannot create diffs
ca: E97: No s'han pogut crear diffs

en: E980: Lowlevel input not supported
ca: E980: L'entrada de baix nivell no està suportada

en: E981: Command not allowed in rvim
ca: E981: Ordre no permesa en mode restringit

en: E982: ConPTY is not available
ca: E982: ConPTY no està disponible

en: E983: Duplicate argument: %s
ca: E983: Argument duplicat: %s

en: E984: :scriptversion used outside of a sourced file
ca: E984: ús de :scriptversion fora d'un script

en: E985: .= is not supported with script version >= 2
ca: E985: .= no està suportat en versions d'script >= 2

en: E986: Cannot modify the tag stack within tagfunc
ca: E986: No es pot modificar la pila d'etiquetes des de tagfunc

en: E987: Invalid return value from tagfunc
ca: E987: El valor retornat per tagfunc no és vàlid

en: E988: GUI cannot be used. Cannot execute gvim.exe.
ca: E988: No es pot usar GUI: No es pot executar gvim.exe.

en: E989: Non-default argument follows default argument
ca: E989: Argument obligatori precedit d'un argument opcional

en: E98: Cannot read diff output
ca: E98: No s'ha pogut llegir la sortida de diff

en: E990: Missing end marker '%s'
ca: E990: Falta una marca final '%s'

en: E991: Cannot use =<< here
ca: E991: No es pot utilitzar =<< aquí

en: E992: Not allowed in a modeline when 'modelineexpr' is off
ca: E992: No permès en una línia de mode amb 'modelineexpr' off

en: E993: Window %d is not a popup window
ca: E993: La finestra %d no és una finestra emergent

en: E994: Not allowed in a popup window
ca: E994: No permès en una finestra emergent

en: E995: Cannot modify existing variable
ca: E995: No es pot modificar una variable existent

en: E996: Cannot lock a list or dict
ca: E996: No es pot bloquejar una llista o diccionari

en: E996: Cannot lock a range
ca: E996: No es pot bloquejar un interval

en: E996: Cannot lock a register
ca: E996: No es pot bloquejar un registre

en: E996: Cannot lock an environment variable
ca: E996: No es pot bloquejar una variable d'entorn

en: E996: Cannot lock an option
ca: E996: No es pot bloquejar una opció

en: E997: Tabpage not found: %d
ca: E997: No s'ha trobat la pestanya: %d

en: E998: Reduce of an empty %s with no initial value
ca: E998: Reducció d'una estructura %s buida sense valor inicial

en: E999: scriptversion not supported: %d
ca: E999: Versió de script no suportada: %d

en: E99: Current buffer is not in diff mode
ca: E99: El buffer actual no es troba en mode diff

en: Edit File
ca: Edita un fitxer

en: Edit File in new tab page
ca: Edita un fitxer en una pestanya nova

en: Edit File in new window
ca: Edita un fitxer en una finestra nova

en: Edit text files
ca: Edita fitxers de text

en: Edit with &Vim
ca: Edita amb el &Vim

en: Edit with Vim using &tabpages
ca: Edita amb &Vim usant &pestanyes

en: Edit with existing Vim
ca: Edita amb un Vim existent

en: Edit with existing Vim -
ca: Edita amb un Vim existent -

en: Edit with single &Vim
ca: Edita en un sol &Vim

en: Edits the selected file(s) with Vim
ca: Edita el(s) fitxer(s) seleccionat(s) amb el Vim

en: Encoding:
ca: Codificació:

en: End of function
ca: Final de la funció

en: End of sourced file
ca: Final de l'script

en: Enter encryption key:
ca: Introduïu la clau de xifratge:

en: Enter number of swap file to use (0 to quit):
ca: Entreu el número del fitxer .swp a utilitzar (0 per a sortir):

en: Enter same key again:
ca: Introduïu la mateixa clau un altre cop:

en: Entering Debug mode.  Type "cont" to continue.
ca: Mode de depuració. Escriviu "cont" per a continuar.

en: Entering Ex mode.  Type "visual" to go to Normal mode.
ca: Mode Ex.  Escriviu "visual" per a tornar al mode Normal.

en: Error and interrupt
ca: Error i interrupció

en: Error creating process: Check if gvim is in your path!
ca: Error en crear el procés: Comproveu que gvim es troba al path!

en: Error detected while compiling %s:
ca: S'ha detectat un error en compilar %s:

en: Error detected while processing %s:
ca: S'ha detectat un error en processar %s:

en: Error file
ca: Fitxer d'errors

en: Estimated runtime memory use: %d bytes
ca: Ús estimat de memòria durant l'execució: %d octets

en: Exception
ca: Excepció

en: Exception caught: %s
ca: Excepció interceptada: %s

en: Exception discarded: %s
ca: Excepció descartada: %s

en: Exception finished: %s
ca: Excepció finalitzada: %s

en: Exception thrown: %s
ca: Excepció generada: %s

en: Executing %s
ca: Executant %s

en: Executing: %s
ca: Executant %s

en: Expected MAP count in %s line %d
ca: S'esperava un enter no negatiu per a MAP a %s, línia %d

en: Expected REP(SAL) count in %s line %d
ca: S'esperava un enter no negatiu per a REP(SAL) a %s, línia %d

en: Expected Y or N in %s line %d: %s
ca: S'esperava Y o N a %s, línia %d: %s

en: Expression
ca: d'expressions

en: External submatches:
ca: Coincidències parcials externes:

en: FLAG after using flags in %s line %d: %s
ca: FLAG posterior a l'ús de flags %s, línia %d: %s

en: Failed to set path hook: sys.path_hooks is not a list
    You should now do the following:
    - append vim.path_hook to sys.path_hooks
    - append vim.VIM_SPECIAL_PATH to sys.path
ca: Error en establir les rutines de path: sys.path_hooks no és una llista
    Hauríeu de fer el següent:
    - afegir vim.path_hook a sys.path_hooks
    - afegir vim.VIM_SPECIAL_PATH a sys.path

en: Failed to set path: sys.path is not a list
    You should now append vim.VIM_SPECIAL_PATH to sys.path
ca: Error en establir el path: sys.path no és una llista
    Hauríeu d'afegir vim.VIM_SPECIAL_PATH a sys.path

en: File "%s" does not exist
ca: El fitxer "%s" no existeix

en: File contents changed, cannot use undo info
ca: El contingut del fitxer ha canviat, no s'utilitza la informació de desfer.

en: File permissions of "%s" are read-only.
    It may still be possible to write it.
    Do you wish to try?
ca: El fitxer "%s" és de només lectura.
    Tot i això pot ser possible escriure-hi.
    Voleu intentar-ho?

en: File preserved
ca: S'ha preservat el fitxer

en: Files
ca: Fitxers

en: Filter
ca: Filtre

en: Find & Replace
ca: Cerca i substitueix

en: Find &Next
ca: &Cerca el següent

en: Find Next
ca: Cerca el següent

en: Find string
ca: Cerca

en: Find what:
ca: Cerca:

en: Finished reading undo file %s
ca: S'ha completat la lectura del fitxer de desfer %s

en: First duplicate word in %s line %d: %s
ca: Primera paraula duplicada a %s, línia %d: %s

en: Flag is not a number in %s line %d: %s
ca: Flag no numèric a %s, línia %d: %s

en: Font%d width is not twice that of font0
ca: L'amplada de fosa%d no és el doble que la de fosa0

en: Font%d width: %d
ca: Amplada de fosa%d: %d

en: Font%d: %s
ca: Fosa%d: %s

en: Font0 width: %d
ca: Amplada de fosa0: %d

en: Font0: %s
ca: Fosa0: %s

en: Font:
ca: Fosa:

en: For option %s
ca: Per a l'opció %s

en: Found a swap file that is not useful, deleting it
ca: S'ha trobat un fitxer d'intercanvi que no és útil, s'esborra

en: Function %s does not need compiling
ca: La funció %s no necessita ser compilada

en: Garbage after option argument
ca: Caràcters sobrants després de l'opció

en: Geometric shapes
ca: Formes geomètriques

en: Greek and Coptic
ca: Grec i còptic

en: Greek extended
ca: Grec estès

en: Greetings, Vim user!
ca: Salutacions, usuari del Vim!

en: Hebrew
ca: Hebreu

en: Help poor children in Uganda!
ca: Ajudeu els nens pobres d'Uganda!

en: Hit end of paragraph
ca: S'ha arribat al final del paràgraf

en: I/O ERROR
ca: ERROR d'E/S

en: INTERNAL: Cannot use EX_DFLALL with ADDR_NONE, ADDR_UNSIGNED or ADDR_QUICKFIX
ca: INTERN: No es pot usar EX_DFLALL amb ADDR_NONE, ADDR_UNSIGNED o ADDR_QUICKFIX

en: Ignored %d word(s) with non-ASCII characters in %s
ca: S'ignora/en %d paraula/es amb caràcters no-ASCII a %s

en: Ignored %d words with non-ASCII characters
ca: S'ignoren %d paraules amb caràcters no-ASCII

en: Ignoring long line in tags file
ca: S'ignora una línia llarga en el fitxer d'etiquetes

en: Illegal file name
ca: El nom de fitxer és il·legal

en: Illegal flag in %s line %d: %s
ca: Flag il·legal a %s, línia %d: %s

en: Illegal register name
ca: Nom de registre il·legal

en: Illegal starting char
ca: Caràcter inicial il·legal

en: Input Line
ca: de línies d'entrada

en: Input _Methods
ca: _Mètodes d'entrada

en: Interrupt
ca: Interrupció

en: Interrupt:
ca: Interrupció:

en: Interrupted
ca: Interromput

en: Invalid argument for
ca: Argument no vàlid per a

en: Invalid font specification
ca: L'especificació de tipus de lletra no és vàlida

en: Invalid region nr in %s line %ld: %s
ca: Número de regió no vàlid a %s, línia %ld: %s

en: Invalid value for FLAG in %s line %d: %s
ca: Valor de FLAG invàlid a %s, línia %d: %s

en: Keys don't match!
ca: La claus no coincideixen!

en: Kill a connection
ca: Talla una connexió

en: Kill job in "%s"?
ca: Voleu eliminar la tasca a "%s"?

en: Kitty keyboard protocol: %s
ca: protocol de teclat Kitty: %s

en: Latin extended
ca: Llatí estès

en: Latin supplement
ca: Suplement llatí

en: Linking:
ca: Enllaçat amb:

en: Lua library cannot be loaded.
ca: No s'ha pogut carregar la biblioteca Lua.

en: Match case
ca: Sensible a les majúscules

en: Match whole word only
ca: Només paraules senceres

en: Mathematical operators
ca: Operadors matemàtics

en: Message
ca: Missatge

en: Messages maintainer: The Vim Project
ca: Traducció dels missatges: Ernest Adrogué <nr9@posteo.net>

en: Missing '>'
ca: Falta un '>'

en: Missing FOL/LOW/UPP line in %s
ca: Falta una línia FOL/LOW/UPP a %s

en: Missing SOFO%s line in %s
ca: Falta una línia SOFO%s a %s

en: Modified by
ca: Modificat per

en: Name:
ca: Nom:

en: Need %s version %ld
ca: Es necessita %s, versió %ld

en: Need Amigados version 2.04 or later
ca: Es necessita Amigados, versió 2.04 o posterior

en: Need encryption key for "%s"
ca: Es necessita la clau de xifrat per a "%s"

en: NetBeans disallows writes of unmodified buffers
ca: NetBeans no permet escriure buffers no modificats

en: New tab
ca: Nova pestanya

en: Newval = "%s"
ca: Valor nou = "%s"

en: No Syntax items defined for this buffer
ca: No s'han definit elements de sintaxi per a aquest buffer

en: No abbreviation found
ca: No s'ha trobat cap abreviació

en: No breakpoints defined
ca: No s'han definit punts de ruptura

en: No display
ca: No hi ha cap pantalla

en: No display: Send expression failed.
ca: No hi ha cap pantalla: Error en enviar l'expressió.

en: No entries
ca: No hi ha entrades

en: No included files
ca: No hi ha fitxers inclosos

en: No mapping found
ca: No s'ha trobat cap assignació

en: No marks set
ca: No hi ha marques definides

en: No match at cursor, finding next
ca: Cap coincidència al cursor, cercant la següent

en: No matching autocommands: %s
ca: No hi ha ordres automàtiques coincidents: %s

en: No old files
ca: No hi ha fitxers antics

en: No swap file
ca: No existeix cap fitxer d'intercanvi

en: No text to be printed
ca: No hi ha text per imprimir

en: No undo possible; continue anyway
ca: No es pot desfer res; voleu continuar

en: No user-defined commands found
ca: No s'han trobat ordres definides per l'usuari

en: Not Used
ca: No Usat

en: Not enough memory to set references, garbage collection aborted!
ca: No hi ha prou memòria, s'avorta el col·lector de brossa!

en: Not enough memory to use internal diff for buffer "%s"
ca: No hi ha prou memòria per a computar diferències per al buffer "%s"

en: Not reading undo file, owner differs: %s
ca: No es llegeix el fitxer de desfer, el propietari és diferent: %s

en: Note: Encryption of swapfile not supported, disabling swap file
ca: Nota: No es suporta xifratge en el fitxer d'intercanvi, es desabilita

en: Nothing to undo
ca: No hi ha res per desfer

en: Number of words after soundfolding: %ld
ca: Nombre de paraules després de l'expansió per similitud fonètica: %ld

en: OK
ca: D'acord

en: Off
ca: Inactiu

en: Oldval = "%s"
ca: Valor antic = "%s"

en: On
ca: Actiu

en: Open File dialog
ca: Obre el fitxer

en: Open Tab...
ca: Obre una pestanya...

en: Open tab...
ca: Obre una pestanya...

en: Opening the X display failed
ca: Error en obrir la pantalla X

en: Opening the X display timed out
ca: Temps esgotat intentant obrir la pantalla X

en: Opening the X display took %ld msec
ca: Obrir la pantalla X ha tardat %ld mseg

en: Original file "%s"
ca: Fitxer original "%s"

en: Other
ca: Altres

en: Overwrite existing file "%s"?
ca: Voleu sobreescriure el fitxer existent "%s"?

en: Page %d
ca: Pàgina %d

en: Partial writes disallowed for NetBeans buffers
ca: L'escriptura parcial no està permesa a buffers NetBeans

en: Patch file
ca: Fitxer de diferències

en: Pattern found in every line: %s
ca: El patró apareix a totes les línies: %s

en: Pattern not found
ca: No s'ha trobat el patró

en: Pattern not found: %s
ca: No s'ha trobat el patró: %s

en: Performing soundfolding...
ca: Efectuant expansió per similitud fonètica...

en: Press ENTER or type command to continue
ca: Premeu ENTRAR o introduïu una ordre per a continuar

en: Print job sent.
ca: S'ha enviat la feina d'impressió.

en: Printed: %s
ca: S'ha imprès: %s

en: Printing '%s'
ca: Imprimint '%s'

en: Printing aborted
ca: S'ha avortat la impressió

en: Printing page %d (%d%%)
ca: Imprimint la pàgina %d (%d%%)

en: Punctuation
ca: Puntuació

en: Query for a pattern
ca: Cerca un patró

en: Question
ca: Pregunta

en: Reading affix file %s...
ca: Llegint el fitxer d'afixos %s...

en: Reading back spell file...
ca: Tornant a llegir el fitxer d'ortografia...

en: Reading dictionary file %s...
ca: Llegint el fitxer de diccionari %s...

en: Reading from stdin...
ca: Llegint l'entrada estàndard...

en: Reading spell file "%s"
ca: Llegint el fitxer d'ortografia "%s"

en: Reading undo file: %s
ca: Llegint el fitxer de desfer: %s

en: Reading viminfo file "%s"%s%s%s%s
ca: Llegint el fitxer viminfo "%s"%s%s%s%s

en: Reading word file %s...
ca: Llegint el fitxer de paraules %s...

en: Recovery completed. Buffer contents equals file contents.
ca: Recuperació completada.  El buffer conté el mateix que el fitxer.

en: Recovery completed. You should check if everything is OK.
ca: Recuperació completada.  Hauríeu de revisar que tot sigui correcte.

en: Reinit all connections
ca: Reinicia totes les connexions

en: Replace
ca: Substitueix

en: Replace &All
ca: Substitueix-les &totes

en: Replace All
ca: Substitueix-les totes

en: Replace with:
ca: Substitueix amb:

en: Roman numbers
ca: Números romans

en: Running in Vi compatible mode
ca: Funcionant en mode compatible amb Vi

en: Running modeless, typed text is inserted
ca: Funcionant sense modes, el text escrit s'insereix

en: Save As
ca: Anomena i desa

en: Save File dialog
ca: Desa el fitxer

en: Save Redirection
ca: Desa la redirecció

en: Save Session
ca: Desa la sessió

en: Save Setup
ca: Desa la configuració

en: Save View
ca: Desa la vista

en: Save changes to "%s"?
ca: Voleu desar els canvis a "%s"?

en: Scanning dictionary: %s
ca: Cercant al diccionari: %s

en: Scanning included file: %s
ca: Examinant el fitxer inclòs: %s

en: Scanning tags.
ca: Cercant etiquetes.

en: Scanning: %s
ca: Cercant: %s

en: Search String
ca: de cerques

en: Searching for "%s"
ca: Cercant "%s"

en: Searching for "%s" in "%s"
ca: Cercant "%s" a "%s"

en: Searching included file %s
ca: Cercant al fitxer inclòs %s

en: Searching tags file %s
ca: Cercant en el fitxer d'etiquetes %s

en: See ":help E312" for more information.
ca: Vegeu ":help E312" per a més informació.

en: See ":help W11" for more info.
ca: Vegeu ":help W11" per a més informació.

en: See ":help W12" for more info.
ca: Vegeu ":help W12" per a més informació.

en: See ":help W16" for more info.
ca: Vegeu ":help W16" per a més informació.

en: Seek error in spellfile
ca: Error de posicionament en el fitxer d'ortografia

en: Seen modifyOtherKeys: true
ca: Trobat modifyOtherKeys: cert

en: Select Directory dialog
ca: Selecció de directori

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %lld of %lld Words; %lld of %lld Bytes
ca: Seleccionat %s%ld de %ld línies; %lld de %lld paraules; %lld de %lld octets

en: Selected %s%ld of %ld Lines; %lld of %lld Words; %lld of %lld Chars; %lld of %lld Bytes
ca: Seleccionat %s%ld de %ld línies; %lld de %lld paraules; %lld de %lld caràcters; %lld de %lld octets

en: Selection
ca: Selecció

en: Sending to printer...
ca: Enviant a la impressora...

en: Show connections
ca: Mostra les connexions

en: Show size in Points
ca: Mostra la mida en punts

en: Show this message
ca: Mostra aquest missatge

en: Signs for %s:
ca: Senyals a %s:

en: Size:
ca: Mida:

en: Skipping undo file write, nothing to undo
ca: No s'escriu el fitxer de desfer, no hi ha res per desfer

en: Sorry, help file "%s" not found
ca: No s'ha trobat el fitxer d'ajuda "%s"

en: Sorry, no suggestions
ca: No hi ha suggeriments

en: Sorry, only %ld suggestions
ca: Només hi ha %ld suggeriments

en: Sorry, this command is disabled: the Perl library could not be loaded.
ca: Ordre no disponible: no s'ha pogut carregar la biblioteca Perl.

en: Source Vim script
ca: Executa un script Vim

en: Sponsor Vim development!
ca: Patrocineu el desenvolupament del Vim!

en: Stack size increases
ca: S'augmenta la mida de la pila

en: Style:
ca: Estil:

en: Substitute
ca:  (substitució)

en: Super- and subscripts
ca: Superíndexs i subíndexs

en: Swap file "
ca: El fitxer d'intercanvi "

en: Swap file "%s" exists, overwrite anyway?
ca: El fitxer d'intercanvi "%s" existeix, el voleu sobreescriure?

en: Swap file already exists!
ca: El fitxer d'intercanvi ja existeix!

en: Swap file is encrypted: "%s"
ca: El fitxer d'intercanvi està xifrat: "%s"

en: Swap files found:
ca: Fitxers d'intercanvi trobats:

en: Switching to backtracking RE engine for pattern:
ca: Es canvia al motor d'ER amb backtracking per al patró:

en: Symbols
ca: Símbols

en: Tab page %d
ca: Pestanya %d

en: Tear off this menu
ca: Desenganxa aquest menú

en: Technical
ca: Tècnic

en: Terminal-finished
ca: Terminal-finalitzat

en: Testing the X display failed
ca: Error en realitzar els tests de la pantalla X

en: Text Editor
ca: Editor de text

en: The file was created on
ca: El fitxer va ser creat el

en: The only match
ca: L'única coincidència

en: This Vim was not compiled with the diff feature.
ca: Aquest Vim no ha estat compilat amb la funcionalitat diff.

en: This cscope command does not support splitting the window.
ca: Aquesta ordre de cscope no permet dividir la finestra.

en: Too many "+command", "-c command" or "--cmd command" arguments
ca: Sobren arguments "+ordre", "-c ordre" o "--cmd ordre"

en: Too many compound flags
ca: Sobren flags de composició

en: Too many edit arguments
ca: Sobren arguments d'edició

en: Too many postponed prefixes
ca: Sobren prefixes posposats

en: Too many postponed prefixes and/or compound flags
ca: Sobren prefixes posposats i/o flags de composició

en: Too many regions in %s line %ld: %s
ca: Sobren regions a %s, línia %ld: %s

en: Top
ca: Dalt

en: Total number of words: %d
ca: Nombre total de paraules: %d

en: Trailing text in %s line %d: %s
ca: Text sobrer a %s, línia %d: %s

en: Type  :qa  and press <Enter> to exit Vim
ca: Escriviu  :qa  i premeu <Entrar> per a sortir

en: Type  :qa!  and press <Enter> to abandon all changes and exit Vim
ca: Escriviu  :qa!  i premeu <Entrar> per a abandonar els canvis i sortir

en: Type number and <Enter> (q or empty cancels):
ca: Entreu un número (q o en blanc per a cancel·lar):

en: Type number and <Enter> or click with the mouse (q or empty cancels):
ca: Entreu un número o feu clic (q o en blanc per a cancel·lar):

en: Unable to read block 0 from
ca: No s'ha pogut llegir el bloc 0 de

en: Unable to register a command server name
ca: No s'ha pogut registrar un nom de servidor d'ordres

en: Unknown
ca: Desconegut

en: Unknown option argument
ca: Opció desconeguda

en: Unrecognized flags in %s line %ld: %s
ca: Marques no reconegudes a %s, línia %ld: %s

en: Unrecognized or duplicate item in %s line %d: %s
ca: Element no reconegut o duplicat a %s, línia %d: %s

en: Untitled
ca: Sense-nom

en: Up
ca: Amunt

en: Use Vim version 3.0.
ca: Useu la versió 3.0 del Vim.

en: Used CUT_BUFFER0 instead of empty selection
ca: S'ha usat CUT_BUFFER0 en lloc d'una selecció buida

en: Using crypt key from swap file for the text file.
ca: S'usa la clau de xifrat del fitxer .swp per al fitxer de text.

en: Using swap file "%s"
ca: S'utilitza el fitxer d'intercanvi "%s"

en: VIM - ATTENTION
ca: VIM - ATENCIÓ

en: VIM - Search and Replace...
ca: VIM - Cerca i substitueix...

en: VIM - Search...
ca: VIM - Cerca...

en: VIM: Can't open window!
ca: VIM: No s'ha pogut obrir la finestra!

en: VIMRUN.EXE not found in your $PATH.
    External commands will not pause after completion.
    See  :help win32-vimrun  for more information.
ca: El programa VIMRUN.EXE no es troba en el $PATH.
    Les ordres externes no faran una pausa un cop finalitzades.
    Vegeu  :help win32-vimrun  per a més informació.

en: Vim - Font Selector
ca: Vim - Selector de fosa

en: Vim Warning
ca: Vim: Atenció

en: Vim dialog
ca: Diàleg del Vim

en: Vim error
ca: Error del Vim

en: Vim error: ~a
ca: Error del Vim: ~a

en: Vim exiting with %d
ca: Vim ha finalitzat amb %d

en: Vim is open source and freely distributable
ca: Vim és un programa obert i de lliure distribució

en: Vim macro files (*.vim)	*.vim
    All Files (*)	*
ca: Fitxers de macros de (*.vim)	*.vim
    Tots els fitxers (*)	*

en: Vim macro files (*.vim)	*.vim
    All Files (*.*)	*.*
ca: Fitxers de macros de Vim (*.vim)	*.vim
    Tots els fitxers (*.*)	*.*

en: Vim: Caught %s event
ca: Vim: S'ha interceptat un esdeveniment %s

en: Vim: Error reading input, exiting...
ca: Vim: Error en llegir l'entrada, sortint...

en: Vim: Error: Failure to start gvim from NetBeans
ca: Vim: Error: No s'ha pogut iniciar gvim des de NetBeans

en: Vim: Error: This version of Vim does not run in a Cygwin terminal
ca: Vim: Error: Aquesta versió de Vim no funciona en terminals Cygwin

en: Vim: Main window unexpectedly destroyed
ca: Vim: La finestra principal s'ha destruït inesperadament

en: Vim: Reading from stdin...
ca: Vim: Llegint l'entrada estàndard...

en: Vim: Received "die" request from session manager
ca: Vim: S'ha rebut una petició "die" del gestor de sessions

en: Vim: Warning: Input is not from a terminal
ca: Vim: Atenció: L'entrada no està connectada a un terminal

en: Vim: Warning: Output is not to a terminal
ca: Vim: Atenció: La sortida no està connectada a un terminal

en: W10: Warning: Changing a readonly file
ca: W10: Atenció: S'està modificant un fitxer de només lectura

en: W11: Warning: File "%s" has changed since editing started
ca: W11: Atenció: El fitxer "%s" ha canviat després de ser obert

en: W12: Warning: File "%s" has changed and the buffer was changed in Vim as well
ca: W12: Atenció: Tant el fitxer "%s" com el buffer del Vim han canviat

en: W13: Warning: File "%s" has been created after editing started
ca: W13: Atenció: El fitxer "%s" ha estat creat després de ser obert

en: W14: Warning: List of file names overflow
ca: W14: Atenció: S'ha desbordat la llista de noms de fitxers

en: W15: Warning: Wrong line separator, ^M may be missing
ca: W15: Atenció: Separador de línia incorrecte, potser falta un ^M

en: W16: Warning: Mode of file "%s" has changed since editing started
ca: W16: Atenció: Els permisos de "%s" han canviat després de ser obert

en: W17: Arabic requires UTF-8, do ':set encoding=utf-8'
ca: W17: L'idioma àrab requereix UTF-8, feu ':set encoding=utf-8'

en: W18: Invalid character in group name
ca: W18: Hi ha un caràcter no vàlid en el nom del grup

en: W19: Deleting augroup that is still in use
ca: W19: S'elimina un grup d'ordres automàtiques que està en ús

en: W20: Required python version 2.x not supported, ignoring file: %s
ca: W20: La versió 2.x de Python està suportada, s'ignora: %s

en: W21: Required python version 3.x not supported, ignoring file: %s
ca: W21: La versió 3.x de Python no està suportada, s'ignora: %s

en: W22: Text found after :endfunction: %s
ca: W22: Hi ha text després de :endfunction: %s

en: WARNING: The file has been changed since reading it!!!
ca: ATENCIÓ: El fitxer ha canviat des de que s'ha llegit!!!

en: Warning
ca: Atenció

en: Warning: Cannot find word list "%s.%s.spl" or "%s.ascii.spl"
ca: Atenció: No s'ha trobat "%s.%s.spl" ni "%s.ascii.spl"

en: Warning: Cannot find word list "%s_%s.spl" or "%s_ascii.spl"
ca: Atenció: No s'ha trobat "%s_%s.spl" ni "%s_ascii.spl"

en: Warning: Entered other buffer unexpectedly (check autocommands)
ca: Atenció: S'ha canviat de buffer (reviseu les ordres automàtiques)

en: Warning: Using a weak encryption method; see :help 'cm'
ca: Atenció: esteu utilitzant un xifratge poc potent; vegeu :help 'cm'

en: Warning: both compounding and NOBREAK specified
ca: Atenció: s'ha especificat composició i NOBREAK alhora

en: Warning: region %s not supported
ca: Atenció: no hi ha suport per a la regió %s

en: Warning: terminal cannot highlight
ca: Atenció: el terminal no suporta ressaltat

en: While opening file "
ca: Mentre s'obria el fitxer "

en: Will not overwrite with undo file, cannot read: %s
ca: No se sobreescriurà el fitxer de desfer, error de lectura: %s

en: Will not overwrite, this is not an undo file: %s
ca: No se sobreescriurà, no és un fitxer de desfer: %s

en: Window position: X %d, Y %d
ca: Posició de la finestra: X %d, Y %d

en: Word '%.*s' added to %s
ca: Paraula '%.*s' afegida a %s

en: Word '%.*s' removed from %s
ca: Paraula '%.*s' eliminada de %s

en: Word from other line
ca: Paraula d'una altra línia

en: Write partial file?
ca: Voleu escriure un fitxer parcial?

en: Writing spell file %s...
ca: Escrivint el fitxer d'ortografia %s...

en: Writing suggestion file %s...
ca: Escrivint el fitxer de suggeriments %s...

en: Writing undo file: %s
ca: Desant el fitxer de desfer: %s

en: Writing viminfo file "%s"
ca: Escrivint el fitxer viminfo "%s"

en: Wrong CHECKCOMPOUNDPATTERN value in %s line %d: %s
ca: Valor de CHECKCOMPOUNDPATTERN incorrecte a %s, línia %d: %s

en: Wrong COMPOUNDMIN value in %s line %d: %s
ca: Valor de COMPOUNDMIN incorrecte a %s, línia %d: %s

en: Wrong COMPOUNDRULES value in %s line %d: %s
ca: Valor de COMPOUNDRULES incorrecte a %s, línia %d: %s

en: Wrong COMPOUNDSYLMAX value in %s line %d: %s
ca: Valor de COMPOUNDSYLMAX incorrecte a %s, línia %d: %s

en: Wrong COMPOUNDWORDMAX value in %s line %d: %s
ca: Valor de COMPOUNDWORDMAX incorrecte a %s, línia %d: %s

en: XSMP ICE connection watch failed
ca: ha fallat la supervisió de la connexió XSMP ICE

en: XSMP SmcOpenConnection failed: %s
ca: ha fallat la rutina XSMP SmcOpenConnection: %s

en: XSMP handling save-yourself request
ca: s'executa el procediment XSMP save-yourself

en: XSMP lost ICE connection
ca: l'XSMP ha perdut la connexió ICE

en: XSMP opening connection
ca: s'obre la connexió XSMP

en: YES
ca: SÍ

en: Yes
ca: Sí

en: [CONVERSION ERROR in line %ld]
ca: [ERROR DE CONVERSIÓ a la línia %ld]

en: [CR missing]
ca: [falta retorn-de-carro]

en: [Command Line]
ca: [Línia d'ordres]

en: [Deleted]
ca: [Eliminat]

en: [Device]
ca: [Dispositiu]

en: [File too big]
ca: [Fitxer massa gran]

en: [Help]
ca: [Ajuda]

en: [ILLEGAL BYTE in line %ld]
ca: [OCTET IL·LEGAL a la línia %ld]

en: [Incomplete last line]
ca: [Última línia incompleta]

en: [Location List]
ca: [Llista de posicions]

en: [NOT converted]
ca: [NO convertit]

en: [New DIRECTORY]
ca: [Nou DIRECTORI]

en: [New File]
ca: [Fitxer nou]

en: [New]
ca: [Nou]

en: [No Name]
ca: [Sense nom]

en: [No write since last change]
ca: [No s'han desat els últims canvis]

en: [Not edited]
ca: [No editat]

en: [Permission Denied]
ca: [Permís denegat]

en: [Popup]
ca: [Emergent]

en: [Preview]
ca: [Vista prèvia]

en: [Prompt]
ca: [Indicador]

en: [Quickfix List]
ca: [Llista Quickfix]

en: [READ ERRORS]
ca: [ERRORS DE LECTURA]

en: [RO]
ca: [NL]

en: [Read errors]
ca: [Errors de lectura]

en: [Scratch]
ca: [Esborrany]

en: [calls] total re/malloc()'s %lu, total free()'s %lu
ca: [crides] total re/malloc() %lu, total free() %lu

en: [character special]
ca: [caràcter especial]

en: [converted]
ca: [convertit]

en: [crypted]
ca: [xifrat]

en: [dos format]
ca: [format dos]

en: [end of lines]
ca: [final de les línies]

en: [file ..]       edit specified file(s)
ca: [fitxer ...]    edita el(s) fitxer(s) especificat(s)

en: [long lines split]
ca: [línies llargues partides]

en: [mac format]
ca: [format mac]

en: [noeol]
ca: [nofl]

en: [readonly]
ca: [només lectura]

en: [unix format]
ca: [format unix]

en: _Cancel
ca: _Cancel·la

en: _Close
ca: _Tanca

en: _OK
ca: D'_acord

en: _Open
ca: _Obre

en: _Save
ca: _Desa

en: a :tag command will use the tagstack
ca: :tag utilitzarà la pila d'etiquetes

en: a <Tab> in an indent inserts 'shiftwidth' spaces
ca: un <Tab> en una sagnia insereix 'shiftwidth' espais

en: a function to be used to perform tag searches
ca: funció per a efectuar cerques d'etiquetes

en: a new window is put below the current one
ca: una finestra nova es posiciona a sota de l'actual

en: a new window is put right of the current one
ca: una finestra nova es posiciona a la dreta de l'actual

en: active
ca: actiu

en: add 's' flag in 'shortmess' (don't show search message)
ca: afegeix l'opció 's' a 'shortmess' (no mostra missatge de cerca)

en: add() argument
ca: argument a add()

en: adjust breakindent behaviour
ca: ajusta el comportament de breakindent

en: adjust case of a keyword completion match
ca: ajusta les minúscules/majúscules en substituir una compleció

en: after
ca: després de

en: alias for 'term'
ca: àlies per a 'term'

en: allow CTRL-_ in Insert and Command-line mode to toggle 'revins'
ca: permet canviar el valor de 'revins' amb CTRL-_ en mode
    d'inserció i a la línia d'ordres

en: allow reading/writing devices
ca: permet l'escriptura i lectura a/de dispositius

en: allow setting expression options from a modeline
ca: permet utilitzar expressions a la línia de mode

en: allow timing out halfway into a key code
ca: permet que s'esgoti el temps en un codi de tecla

en: allow timing out halfway into a mapping
ca: permet que s'esgoti el temps en una assignació

en: alternate format to be used for a status line
ca: format alternatiu per a la línia d'estat

en: alternate format to be used for the ruler
ca: format alternatiu per a la regleta

en: always write without asking for confirmation
ca: escriu sempre sense demanar confirmació

en: amount of memory used by :mkspell before compressing
ca: quantitat de memòria utilitzada per :mkspell abans de comprimir

en: and run diff with the original file to check for changes)
ca: i fer un diff amb el fitxer original per a veure els canvis)

en: apply 'langmap' to mapped characters
ca: aplica 'langmap' als caràcters assignats

en: argument for 'shell' to execute a command
ca: argument per a 'shell' per a excutar una ordre

en: as 'autowrite', but works with more commands
ca: com 'autowrite', però funciona amb més ordres

en: attempt to assign sequence of size %d to extended slice of size %d
ca: intent d'assignar una seqüència de %d elements a un interval estès de %d

en: attempt to assign sequence of size greater than %d to extended slice
ca: intent d'assignar una seqüència de més de %d elements a un interval estès

en: attempt to refer to deleted buffer
ca: referència a un buffer eliminat

en: attempt to refer to deleted tab page
ca: referència a una pestanya eliminada

en: attempt to refer to deleted window
ca: referència a una finestra eliminada

en: auto-removing autocommand: %s <buffer=%d>
ca: s'elimina l'ordre automàtica: %s <buffer=%d>

en: autocommand %s
ca: ordre automàtica %s

en: automatically detected character encodings
ca: codificacions de caràcters detectades automàticament

en: automatically read a file when it was modified outside of Vim
ca: llegeix un fitxer automàticament quan s'ha modificat externament

en: automatically save and restore undo history
ca: desa i restora l'historial de desfer automàticament

en: automatically set the indent of a new line
ca: estableix la sagnia automàticament en una línia nova

en: automatically write a file when leaving a modified buffer
ca: escriu un fitxer automàticament en abandonar un buffer
    modificat

en: before
ca: abans de

en: behave very Vi compatible (not advisable)
ca: alta compatibilitat amb Vi (no recomanable)

en: binary file editing
ca: edició de fitxers binaris

en: block of %ld line yanked%s | block of %ld lines yanked%s
ca[0]: bloc de %ld línia copiat%s
ca[1]: bloc de %ld línies copiat%s

en: buffer is invalid
ca: el buffer no és vàlid

en: buffer is not to be written
ca: no es permet escriure al buffer

en: by
ca: per

en: by Bram Moolenaar et al.
ca: per Bram Moolenaar et al.

en: called inputrestore() more often than inputsave()
ca: s'ha cridat inputrestore() més sovint que inputsave()

en: calling %s
ca: cridant %s

en: can't delete OutputObject attributes
ca: no s'han pogut eliminar els atributs de OutputObject

en: can't read output of 'charconvert'
ca: No s'ha pogut llegir la sortida de 'charconvert'

en: cannot change console mode ?!
ca: no s'ha pogut canviar el mode de consola ?!

en: cannot create buffer/window command: object is being deleted
ca: no es pot crear l'ordre Tcl: l'objecte està sent eliminant

en: cannot delete line
ca: no s'ha pogut esborrar la línia

en: cannot delete vim.Dictionary attributes
ca: no s'han pogut eliminar els atributs de vim.Dictionary

en: cannot delete vim.List attributes
ca: no s'han pogut eliminar els atributs de vim.List

en: cannot get line
ca: no s'ha pogut obtenir la línia

en: cannot have both a list and a "what" argument
ca: no es pot tenir una llista i un argument "what" alhora

en: cannot insert line
ca: no s'ha pogut inserir la línia

en: cannot insert/append line
ca: no s'ha pogut inserir/afegir la línia

en: cannot modify fixed dictionary
ca: no és possible modificar un diccionari fixat

en: cannot modify fixed list
ca: no es pot modificar una llista fixada

en: cannot open
ca: no s'ha pogut obrir

en: cannot register callback command: buffer/window is already being deleted
ca: no es pot registrar el callback: l'objecte està sent eliminant

en: cannot register callback command: buffer/window reference not found
ca: no es pot registrar el callback: no s'ha trobat la referència

en: cannot replace line
ca: no s'ha pogut substituir la línia

en: cannot save undo information
ca: no s'ha pogut desar la informació de desfer

en: cannot set attribute %s
ca: no s'ha pogut establir l'atribut %s

en: cannot set line(s)
ca: no s'han pogut establir les línies

en: cannot yank; delete anyway
ca: no s'ha pogut copiar; voleu eliminar el text de totes maneres

en: change
ca: canvi

en: change the way backslashes are used in search patterns
ca: canvia la manera com les barres invertides funcionen en
    patrons de cerca

en: change to directory of file in buffer
ca: canvia al directori que conté el fitxer del buffer

en: change to pwd of shell in terminal buffer
ca: canvia al directori de treball de l'intèrpret en el buffer
    de terminal

en: changed window size
ca: canvi en la mida de la finestra

en: changes
ca: canvis

en: changes have been made and not written to a file
ca: canvis realitzats i no desats a un fitxer

en: changes to the text are possible
ca: es permeten canvis en el text

en: character encoding for the current file
ca: codificació de caràcters per al fitxer actual

en: character encoding used by the terminal
ca: codificació de caràcters del terminal

en: character encoding used in Vim: "latin1", "utf-8",
    "euc-jp", "big5", etc.
ca: codificació de caràcters utilitzada pel Vim: "latin1", "utf-8",
    "euc-jp", "big5", etc.

en: character(s) to enclose a shell command in
ca: caràcters entre els quals col·locar una ordre de l'intèrpret

en: characters to escape when 'shellxquote' is (
ca: caràcters que s'escapen quan 'shellxquote' és (

en: characters to use for the status line, folds and filler lines
ca: caràcters per a la línia d'estat, plecs i final del buffer

en: check built-in termcaps first
ca: comprova el termcaps intern primer

en: close
ca: de finalització

en: cmd: %s
ca: ordre: %s

en: columns to highlight
ca: columnes que es ressalten

en: command for executing cscope
ca: ordre per a executar cscope

en: command line editing
ca: edició de la línia d'ordres

en: command-line completion shows a list of matches
ca: la compleció de la línia d'ordres mostra un llistat de
    coincidències

en: continuing in %s
ca: continuant a %s

en: controls whether concealable text is hidden
ca: controla si el text ocultable es troba ocult

en: copy whitespace for indenting from previous line
ca: copia l'espai en blanc de la línia anterior per a la sagnia

en: could not source "%s"
ca: no s'ha pogut executar "%s"

en: couldn't open buffer
ca: no s'ha pogut obrir el buffer

en: cs_create_connection exec failed
ca: cs_create_connection exec ha fallat

en: cs_create_connection setpgid failed
ca: cs_create_connection setpgid ha fallat

en: cs_create_connection: fdopen for fr_fp failed
ca: cs_create_connection: fdopen per a fr_fp ha fallat

en: cs_create_connection: fdopen for to_fp failed
ca: cs_create_connection: fdopen per a to_fp ha fallat

en: cscope commands:
ca: ordres de cscope:

en: cscope connection %s closed
ca: s'ha tancat la connexió cscope %s

en: cursor position outside buffer
ca: posició del cursor fora del buffer

en: custom tab page label for the GUI
ca: etiqueta personalitzada per a les pestanyes en GUI

en: custom tab page tooltip for the GUI
ca: rètol emergent personalitzat per a les pestanyes en GUI

en: custom tab pages line
ca: línia de pestanyes personalitzada

en: default height for the preview window
ca: alçada per defecte de la finestra de vista prèvia

en: defaulting to '
ca: se selecciona per omissió '

en: definition of what comment lines look like
ca: aparença de les línies de comentari

en: delay in milliseconds before a balloon may pop up
ca: retard en mseg. abans de mostrar un rètol emergent

en: delay in msec for each char written to the display
    (for debugging)
ca: retard en mseg. abans d'escriure un caràcter a la pantalla 
    (per a propòsits de debugging)

en: delete combining (composing) characters on their own
ca: elimina els caràcters combinatoris per si sols

en: deleted block 1?
ca: s'ha eliminat el bloc 1?

en: determines scroll behavior for split windows
ca: determina el sistema de desplaçament en finestres partides

en: dictionary is locked
ca: el diccionari està bloquejat

en: did not switch to the specified tab page
ca: no s'ha canviat a la pestanya especificada

en: did not switch to the specified window
ca: no s'ha canviat a la finestra especificada

en: diff mode
ca: mode de diferències

en: directory where to store files with :mkview
ca: directori on desar els fitxers amb :mkview

en: display the buffer right-to-left
ca: mostra el buffer de dreta a esquerra

en: display the current mode in the status line
ca: mostra el mode actual a la línia d'estat

en: displaying text
ca: visualització de text

en: do clever autoindenting
ca: auto-sagnia intel·ligent

en: do not ring the bell for these reasons
ca: evita tocar la campana per cap d'aquests motius

en: don't quit the editor until the file is successfully written!
ca: no sortiu de l'editor fins que s'hagi desat el fitxer amb èxit!

en: don't redraw while executing macros
ca: evita redibuixar la pantalla mentre s'executen macros

en: don't unload a buffer when no longer shown in a window
ca: evita alliberar els buffers que no es mostren en cap finestra

en: editing text
ca: edició de text

en: emoji characters are full width
ca: els caràcters emoji tenen amplada completa

en: empty keys are not allowed
ca: no s'admeten claus en blanc

en: empty or "tagfile" to list file name of matching tags
ca: en blanc o "tagfile" per especificar un fitxer d'etiquetes

en: empty, "nofile", "nowrite", "quickfix", etc.: type of buffer
ca: buit, "nofile", "nowrite", "quickfix", etc.: tipus de buffer

en: enable entering digraphs with c1 <BS> c2
ca: permet entrar dígrafs amb c1 <BS> c2

en: enable lisp mode
ca: activa el mode lisp

en: enable reading .vimrc/.exrc/.gvimrc in the current directory
ca: llegeix .vimrc/.exrc/.gvimrc en el directori actual

en: enable specific indenting for C code
ca: activa la sagnia específica per a codi C

en: enable using settings from modelines when reading a file
ca: utilitza opcions i ajustaments establerts a la línia de mode,
    en obrir un fitxer

en: encoding of the ":make" and ":grep" output
ca: codificació de la sortida de ":make" i ":grep"

en: encoding used to print the PostScript file for :hardcopy
ca: codificació per a la impressió d'un fitxer PostScript
    amb :hardcopy

en: encryption method for file writing: zip, blowfish or blowfish2
ca: mètode de xifratge per a escriure fitxers: zip, blowfish
    o blowfish2

en: end-of-line format: "dos", "unix" or "mac"
ca: format del final de línia: "dos", "unix" o "mac"

en: entering a search pattern: 1: use :lmap; 2: use IM; 0: neither
ca: en introduir un patró de cerca: 1: usa :lmap; 2: usa IM; 0: cap

en: environment variable
ca: variable d'entorn

en: error converting Scheme values to Vim
ca: error en convertir els valors de Scheme a Vim

en: error handler
ca: gestor d'errors

en: executing external commands
ca: execució d'ordres externes

en: expand <Tab> to spaces in Insert mode
ca: converteix <Tab> en espais en el mode d'inserció

en: expected 3-tuple as imp.find_module() result, but got %s
ca: s'esperava una 3-tupla, però imp.find_module() ha retornat %s

en: expected 3-tuple as imp.find_module() result, but got tuple of size %d
ca: s'esperava una 3-tupla, però imp.find_module() retornat una %d-tupla

en: expected bytes() or str() instance, but got %s
ca: s'esperava un objecte bytes() o str(), s'ha obtingut %s

en: expected int() or something supporting coercing to int(), but got %s
ca: s'esperava int() o un objecte convertible a int(), s'ha obtingut %s

en: expected int(), long() or something supporting coercing to long(), but got %s
ca: s'esperava int(), long() o un objecte convertible a long(), s'ha obtingut %s

en: expected sequence element of size 2, but got sequence of size %d
ca: s'esperava una seqüència de mida 2, s'ha obtingut una seqüència de mida %d

en: expected str() or unicode() instance, but got %s
ca: s'esperava una objecte str() o unicode(), s'ha obtingut %s

en: expected vim.Buffer object, but got %s
ca: s'esperava un objecte vim.Buffer object, s'ha obtingut %s

en: expected vim.TabPage object, but got %s
ca: s'esperava un objecte vim.TabPage, s'ha obtingut %s

en: expected vim.Window object, but got %s
ca: s'esperava un objecte vim.Window, s'ha obtingut %s

en: expression to show in balloon eval
ca: expressió que s'avalua en mostrar un rètol emergent

en: expression used for "gq" to format lines
ca: expressió utilitzada per "gq" per a formatar línies

en: expression used for character encoding conversion
ca: expressió per a la conversió de codificacions de caràcters

en: expression used to display the text of a closed fold
ca: expressió utilitzada per a mostrar el text d'un plec tancat

en: expression used to obtain a diff file
ca: expressió per a obtenir un fitxer diff

en: expression used to obtain the indent of a line
ca: expressió utilitzada per a obtenir la sagnia d'una línia

en: expression used to patch a file
ca: expressió per a aplicar canvis amb un fitxer de diferències

en: expression used to print the PostScript file for :hardcopy
ca: expressió utilitzada per a imprimir el fitxer PostScript
    amb :hardcopy

en: expression used to transform an include line to a file name
ca: expressió per a transformar una línia d'inclusió en un nom
    de fitxer

en: expression used when 'foldmethod' is "expr"
ca: expressió utilitzada quan 'foldmethod' és "expr"

en: expressions disabled at compile time
ca: no s'ha compilat suport per a expressions

en: extend() argument
ca: argument a extend()

en: extendnew() argument
ca: argument per a extendnew()

en: failed to add item to list
ca: error en afegir un element a la llista

en: failed to add key '%s' to dictionary
ca: error en afegir la clau '%s' al diccionari

en: failed to change directory
ca: error en canviar de directori

en: failed to find window in the current tab page
ca: no s'ha trobat la finestra a la pestanya actual

en: failed to rename buffer
ca: error en reanomenar el buffer

en: failed to run function %s
ca: error en executar la funció %s

en: failed to run the code
ca: error en executar el codi

en: failed to switch to buffer %d
ca: error en canviar al buffer %d

en: fewer lines
ca: línies menys

en: file
ca: fitxer

en: file name extension for the backup file
ca: extensió de nom de fitxer per a la còpia de seguretat

en: file name used for the viminfo file
ca: nom de fitxer per al fitxer viminfo

en: file names in a cscope file are relative to that file
ca: les rutes en un fitxer cscope són relatives a aquest fitxer

en: file names in a tags file are relative to the tags file
ca: les rutes en un fitxer d'etiquetes són relatives a aquest fitxer

en: file that "zg" adds good words to
ca: fitxer on "zg" afegeix paraules correctes

en: file to write messages in
ca: fitxer a on escriure els missatges

en: filename / context / line
ca: fitxer / context / línia

en: filter() argument
ca: argument per a filter()

en: finished
ca: finalitzat

en: finished sourcing %s
ca: ha finalitzat l'execució de %s

en: fixes missing end-of-line at end of text file
ca: afegeix un final-de-línia al final del fitxer, si no n'hi ha un

en: flags to change how spell checking works
ca: opcions relacionades amb la revisió d'ortografia

en: flatten() argument
ca: argument per a filter()

en: folding
ca: plecs

en: folding type: "manual", "indent", "expr", "marker",
    "syntax" or "diff"
ca: tipus de plecs: "manual", "indent", "expr", "marker",
    "syntax" o "diff"

en: folds with a level higher than this number will be closed
ca: els plecs d'un nivell més alt que aquest es tancaran

en: forcibly sync the file to disk after writing it
ca: sincronitza el fitxer al disc després d'escriure'l

en: format of the header used for :hardcopy
ca: format de la capçalera utilitzada per :hardcopy

en: frame at highest level: %d
ca: marc al nivell màxim: %d

en: frame is zero
ca: el marc és zero

en: from the first line
ca: des de la primera línia

en: function %s does not exist
ca: la funció %s no existeix

en: function called for the "g@" operator
ca: funció que es crida per a l'operador "g@"

en: function for filetype-specific Insert mode completion
ca: funció de compleció específica per a un tipus de fitxer

en: function to display text in the quickfix window
ca: funció per a mostrar text en una finestra quickfix

en: function to enable/disable IME
ca: funció per a activar/desactivar IME

en: function to obtain IME status
ca: funció per a obtenir l'estat IME

en: function used for thesaurus completion
ca: funció per a la compleció de sinònims

en: give messages when adding a cscope database
ca: mostra informació quan s'afegeix una base de dades cscope

en: gvimext.dll error
ca: error de la biblioteca gvimext.dll

en: hashtab changed during iteration
ca: hashtab ha canviat durant la iteració

en: height of the command-line window
ca: alçada de la finestra de línia d'ordres

en: help
ca: ajuda

en: hidden option
ca: opció amagada

en: hide the mouse pointer while typing
ca: amaga el punter del ratolí quan s'escriu

en: highlight all matches for the last used search pattern
ca: ressalta totes les coincidències amb l'últim patró de cerca
    utilitzat

en: highlight group to use for the window
ca: grup de ressaltat per a la finestra

en: highlight spelling mistakes
ca: ressalta els errors ortogràfics

en: highlight the screen column of the cursor
ca: ressalta la columna on es troba el cursor

en: highlight the screen line of the cursor
ca: ressalta la línia on es troba el cursor

en: how many command lines are remembered
ca: número de línies que són recordades

en: how many components of the path to show
ca: nombre de components de la ruta que es mostren

en: how to handle case when searching in tags files:
    "followic" to follow 'ignorecase', "ignore" or "match"
ca: controla si es tenen en compte les diferències entre majúscules
    i minúscules en fitxers d'etiquetes: "followic" per a seguir
    'ignorecase', "ignore" o "match"

en: identifies the preview window
ca: identifica la finestra de vista prèvia

en: if non-zero, number of spaces to insert for a <Tab>
ca: si no és zero, el número d'espais que insereix un <Tab>

en: ignore case when completing file names
ca: ignora majúscules/minúscules en completar noms de fitxer

en: ignore case when using a search pattern
ca: ignora minúscules/majúscules en els patrons de cerca

en: ignore case when using file names
ca: ignora majúscules/minúscules en noms de fitxer

en: in Insert mode: 1: use :lmap; 2: use IM; 0: neither
ca: en mode d'inserció: 1: usa :lmap; 2: usa IM; 0: cap dels dos

en: in path ---
ca: al path ---

en: in which direction 'equalalways' works: "ver", "hor" or "both"
ca: direcció per a 'equalalways': "ver", "hor" o "both"

en: include "lastline" to show the last line even if it doesn't fit
    include "uhex" to show unprintable characters as a hex number
ca: afegiu "lastline" per a mostrar l'última línia
    afegiu "uhex" per a mostrar els caràcters no-imprimibles

en: index must be int or slice, not %s
ca: l'índex ha de ser un enter o un interval, no %s

en: initial height of the help window
ca: alçada inicial de la finestra d'ajuda

en: input method style, 0: on-the-spot, 1: over-the-spot
ca: estil de mètode d'entrada, 0: en línia, 1: superposat

en: insert characters backwards
ca: insereix caràcters cap endarrere

en: insert() argument
ca: argument a insert()

en: internal error: NULL reference passed
ca: error intern: s'ha passat una referència amb valor NULL

en: internal error: failed to add item to list
ca: error intern: error en afegir un element a la llista

en: internal error: failed to get Vim list item %d
ca: error intern: error en obtenir l'element %d de la llista Vim

en: internal error: imp.find_module returned tuple with NULL
ca: error intern: imp.find_module ha retornat una tupla amb valors NULL

en: internal error: invalid value type
ca: error intern: tipus de valor invàlid

en: internal error: no Vim list item %d
ca: error intern: no existeix l'element %d a la llista Vim

en: internal error: not enough list items
ca: error intern: no hi ha prou elements a la llista

en: internal error: unknown option type
ca: error intern: tipus d'opció desconegut

en: interval in milliseconds between polls for MzScheme threads
ca: interval en mseg. entre consultes per a fils de MzScheme

en: invalid attribute: %s
ca: atribut invàlid: %s

en: invalid buffer number
ca: número de buffer no vàlid

en: invalid expression
ca: l'expressió no és vàlida

en: invalid mark name
ca: nom de marca no vàlid

en: is a device (disabled with 'opendevice' option)
ca: és un dispositiu (deshabilitat amb el paràmetre 'opendevice')

en: is a directory
ca: és un directori

en: is not a file
ca: no és un fitxer

en: is not a file or writable device
ca: no és un fitxer o dispositiu que es pugui escriure

en: is read-only (add ! to override)
ca: és de només lectura (afegiu ! per a forçar)

en: is read-only (cannot override: "W" in 'cpoptions')
ca: és de només lectura (no es pot forçar: "W" a 'cpoptions')

en: keep a backup after overwriting a file
ca: conserva una còpia de seguretat després de sobre-escriure
    un fitxer

en: keep oldest version of a file; specifies file name extension
ca: conserva la versió més antiga d'un fitxer; especifica l'extensió

en: keep the height of the window
ca: manté l'alçada de la finestra

en: keep the width of the window
ca: manté l'amplada de la finestra

en: key sequence to toggle paste mode
ca: seqüència de tecles que activen/desactiven el mode d'enganxar

en: key that activates the X input method
ca: tecla que activa el mètode d'entrada X

en: key that precedes Vim commands in a terminal window
ca: tecla que precedeix les ordres Vi en una finestra de terminal

en: key that triggers command-line expansion
ca: tecla que provoca l'expansió de la línia d'ordres

en: key used to open the command-line window
ca: tecla que obre la finestra de la línia d'ordres

en: keyboard interrupt
ca: interrupció de teclat

en: keys that trigger C-indenting in Insert mode
ca: tecles que activen la sagnia de codi C en el mode d'inserció

en: keys that trigger indenting with 'indentexpr' in Insert mode
ca: tecles que activen la sagnia amb 'indentexpr' en mode d'inserció

en: language specific
ca: paràmetres específics del llengüatge

en: language to be used for the menus
ca: idioma utilitzat en els menús

en: last line in the file followed by CTRL-Z
ca: l'última línia del fitxer va seguida de CTRL-Z

en: last line in the file has an end-of-line
ca: l'última línia del fitxer té un final-de-línia

en: like 'shellquote' but include the redirection
ca: com 'shellquote' però inclou la re-direcció

en: like 'wildchar' but can also be used in a mapping
ca: com 'wildchar', però també es pot utilitzar en assignacions

en: line %4ld:
ca: línia %4ld:

en: line %6d, word %6ld - %s
ca: línia %6d, paraula %6ld - %s

en: line %ld
ca: línia %ld

en: line %ld of %ld --%d%%-- col
ca: línia %ld de %ld --%d%%-- col

en: line %ld: %s
ca: línia %ld: %s

en: line %ld: could not source "%s"
ca: línia %ld: no s'ha pogut executar "%s"

en: line %ld: sourcing "%s"
ca: línia %ld: executant "%s"

en: line length above which to break a line
ca: llargada de línia a partir de la qual inserir un salt de línia

en: line less
ca: línia menys

en: line number out of range
ca: número de línia fora d'interval

en: linenr out of range
ca: número de línia fora d'interval

en: list constructor does not accept keyword arguments
ca: el constructor de llistes no accepta arguments amb nom

en: list index out of range
ca: índex de llista fora d'interval

en: list is locked
ca: la llista està bloquejada

en: list of ASCII characters that can be combined into complex shapes
ca: llista de caràcters ASCII per a crear formes complexes

en: list of accepted languages
ca: llista d'idiomes acceptats

en: list of autocommand events which are to be ignored
ca: llista d'esdeveniments d'auto-ordres que s'ignoren

en: list of characters that are translated in Normal mode
ca: llista de caràcters que es tradueixen en el mode normal

en: list of dictionary files for keyword completion
ca: llista de fitxers de diccionari per a la compleció de
    paraules clau

en: list of directories for the swap file
ca: llista de directoris per al fitxer d'intercanvi

en: list of directories for undo files
ca: llista de directoris per als fitxers de desfer

en: list of directories to put backup files in
ca: llista de directoris a on desar les còpies de seguretat

en: list of directories used for plugin packages
ca: llista de directoris per a paquets de plugins

en: list of directories used for runtime files and plugins
ca: llista de directoris per a fitxers d'execució i plugins

en: list of directory names used for :cd
ca: llista de directoris utilitzats per a :cd

en: list of directory names used for file searching
ca: llista de directoris utilitzats per a cercar fitxers

en: list of file formats to look for when editing a file
ca: llista de formats de fitxer que es consideren quan s'edita
    un fitxer

en: list of file name extensions added when searching for a file
ca: llista d'extensions que es consideren quan es cerquen fitxers

en: list of file name extensions that have a lower priority
ca: lista d'extensions de noms de fitxer que tenen baixa prioritat

en: list of file names to search for tags
ca: llista de fitxers en les quals cercar etiquetes

en: list of flags for using the mouse
ca: llista d'opcions relacionades amb l'ús del ratolí

en: list of flags specifying which commands wrap to another line
ca: llista d'opcions que indiquen quines ordres fan ajust de línia

en: list of flags that specify how the GUI works
ca: llista d'opcions relacionades amb el funcionament del GUI

en: list of flags that tell how automatic formatting works
ca: llista d'opcions relacionades amb el format automàtic

en: list of flags to make messages shorter
ca: llista d'opcions per a escurçar els missatges informatius

en: list of flags to specify Vi compatibility
ca: llista d'opcions per a especificar la compatibilitat amb Vi

en: list of font names to be used for CJK output from :hardcopy
ca: llista de noms de foses per a la sortida CJK de :hardcopy

en: list of font names to be used for double-wide characters
ca: llista de noms de foses utilitzades per a caràcters
    d'amplada doble

en: list of font names to be used in the GUI
ca: llista de noms de foses utilitzades en GUI

en: list of formats for error messages
ca: llista de formats de missatges d'error

en: list of formats for output of 'grepprg'
ca: llista de formats per a la sortida de 'grepprg'

en: list of items that control the format of :hardcopy output
ca: llista d'elements que controlen el format de la sortida
    de :hardcopy

en: list of number of spaces a soft tabsstop counts for
ca: llista de quatitats d'espais que avança una tabulació tabsstop

en: list of number of spaces a tab counts for
ca: llista de quantitats d'espais que avança una tabulació

en: list of pairs that match for the "%" command
ca: llista de caràcters aparellats per a l'ordre "%"

en: list of patterns to ignore files for file name completion
ca: llista de patrons que s'ignoren per a la compleció de noms
    de fitxer

en: list of preferred languages for finding help
ca: llista d'idiomes preferits per a cercar ajuda

en: list of scope declaration names used by cino-g
ca: llista de noms de declaracions de context utilitzades per cino-g

en: list of strings used for list mode
ca: llista de cadenes utilitzades en el mode llista

en: list of thesaurus files for keyword completion
ca: llista de fitxers de sinònims per la compleció de paraules clau

en: list of words that cause more C-indent
ca: llista de paraules que provoquen més sagnia de codi C

en: list of words that specifies what to put in a session file
ca: llista de paraules que controlen què incloure en un fitxer
    de sessió

en: list of words that specifies what to save for :mkview
ca: llista de paraules que controlen què es desa amb :mkview

en: list that specifies what to write in the viminfo file
ca: llista que controla què escriure en el fitxer viminfo

en: load plugin scripts when starting up
ca: carrega els scripts de plugins a l'arrencada

en: logoff
ca: de final de sessió

en: long lines wrap
ca: ajusta les línies llargues

en: make all windows the same size when adding/removing windows
ca: fa totes les finestres de la mateixa mida quan s'afegeixen o
    eliminen finestres

en: many jump commands move the cursor to the first non-blank
    character of a line
ca: moltes ordres de moviment mouen el cursor al primer caràcter
    no-blanc d'una línia

en: map() argument
ca: argument per a map()

en: mapnew() argument
ca: argument per a mapnew()

en: mapping
ca: assignació de tecles

en: margin from the right in which to break a line
ca: mida del marge dret per a trencar la línia

en: mark name must be a single character
ca: els noms de marques han ser un únic caràcter

en: mark not set
ca: marca no establerta

en: markers used when 'foldmethod' is "marker"
ca: marques utilitzades quan 'foldmethod' és "marker"

en: match %d
ca: coincidència %d

en: match %d of %d
ca: coincidència %d de %d

en: match in file
ca: coincidència al fitxer

en: max number of lines to keep for scrollback in a terminal window
ca: nombre màxim de línies de desplaçament vertical un una
    finestra de terminal

en: maximal
ca: màxim

en: maximum amount of memory in Kbyte used for all buffers
ca: quantitat màxima de memòria en Kbytes per a tots el buffers

en: maximum amount of memory in Kbyte used for one buffer
ca: quantitat màxima de memòria en Kbytes per a un buffer

en: maximum amount of memory in Kbyte used for pattern matching
ca: quantitat màxima de memòria en Kbyte per a la cerca de patrons

en: maximum column to look for syntax items
ca: número màxim de columnes per a cercar elements de sintaxi

en: maximum depth of function calls
ca: profunditat màxima de crides a funcions

en: maximum depth of mapping
ca: profunditat màxima d'assignació

en: maximum fold depth for when 'foldmethod' is "indent" or "syntax"
ca: nivell màxim de plecs, quan 'foldmethod' és "indent" o "syntax"

en: maximum height of the popup menu
ca: alçada màxima del menú emergent

en: maximum number lines to save for undo on a buffer reload
ca: número màxim de línies que es desen per a desfer en
    recarregar un buffer

en: maximum number of changes that can be undone
ca: número màxim de canvis que es poden desfer

en: maximum number of combining (composing) characters displayed
ca: número màxim de caràcters combinatoris que es mostren

en: maximum number of items in one menu
ca: número màxim d'elements en un menú

en: maximum number of lines to use scrolling instead of redrawing
ca: número màxim de línies que es desplacen abans de redibuixar

en: maximum number of tab pages to open for -p and "tab all"
ca: número màxim de pestanyes que s'obren amb -p i "tab all"

en: maximum time in msec to recognize a double-click
ca: temps màxim en mseg. per a reconèixer un doble-clic

en: mch_get_shellsize: not a console??
ca: mch_get_shellsize: no és una consola??

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Insert Mode
ca: menú  Edita->Opcions globals->Mode d'inserció

en: menu  Edit->Global Settings->Toggle Vi Compatible
ca: menú  Edita->Opcions globals->Compatible amb Vi

en: menu  Help->Orphans           for information
ca: menú  Ajuda->Orfes               per a informació

en: menu  Help->Sponsor/Register  for information
ca: menú  Ajuda->Patrocini/Registre  per a informació

en: messages and info
ca: missatges i informació

en: methods used to suggest corrections
ca: mètodes per a suggerir correccions

en: minimal
ca: mínim

en: minimal number of columns to keep left and right of the cursor
ca: nombre mínim de columnes a banda i banda del cursor

en: minimal number of columns to scroll horizontally
ca: nombre mínim de columnes per al desplaçament horitzontal

en: minimal number of columns used for any window
ca: número mínim de columnes per a qualsevol finestra

en: minimal number of columns used for the current window
ca: número mínim de columnes per a la finestra actual

en: minimal number of lines to scroll at a time
ca: número mínim de línies que es desplacen de cop

en: minimal number of lines used for any window
ca: número mínim de línies per a qualsevol finestra

en: minimal number of lines used for the current window
ca: número mínim de línies per a la finestra actual

en: minimum number of screen lines for a fold to be closed
ca: número mínim de línies per a tancar un plec

en: minimum width of the popup menu
ca: alçada mínima del menú emergent

en: modeline
ca: línia de mode

en: modes in which text in the cursor line can be concealed
ca: modes en els quals el text a la línia del cursor es pot ocultar

en: modifyOtherKeys detected: %s
ca: detectat modifyOtherKeys: %s

en: more line
ca: línia més

en: more lines
ca: línies més

en: moving around, searching and patterns
ca: moviment, cerca i patrons

en: multi-byte characters
ca: caràcters multi-octet

en: multiple tab pages
ca: múltiples pestanyes

en: multiple windows
ca: múltiples finestres

en: name of a keyboard mapping
ca: nom de la disposició del teclat

en: name of syntax highlighting used
ca: nom del ressaltat de sintaxi utilitzat

en: name of the Lua dynamic library
ca: nom de la biblioteca dinàmica Lua

en: name of the MzScheme GC dynamic library
ca: nom de la biblioteca dinàmica MzScheme GC

en: name of the MzScheme dynamic library
ca: nom de la biblioteca dinàmica MzScheme

en: name of the Perl dynamic library
ca: nom de la biblioteca dinàmica Perl

en: name of the Python 2 dynamic library
ca: nom de la biblioteca dinàmica Python 2

en: name of the Python 2 home directory
ca: nom del directori base per a Python 2

en: name of the Python 3 dynamic library
ca: nom de la biblioteca dinàmica Python 3

en: name of the Python 3 home directory
ca: nom del directori base per a Python 3

en: name of the Ruby dynamic library
ca: nom de la biblioteca dinàmica Ruby

en: name of the Tcl dynamic library
ca: nom de la biblioteca dinàmica Tcl

en: name of the errorfile for the 'makeprg' command
ca: nom del fitxer d'errors per a l'ordre 'makeprg'

en: name of the file that contains error messages
ca: nom del fitxer que conté els missatges d'error

en: name of the font to be used for :hardcopy
ca: nom de la fosa utilitzada per :hardcopy

en: name of the main help file
ca: nom del fitxer d'ajuda principal

en: name of the printer to be used for :hardcopy
ca: nom de la impressora utilitzada per :hardcopy

en: name of the shell program used for external commands
ca: nom de l'intèrpret per a executar ordres externes

en: name of the used terminal
ca: nom del terminal utilitzat

en: name of the winpty dynamic library
ca: nom de la biblioteca dinàmica winpty

en: netbeans is not supported with this GUI
ca: aquesta interfície gràfica no suporta NetBeans

en: new shell started
ca: s'ha iniciat un nou intèrpret

en: no cscope connections
ca: no hi ha connexions cscope

en: no matches
ca: cap coincidència

en: no specific match
ca: no hi ha coincidències

en: no such tab page
ca: no existeix tal pestanya

en: no such window
ca: no existeix tal finestra

en: no syncing
ca: no es sincronitza

en: not allowed in the Vim sandbox
ca: no permès a l'entorn d'aïllament del Vim

en: not found
ca: no trobats

en: not found in '%s': "%s"
ca: no s'ha trobat a '%s': "%s"

en: not implemented yet
ca: no implementat (de moment)

en: nroff macro names that separate paragraphs
ca: noms de macros nroff que separen paràgrafs

en: nroff macro names that separate sections
ca: noms de macros nroff que separen seccions

en: number changes  when               saved
ca:    núm  canvis  quan               desat

en: number must be greater or equal to zero
ca: el número ha de ser més gran o igual que zero

en: number must be greater than zero
ca: el número ha de ser més gran que zero

en: number of characters typed to cause a swap file update
ca: número de caràcters escrits que provoquen que el fitxer
    d'intercanvi s'actualitzi

en: number of columns to use for the line number
ca: número de columnes que ocupa el número de línia

en: number of lines in the display
ca: número de línies a la pantalla

en: number of lines to check for modelines
ca: número de línies que es revisen, quan es busca la línia de mode

en: number of lines to scroll for CTRL-F and CTRL-B
ca: número de línies que es desplacen amb CTRL-F i CTRL-B

en: number of lines to scroll for CTRL-U and CTRL-D
ca: nombre de línies que es desplacen amb CTRL-U i CTRL-D

en: number of lines used for the command-line
ca: numero de línies de text per a la línia d'ordres

en: number of pixel lines to use between characters
ca: número de píxels entre caràcters

en: number of screen lines to show around the cursor
ca: nombre de línies que es mostren al voltant del cursor

en: number of significant characters in a tag name or zero
ca: número de caràcters significatius en una etiqueta o zero

en: number of spaces a <Tab> in the text stands for
ca: quantitat d'espais que equivalen a un <Tab>

en: number of spaces used for each step of (auto)indent
ca: número d'espais per a cada nivell de sagnia

en: obsolete, use 'fileformat'
ca: obsolet, utilitzeu 'fileformat'

en: obsolete, use 'fileformats'
ca: obsolet, utilitzeu 'fileformats'

en: options for C-indenting
ca: opcions de sagnia per a codi C

en: options for Lisp indenting
ca: opcions de sagnia per a Lisp

en: options for text rendering
ca: opcions relacionades amb el dibuixat de text

en: options for the Insert mode completion info popup
ca: opcions per a la informació emergent de compleció en mode
    d'inserció

en: options for using diff mode
ca: opcions per al mode de diferències

en: override 'ignorecase' when pattern has upper case characters
ca: ignora 'ignorecase' quan el patró conté majúscules

en: pair of fonts to be used, for multibyte editing
ca: parelles de foses, per a l'edició multi-octet

en: paste mode, insert typed text literally
ca: mode d'enganxar, insereix el text introduït literalment

en: pattern for a macro definition line
ca: patró d'una línia de definició de macro

en: pattern for an include-file line
ca: patró d'una línia d'inclusió de fitxer

en: pattern to locate the end of a sentence
ca: patró per a localitzar el final d'una frase

en: pattern to recognize a numbered list
ca: patró per a reconèixer una llista enumerada

en: patterns that specify for which files a backup is not made
ca: patrons que determinen per a quins fitxers no es fa còpia
    de seguretat

en: pause listings when the screen is full
ca: pausa els llistats quan la finestra està plena

en: pe_line_count is zero
ca: po_line_count és zero

en: percentage of 'columns' used for the window title
ca: percentatge de 'columns' que omple el títol de la finestra

en: perform shaping of Arabic characters
ca: dóna forma als caràcters àrabs

en: pre-vimrc command line
ca: línia d'ordres prèvia a vimrc

en: prepare for editing Arabic text
ca: efectua les preparacions per a editar textos en àrab

en: prepend a Byte Order Mark to the file
ca: afegeix una Marca d'Ordenació de Bytes (BOM) al principi
    del fitxer

en: preserve indentation in wrapped text
ca: preserva la sagnia en el text ajustat

en: preserve kind of whitespace when changing indent
ca: preserva el tipus d'espai en blanc quan es canvia la sagnia

en: printing
ca: impressió

en: problem while switching windows
ca: problema en canviar de finestra

en: program used for "=" command
ca: programa utilitzat per a l'ordre "="

en: program used for the ":grep" command
ca: programa utilitzat per ":grep"

en: program used for the ":make" command
ca: programa utilitzat per ":make"

en: program used for the "K" command
ca: programa utilitzat per l'ordre "K"

en: program used to format lines with "gq" command
ca: programa utilitzat per a formatar línies amb "gq"

en: reading and writing files
ca: lectura i escriptura de fitxers

en: readonly attribute: buffer
ca: atribut readonly: buffer

en: recognize keys that start with <Esc> in Insert mode
ca: reconeix les tecles que comencen amb <Esc> en mode d'inserció

en: recognize mappings in mapped keys
ca: reconeix assignacions en les tecles assignades

en: recording
ca: enregistrant

en: remove() argument
ca: argument per a remove()

en: replace with %s (y/n/a/q/l/^E/^Y)?
ca: substituir per %s (y/n/a/q/l/^E/^Y)?

en: report mouse movement events
ca: reporta els moviments del ratolí com a esdeveniments

en: request terminal key codes when an xterm is detected
ca: demana els codis de tecla al terminal quan es detecta un xterm

en: restore the screen contents when exiting Vim
ca: restaura el contingut de la finestra en sortir del Vim

en: restoring display %s
ca: restaurant la pantalla %s

en: reverse() argument
ca: argument per a reverse()

en: ring the bell for error messages
ca: toca la campana quan es mostren missatges d'error

en: room (in pixels) left above/below the window
ca: espai (en píxels) a sobre i a sota de la finestra

en: round to 'shiftwidth' for "<<" and ">>"
ca: arrodoneix a 'shiftwidth' per a "<<" i ">>"

en: row %d column %d
ca: fila %d columna %d

en: running
ca: en curs

en: running make and jumping to errors (quickfix)
ca: execució de make i localització d'errors (quickfix)

en: safer working with script files in the current directory
ca: seguretat addicional per a treballar amb scripts en el
    directori actual

en: scroll by screen line
ca: desplaçament per línia de pantalla

en: search commands wrap around the end of the buffer
ca: les ordres de cerca continuen per dalt en arribar al final
    del buffer

en: search hit BOTTOM, continuing at TOP
ca: la cerca ha arribat a BAIX, es continua a DALT

en: search hit TOP, continuing at BOTTOM
ca: la cerca ha arribat a DALT, es continua a BAIX

en: select the default regexp engine used
ca: selecciona el motor d'expressions regulars per defecte

en: selecting text
ca: selecció de text

en: set the text of the icon for this window
ca: text de la icona per a aquesta finestra

en: set to "all" to close a fold when the cursor leaves it
ca: si és "all", un plec es tanca quan el cursor es mou fora

en: set to "msg" to see all error messages
ca: si és "msg", es mostren tots els missatges d'error

en: shell
ca: l'intèrpret d'ordres

en: shell returned %d
ca: l'intèrpret ha retornat %d

en: show (partial) command keys in the status line
ca: mostra les ordres teclejades parcialment a la línia d'estat

en: show <Tab> as ^I and end-of-line as $
ca: mostra <Tab> com a ^I i el final de línia com a $

en: show cursor position below each window
ca: mostra la posició del cursor a sota de cada finestra

en: show info in the window title
ca: mostra informació en el títol de la finestra

en: show match for partly typed search command
ca: mostra coincidències incrementalment per ordres de cerca

en: show the line number for each line
ca: mostre el número de línia per a cada línia

en: show the relative line number for each line
ca: mostra el número de línia relatiu per a cada línia

en: shutdown
ca: d'apagament del sistema

en: size of a terminal window
ca: mida d'una finestra de terminal

en: size of toolbar icons
ca: mida de les icones de la barra d'eines

en: slice step cannot be zero
ca: l'increment de l'interval no pot ser zero

en: sort() argument
ca: argument per a sort()

en: sourcing "%s"
ca: executant "%s"

en: specifies escape characters in a string
ca: especifica els caràcters d'escapada en una cadena

en: specifies for which commands a fold will be opened
ca: especifica quines ordres obren un plec

en: specifies how Insert mode completion works for CTRL-N and CTRL-P
ca: comportament de la compleció en mode d'inserció per a CTRL-N
    i CTRL-P

en: specifies how command line completion works
ca: especifica com funciona la compleció de la línia d'ordres

en: specifies printable characters
ca: especifica el caràcters imprimibles

en: specifies slash/backslash used for completion
ca: especifica el tipus de barra utilitzat en la compleció

en: specifies the characters in a file name
ca: especifica els caràcters en un nom de fitxer

en: specifies the characters in a keyword
ca: especifica els caràcters en una paraula clau

en: specifies the characters in an identifier
ca: especifica els caràcters en un identificador

en: specifies what <BS>, CTRL-W, etc. can do in Insert mode
ca: especifica què fan <BS>, CTRL-W, etc. en mode d'inserció

en: specifies what the cursor looks like in different modes
ca: especifica l'aparença del cursor en els diferents modes

en: specifies which area 'cursorline' highlights
ca: especifica l'àrea que 'cursorline' ressalta

en: stack_idx should be 0
ca: stack_idx hauria de ser 0

en: start a dialog when a command fails
ca: obre un diàleg quan una ordre falla

en: string cannot contain newlines
ca: la cadena no pot contenir salts de línia

en: string to put before wrapped screen lines
ca: cadena que es mostra davant les línies ajustades

en: string to restore the title to when exiting Vim
ca: cadena de restauració del títol quan se surt del Vim

en: string used to put the output of ":make" in the error file
ca: cadena per a desar la sortida de ":make" en el fitxer d'errors

en: syncing on C-style comments
ca: se sincronitza amb comentaris estil C

en: syncing starts
ca: la sincronització comença

en: syncing starts at the first line
ca: la sincronització comença a la primera línia

en: syntax iskeyword not set
ca: la sintaxi 'iskeyword' no està establerta

en: syntax, highlighting and spelling
ca: sintaxi, ressaltat i revisió ortogràfica

en: system specific
ca: paràmetres específics del sistema

en: tab
ca: pestanya

en: tabs and indenting
ca: tabulacions i sagnia

en: tag %d of %d%s
ca: etiqueta %d de %d%s

en: tagname
ca: etiqueta

en: tags
ca: etiquetes

en: template for comments; used to put the marker in
ca: plantilla per a comentaris; per a posar-hi una marca

en: tenth of a second to show a match for 'showmatch'
ca: desenes de segon per a mostrar una coincidència per
    a 'showmatch'

en: terminal connection is fast
ca: la connexió del terminal és ràpida

en: terminal that requires extra redrawing
ca: el terminal requereix redibuixar la pantalla més freqüentment

en: terminal will perform bidi handling
ca: el terminal gestiona el text bi-direccional

en: the "~" command behaves like an operator
ca: l'ordre "~" es comporta com un operador

en: the ASCII code for the first letter of the Hebrew alphabet
ca: codi ASCII de la primera lletra de l'alfabet hebreu

en: the CJK character set to be used for CJK output from :hardcopy
ca: joc de caràcters CJK per a la sortida CJK de :hardcopy

en: the higher the more messages are given
ca: com més alt, més missatges es mostren

en: the swap file
ca: el fitxer d'intercanvi

en: the window with the mouse pointer becomes the current one
ca: la finestra que conté el punter del ratolí esdevé l'actual

en: the window with the mouse pointer scrolls with the mouse wheel
ca: la finestra que conté el punter del ratolí es desplaça amb
    la rodeta

en: this window scrolls together with other bound windows
ca: aquesta finestra es desplaça juntament amb altres finestres
    vinculades

en: this window's cursor moves together with other bound windows
ca: el cursor d'aquesta finestra es mou juntament amb el d'altres
    finestres vinculades

en: threshold for reporting number of changed lines
ca: llindar per a informar del número de línies que han canviat

en: time in msec after which the swap file will be updated
ca: temps en mseg. després del qual s'actualitza el fitxer
    d'intercanvi

en: time in msec for 'timeout'
ca: temps en mseg. per a 'timeout'

en: time in msec for 'ttimeout'
ca: temps en mseg. per a 'ttimeout'

en: timeout for 'hlsearch' and :match highlighting in msec
ca: límit de temps per a 'hlsearch' i per al ressaltat de :match
    en mseg.

en: to %s on %s
ca: a %s a %s

en: type  :help cp-default<Enter> for info on this
ca: feu  :help cp-default<Entrar>    per a info sobre el tema

en: type  :help iccf<Enter>       for information
ca: feu  :help iccf<Entrar>          per a més informació

en: type  :help register<Enter>   for information
ca: feu  :help register<Entrar>      per a informació

en: type  :help sponsor<Enter>    for information
ca: feu  :help sponsor<Entrar>       per a informació

en: type  :help version9<Enter>   for version info
ca: feu  :help version9<Entrar>      per a info sobre la versió

en: type  :help<Enter>  or  <F1>  for on-line help
ca: feu  :help<Entrar> o <F1>        per a obtenir ajuda

en: type  :q<Enter>               to exit
ca: feu  :q<Entrar>                  per a sortir

en: type  :set nocp<Enter>        for Vim defaults
ca: feu  :set nocp<Entrar>           per al mode no compatible

en: type of file; triggers the FileType event when set
ca: tipus de fitxer; genera un esdeveniment FileType

en: type of pty to use for a terminal window
ca: tipus de pty per a les finestres de terminal

en: unable to convert %s to a Vim dictionary
ca: error en convertir %s en un diccionari Vim

en: unable to convert %s to a Vim list
ca: error en convertir %s en una llista Vim

en: unable to convert %s to a Vim structure
ca: error en convertir %s en una estructura Vim

en: unable to get option value
ca: error en obtenir el valor de l'opció

en: unable to unset global option %s
ca: error en eliminar el valor de l'opció global %s

en: unable to unset option %s which does not have global value
ca: error en eliminar el valor de l'opció %s que no té valor global

en: uniq() argument
ca: argument per a uniq()

en: unknown
ca: desconegut

en: unknown flag:
ca: paràmetre desconegut:

en: unknown option
ca: opció desconeguda

en: unknown vimOption
ca: opció del Vim desconeguda

en: unnamed function %s does not exist
ca: la funció sense nom %s no existeix

en: unset to display all folds open
ca: mostra tocs els plecs oberts, si no està establerta

en: use 8.3 file names
ca: usa noms de fitxer 8.3

en: use GUI colors for the terminal
ca: utilitzar els colors de GUI en el terminal

en: use Hebrew keyboard mapping
ca: utilitza l'assignació de tecles per a un teclat hebreu

en: use Insert mode as the default mode
ca: usa el mode d'inserció per defecte

en: use a popup window for preview
ca: utilitza una finestra emergent per a les pre-visualitzacions

en: use a pseudo-tty for I/O to external commands
ca: utilitza un pseudo-tty per a l'E/S d'ordres externes

en: use a swap file for this buffer
ca: usa un fitxer d'intercanvi per a aquest buffer

en: use a temp file for shell commands instead of using a pipe
ca: utilitza un fitxer temporal en lloc d'una canonada, per a
    ordres de l'intèrpret

en: use a visual bell instead of beeping
ca: usa una campana visual, en lloc d'un senyal auditiu

en: use balloon evaluation in the GUI
ca: avalua l'expressió de rètols emergents en GUI

en: use balloon evaluation in the terminal
ca: avalua l'expressió de rètols emergents en terminal

en: use binary searching in tags files
ca: usa la cerca binària en els fitxers d'etiquetes

en: use cscope for tag commands
ca: usa cscope per a ordres d'etiquetes

en: use diff mode for the current window
ca: utilitza el mode de diferències a la finestra actual

en: use forward slashes in file names; for Unix-like shells
ca: utilitza barres en els noms de fitxers; per a intèrprets Unix

en: use phonetic Hebrew keyboard mapping
ca: utilitza l'assignació de tecles per a un teclat hebreu fonètic

en: use smooth, antialiased fonts
ca: utilitza el suavitzat de foses

en: use the 'g' flag for ":substitute"
ca: usa l'opció 'g' per a ":substitute"

en: use two spaces after '.' when joining a line
ca: utilitza dos espais després de '.' en ajuntar una línia

en: used to ignore lines when 'foldmethod' is "indent"
ca: utilitzat per a ignorar línies quan 'foldmethod' és "indent"

en: used to redirect command output to a file
ca: utilitzat per a redirigir la sortida d'una ordre a un fitxer

en: user defined function for Insert mode completion
ca: funció definida per l'usuari per a la compleció en mode
    d'inserció

en: using the mouse
ca: utilització del ratolí

en: value for 'foldlevel' when starting to edit a file
ca: el valor de 'foldlevel' quan es comença a editar un fitxer

en: value is too large to fit into C int type
ca: el valor és massa gran per al tipus int de C

en: value is too small to fit into C int type
ca: el valor és massa petit per al tipus int de C

en: various
ca: altres

en: version
ca: versió

en: warn when using a shell command and a buffer has changes
ca: avisa abans d'utilitzar una ordre de l'intèrpret si un buffer
    té canvis

en: what happens with a buffer when it's no longer in a window
ca: què succeeix a un buffer quan deixa d'estar en una finestra

en: what keyboard protocol to use for which terminal
ca: quin protocol de teclat utilitza cada terminal

en: what method to use for changing case of letters
ca: mètode per passar majúscules a minúscules (i al revés)

en: what the mouse pointer looks like in different modes
ca: aparença del punter del ratolí en diferents modes

en: when completing tags in Insert mode show more info
ca: mostra més informació en completar etiquetes en mode d'inserció

en: when inserting a bracket, briefly jump to its match
ca: quan s'insereix un parèntesi, salta momentàniament al
    parèntesis corresponent

en: when not empty, string to be used for the window title
ca: cadena utilitzada per al títol de la finestra, si no està
    en blanc

en: when not empty, text for the icon of this window
ca: text de la icona d'aquesta finestra, si no està en blanc

en: when set always use IM when starting to edit a command line
ca: utilitza sempre IM quan es comença a editar la línia d'ordres

en: when set never use IM; overrules following IM options
ca: no utilitza IM; anul·la l'efecte de les opcions IM següents

en: when to edit the command-line right-to-left
ca: controla quan s'edita la línia d'ordres de dreta a esquerra

en: when to open a quickfix window for cscope
ca: quan obrir una finestra quickfix per a cscope

en: when to use the shell or directly execute a command
ca: quan utilitzar l'intèrpret i quan executar directament l'ordre

en: when to use virtual editing: "block", "insert", "all"
    and/or "onemore"
ca: quan utilitzar l'edició virtual: "block", "insert", "all"
    i/o "onemore"

en: whether the buffer shows up in the buffer list
ca: controla si el buffer es mostra a la llista de buffers

en: whether to make the backup as a copy or rename the existing file
ca: controla si es fa una còpia de seguretat amb còpia o es
    re-anomena el fitxer existent

en: whether to show the signcolumn
ca: controla si es mostra una columna de senyals

en: whether to use Python 2 or 3
ca: controla si utilitzar Python 2 o 3

en: whether to use a popup menu for Insert mode completion
ca: controla si s'utilitza o no un menú emergent per a la compleció
    en mode d'inserció

en: which characters might cause a line break
ca: caràcters que poden provocar un salt de línia

en: which highlighting to use for various occasions
ca: tipus de ressaltat segons la situació

en: width of ambiguous width characters
ca: amplada dels caràcters amb amplada ambigua

en: width of the column used to indicate folds
ca: amplada de la columna utilitzada per a indicar plecs

en: width of the display
ca: amplada de la pantalla

en: window
ca: finestra

en: window index is out of range
ca: l'índex de la finestra està fora d'interval

en: window is invalid
ca: la finestra no és vàlida

en: with GTK2 GUI.
ca: amb interfície gràfica GTK2.

en: with GTK2-GNOME GUI.
ca: amb interfície gràfica GTK2-GNOME.

en: with GTK3 GUI.
ca: amb interfície gràfica GTK3.

en: with GUI.
ca: amb interfície gràfica.

en: with Haiku GUI.
ca: amb interfície gràfica Haiku.

en: with Photon GUI.
ca: amb interfície gràfica Photon.

en: with X11-Motif GUI.
ca: amb interfície gràfica X11-Motif.

en: without GUI.
ca: sense interfície gràfica.

en: words that change how lisp indenting works
ca: paraules que alteren el funcionament de la sagnia de lisp

en: wrap long lines at a character in 'breakat'
ca: ajusta les línies llargues d'acord amb el valor de 'breakat'

en: write a backup file before overwriting a file
ca: escriu una còpia de seguretat abans de sobre-escriure un fitxer

en: writefile() first argument must be a List or a Blob
ca: writefile() el primer argument ha de ser List o Blob

en: writing files is allowed
ca: es permet l'escriptura de fitxers

en: writing to device disabled with 'opendevice' option
ca: escriptura a dispositius deshabilitada amb el paràmetre 'opendevice'
